Az EU Tanácsa és a Parlament az API-k gyűjtésére és megosztására vonatkozó új szabályok érvényre juttatására törekszik

| március 7, 2024
Az EU Tanácsa és a Parlament az API-k gyűjtésére és megosztására vonatkozó új szabályok érvényre juttatására törekszik

Az Európai Unió (EU) parlamentje és az Európai Tanács megállapodott az előzetes utasnyilvántartási adatok (API) gyűjtésére és kezelésére vonatkozó két új szabály bevezetéséről.

Az API-adatok az úti okmányokban szereplő, az utasok személyazonosságát igazoló információkra vonatkoznak.

A légitársaságok API-adatokat gyűjtenek, amikor az utasok online vagy a repülőtéren fizikailag bejelentkeznek.

Ezt követően elküldik a határhatóságoknak, és a teljes „utaslista-nyilvántartásként” szolgál, amely tartalmazza a repülőgép fedélzetén az induláskor tartózkodó összes utas nevét.

A javasolt új politikák lehetővé teszik az adatgyűjtés és -megosztás hatékonyabb rendszerét a határ- és bűnüldöző hatóságokkal.

Annelies Verlinden, az EU belügyi, intézményi reformért és demokratikus megújulásért felelős minisztere sajtóközleményben ismertette a javasolt jogszabály előnyeit.

Ezek közé tartozik „a hatékonyabb határigazgatás a repülőtereken” és „a bűnüldöző hatóságok megerősített információs pozíciója az EU-ba és az EU-n belülre repülő személyekről”.

A 2024. március 1-jén aláírt ideiglenes megállapodás korszerűsíti a 20 éves uniós jogi keretet.

A Corepernek vagy a tagállamok parlamenti képviselőinek meg kell erősíteniük a megállapodást, mielőtt a szabályokat hivatalosan elfogadják.

Az ideiglenes megállapodás célja a határbiztonság megerősítése

Az ideiglenes megállapodás célja az uniós határbiztonság javítása, valamint a súlyos bűncselekmények és a terrorizmus elleni hatékony küzdelem volt.

Az API-k gyűjtése és megosztása jellemzően csak az EU-n kívülről érkező járatokra vonatkozik.

A tagállamok azonban az EU-n belüli járatokat is igénybe vehetik, ha a bűnüldözés ezt megköveteli, például terrorista fenyegetés esetén.

Ilyen fenyegetés nélkül a belső uniós járatokra való érvényesítését alapos kockázatértékeléssel kell alátámasztani.

Az ideiglenes megállapodás meghatározza, hogy a légitársaságoknak milyen típusú adatokat kell gyűjteniük az EU-ba tartó és az EU-n belüli utasokról.

Azt is felvázolja, hogy a fuvarozóknak hogyan kell összegyűjteniük az API-t, és hogyan kell azt megosztaniuk a bűnüldöző és határigazgatási tisztviselőkkel.

Emellett iránymutatást ad arra vonatkozóan, hogy az API-adatokat hogyan kell tárolni az uniós adatvédelmi jogszabályoknak megfelelően.

Szabványosított API-adatok

Minden légi fuvarozónak a következő API-adatokat kell összegyűjtenie: az utas neve, születési dátuma, állampolgársága, az úti okmányok típusa és száma, valamint az ülőhelyre és a poggyászra vonatkozó információk.

Az összegyűjtött API-adatoknak tartalmazniuk kell bizonyos repülési információkat is, például a járat azonosító számát, a repülőtér kódját, valamint az indulási és érkezési időt.

Az Európai Parlament képviselője garantálta, hogy az API-adatok nem tartalmaznak biometrikus adatokat, például ujjlenyomatot.

Az API automatikus gyűjtése

A légitársaságoknak az adatok pontosságának és megbízhatóságának biztosítása érdekében a gépi olvasású útlevelek beolvasásával automatikusan be kell gyűjteniük az utasok szabványos adatait.

A kétéves átmeneti időszak alatt az API-adatok kézi adatgyűjtése az online vagy helyszíni repülőtéri utasfelvétel során történhet.

A légitársaságok csak akkor gyűjthetik kézzel az API-adatokat, ha az automatikus adatgyűjtés technikai okok miatt nem lehetséges.

A légitársaságok manuálisan is gyűjthetnek API-adatokat, de csak akkor, ha az automatikus adatgyűjtés technikai okok miatt nem lehetséges.

Ha az adatokat kézzel gyűjtik, a légi fuvarozóknak ellenőrzési intézkedésekkel kell garantálniuk az adatok pontosságát.

API-adatok megosztása az uniós tagállamokkal

Az ideiglenes szabályok egy központi útválasztót is előírnak, amely megkönnyíti az adatátvitelt a légitársaságoktól a határ- és bűnüldöző szervek felé.

Az Eu-LISA kezeli a központi útválasztót. Ez a rendszer a légi fuvarozók és a nemzeti hatóságok közötti többszörös kapcsolatok jelenlegi rendszerét váltja fel.

Az egyetlen központi router javítja az adatátvitel hatékonyságát és költségeit. Csökkenti a hibák és visszaélések kockázatát is.

Ugyanezt a központi útválasztót használják majd az utasnyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak továbbítására és tárolására is.

A PNR egy kiterjedtebb adatkészlet, amelyet akkor gyűjtenek, amikor egy légi utas lefoglal egy járatot. Tartalmazza az utas teljes nevét, születési dátumát, állampolgárságát és útvonalát.

A határigazgatás és a biztonság javítása

A javasolt jogszabály lehetővé teszi a bűnüldöző hatóságok számára az API- és PNR-adatok tényleges összevonását.

Ez nagy segítséget jelent majd a bűnüldöző szervek számára a nagy kockázatot jelentő utazók azonosításában és a gyanús személyek utazási szokásainak ellenőrzésében.

Az adatok hosszabb ideig történő tárolása révén a határőrök a határok hatékonyabb igazgatása érdekében elvégezhetik az érkező utasok szükséges előzetes ellenőrzését.

A képviselők tisztázták, hogy az összegyűjtött adatokat csak 48 órán keresztül tárolják, és csak akkor őrzik meg, ha szükséges. A határidőt további 48 órával meghosszabbítják, ha az utas nem jelenik meg a határellenőrzésen.

Az ideiglenes szabályok tiltják továbbá az API-adatok felhasználását profilalkotásra vagy nemi, etnikai, vallási, fogyatékossági stb. megkülönböztetésre.

Hogyan hatnak az új API-irányelvek az utasokra

Az API-adatok jobb gyűjtése és kezelése az EU-ba utazók javára válik.

A végleges ideiglenes megállapodás kimondja, hogy a fuvarozók nem kötelesek a beszállás előtt ellenőrizni az úti okmányokat.

Ez jelentősen csökkenteni fogja a bevándorlási ellenőrzéseken eltöltött időt, és zökkenőmentesebb utazási élményt fog nyújtani.

Segíthet továbbá felgyorsítani a vízummal nem rendelkező utazók háttérellenőrzését, akiknek az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszerre (ETIAS) lesz szükségük.

A migránsok vagy az EU-ba hosszú távon látogató személyek esetében a javasolt szabályok biztosítják az adatmegosztást és javítják a határbiztonságot.

Az API-adatok kezelésére szolgáló technológia jobb felhasználása a szomszédos országok, például az Egyesült Királyság (UK) számára is előnyös lehet.

Az Egyesült Királyság és az EU nemrégiben együttműködési megállapodást írt alá az illegális migráció ellen. A megállapodás magában foglalja a határigazgatással kapcsolatos információk és legjobb gyakorlatok megosztását.