A belga „Frontex-törvény” elkényezteti az uniós határőröket a beléptetési pontokon, köztük az Egyesült Királyságba vezető kapunál is

| május 8, 2024
A belga "Frontex-törvény" elkényezteti az uniós határőröket a belépési pontokon, köztük az Egyesült Királyságba vezető kapunál is

Belgium egy olyan törvény elfogadásával fokozza határbiztonságát, amely akár 100 Frontex-határőrt is bevet a beléptetési pontokon.

Ide tartoznak a repülőterek, a tengeri kikötők, az Eurostar-alagút és a brüsszeli Midi pályaudvar, amely a Nagy-Britanniába irányuló vonatjáratok elsődleges csomópontja.

A brüsszeli Midi pályaudvar számos brit és uniós utazó számára fontos belépési pont.

A Frontex az Európai Unió határ- és parti őrségének ügynöksége, amely az EU külső határait felügyeli.

A belga szövetségi parlament május 2-án 68-11 arányban fogadta el a törvényjavaslatot. A belga államtanács is jóváhagyta már.

Egyesek a törvényjavaslatot „Frontex-törvénynek” nevezték el, mivel a Frontex ügynökeinek lehetővé teszi a migránsok letartóztatását, őrizetbe vételét és a belépés megtagadását is.

Ez azt jelenti, hogy a Frontex a származási országukba való visszatérésre kényszerített migránsokat is kitoloncolhatja és kísérheti.

A törvényjavaslat az első alkalom, hogy az uniós határőrizeti ügynökséget felhatalmazzák arra, hogy ilyen tevékenységeket végezzen Belgium belépési pontjain.

Ezeket a hatásköröket azonban csak belga szövetségi rendőr jelenlétében gyakorolhatják.

Paul Van Tigchelt belga igazságügyi és északi-tengeri miniszter és Annelies Verlinde belga belügyminiszter, az intézményi reformért és a demokratikus megújulásért felelős miniszter április elején terjesztette elő a törvényjavaslatot.

A törvény célja továbbá, hogy megerősítse az ország határbiztonságát, és hozzájáruljon az Európai Unió általános biztonságához.

A belga Frontex-törvényt egy hónappal azután hozták meg, hogy az Európai Parlament megszavazta az egységesebb menekültügyi és migrációs politikát.

A Frontex-törvény visszaélésekhez és az emberi jogok megsértéséhez vezethet

Ideális esetben a Frontex határőrök a helyi belga rendőrséget segítenék, és a belga hatóságok utasításait követnék.

A jogalkotók és a civil társadalmi szervezetek azonban aggályokat fogalmaztak meg azzal kapcsolatban, hogy a törvényjavaslat megfogalmazása homályos és nem elég egyértelmű.

Attól tartanak, hogy ez azt eredményezheti, hogy az uniós határőrök felügyelet nélkül tevékenykednek, ami visszaélésekhez és az emberi jogok megsértéséhez vezethet.

A Brussels Times „veszélyes precedensnek” nevezte ezt a Frontexnek a migránsokkal és menedékkérőkkel szembeni rossz bánásmódra hivatkozva.

A Parlament ellenzéki képviselői vitatták, hogy a Frontex ügynökei csak meghatározott belépési pontokon vagy Belgium területén bárhol letartóztathatják-e az embereket.

Aggályok merültek fel azzal kapcsolatban is, hogy az uniós határőrök a helyi rendőrséghez hasonlóan viselhetnek-e majd lőfegyvert.

A menekültekkel foglalkozó jótékonysági szervezetek bírálták a törvényjavaslatot, mert a Frontex a belga szövetségi hatóságokkal azonos hatásköröket kap.

„Ez a jelenlegi törvény túl nagy mozgásteret ad a következő kormánynak, annak ellenére, hogy tudjuk, hogy a Frontexnek nincs túl jó múltja” – mondta Thomas Willekens a Refugeework Flanders (Vluchtelingenwerk Vlaanderen) képviselője a The Brussels Timesnak.

A belga kormány közölte, hogy egy királyi rendelet kidolgozásán dolgozik, amely pontosabban meghatározza a Frontex határőrök feladatkörét és hatáskörét.

Milyen hatással lesz az Egyesült Királyság és Belgium közötti utazásra

Az Európai Konzervatívok szerint az új törvény „precedenst teremthet a határbiztonság európaizálására az egész EU-ban”.

A Frontex-ügynökök bevetését a migránsbűnözéstől való fokozott félelem és a közlekedési csomópontoknál tapasztalható munkaerőhiány előzte meg.

Továbbra sem világos, hogy a brüsszeli Frontex-törvény hatással lesz-e az Egyesült Királyság és az EU közötti Eurostar-utakra.

A brüsszeli Midi pályaudvar a Brexit utáni Egyesült Királyság (UK) kapuja, hasonlóan az Egyesült Királyság és Franciaország közötti átjárókhoz.

A brit és a francia hatóságoknak már most is vannak nézeteltéréseik a La Manche-csatornán átkelő menedékkérőkkel kapcsolatban a Brexit után.

Írország is részese lett ennek a vitának, mivel a menedékkérők Észak-Írországon keresztül Dublinba menekülnek az Egyesült Királyság Ruanda-törvénye elől.

2024 februárjában a brit kormány és a Frontex megállapodott egy munkamegállapodásban az illegális migráció elleni koordináció és küzdelem érdekében.

A Frontex egyik feladata az uniós tagállamokkal és a szomszédos országokkal való együttműködés az illegális migráció és a határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelemben.

Emellett elsősorban az EU déli határának őrzésére összpontosít.

Az észak-európai rendőrséggel való együttműködés ellenére alkalmanként a Nyugat-Balkánon és Észak-Afrikában is bevetésre hívják.

Annak ellenére, hogy a Frontex hivatalos ügynökség, a menedékkérőkkel szembeni emberi jogok megsértésével vádolják.

A Travel Tomorrow arról számolt be, hogy februárban az emberi jogi szervezet 11.11.11. azzal vádolta a Frontexet, hogy 2023-ban 346 004 illegális visszatoloncolást hajtott végre

Visszatoloncolásról akkor beszélünk, amikor egy migránst visszautasítanak egy ország határán, mielőtt védelmet kérhetne. Ez mind az európai, mind a nemzetközi jog szerint jogellenes.