Az uniós biztos arra ösztönzi az Egyesült Királyságot, hogy enyhítse a tudósok, kutatók vízumszabályait

| február 15, 2024
Az uniós biztos arra ösztönzi az Egyesült Királyságot, hogy enyhítse a tudósok, kutatók vízumszabályait

Az Európai Unió (EU) azt tervezi, hogy arra kéri az Egyesült Királyság kormányát, hogy enyhítse a tudósokra vonatkozó vízumszabályokat.

A 2024. február 12-én Londonban tartott találkozón az Egyesült Királyság tudományos, üzleti és kutatási vezetőit arra ösztönözték, hogy használják ki a Horizont Európa finanszírozás előnyeit.

Mindez annak ellenére, hogy az Egyesült Királyságban dolgozni kívánó európai tudósok számára a költségek és a vízummal kapcsolatos aggályok miatt.

Iliana Ivanova, a kutatásért és innovációért felelős uniós biztos attól tart, hogy a magas vízumdíjak elriasztják a brit tudósokat a Horizont programhoz való csatlakozástól.

„Nehézségeink vannak az Egyesült Királyságba utazó európai kutatókkal a vízumproblémák és a magasabb költségek miatt” – mondta Ivanova a Financial Timesnak.

Michelle Donelan, az Egyesült Királyság tudományos, innovációs és technológiai államtitkára azonban visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint az Egyesült Királyságnak nehézségei vannak a résztvevők toborzásával.

Megosztotta, hogy a tudósok, innovátorok és vállalkozások „legfontosabb üzenete” az volt, hogy a projekt összhangban van-e az érdekeikkel, és segíti-e Nagy-Britannia gazdaságának növekedését.

Ismét brit állampolgárok vezethetik az uniós tudományos programokat

A Horizont Európa az EU elsődleges kutatási és innovációs finanszírozási programja. Jelenleg 93 milliárd eurós költségvetéssel rendelkezik a 2021 és 2027 közötti időszakra, és csaknem 90 ország vesz részt benne.

2020-ban az Egyesült Királyság a Brexit után kilépett a Horizont programból. Tavaly azonban megegyezett az EU-val, hogy 2024 januárjában újra csatlakozik az EU-hoz.

Ez azt jelenti, hogy a brit intézmények ismét konzorciumokat vezethetnek, és ugyanúgy kiemelkedő szerepet tölthetnek be, mint a programból való kilépés előtt.

A Horizont programban részt vevő országok pénzeszközökkel járulnak hozzá, amelyeket aztán érdemek alapján osztanak szét egyének vagy szervezetek között.

A magánszemélyek vagy szervezetek a támogatást olyan témák kutatására használhatják fel, mint az éghajlatváltozás, az orvosi fejlesztések és a mesterséges intelligencia.

A Horizon az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) fenntartható céljaival is foglalkozik, mint például a szegénység, az élelmiszer, az energia és az oktatás.

Fejlett tudást és technológiát hoz létre, ami munkahelyteremtéshez, gazdasági növekedéshez és ipari versenyképességhez vezet.

A brit vízumdíjak magas költségei és a szigorú uniós vízumszabályok akadályoknak számítanak

A brit kormány 2023 októberében 15 százalékkal megemelte a brit munkavállalási és látogatási vízumdíjakat.

A kormány emellett 20 százalékkal növelte a családi vízumokat, a letelepedést és az állampolgárságot, valamint 35 százalékkal a diákvízumokat.

2024 februárjában a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) bevándorlási egészségügyi pótdíja szintén 66 százalékkal emelkedik, évi 624 fontról 1035 fontra.

A Royal Society, vagyis az Egyesült Királyság Nemzeti Tudományos Akadémiája bírálta a nemzetközi kutatók magas vízumdíjait.

A jelentés „a más vezető tudományos nemzetek átlagos díjainak akár tízszeresét is elérő előzetes vízumköltségekre hivatkozott”.

A Campaign for Science and Engineering (Kampány a tudományért és a mérnöki tudományokért), amely a tudomány és a mérnöki tudományok független szószólója az Egyesült Királyságban, azt állítja, hogy az előzetes költségek 57,3 százalékkal nőttek.

Számításaik azt mutatják, hogy az ötéves globális tehetségkutatói vízummal az Egyesült Királyságba érkező kutatók esetében a költségek 3743 fontról 5890 fontra ugrottak.

A globális tehetségek számára kiadott vízum az Egyesült Királyságban a tudományos élet, a művészetek és kultúra, valamint a digitális technológia területén tevékenykedő tehetséges személyek számára biztosított munkavállalási vízum.

Másrészt a brit állampolgárok munkavállalási kiváltságai az egyes uniós tagállamokban eltérőek, egyesekben még a fizetett előadásokhoz is tartózkodási engedélyt kell kérni.

A belső megbeszéléseket ismerő tisztviselők szerint több uniós tagállam is kérte a bevándorlási egészségügyi pótdíj eltörlését.

Más tagállamok azt javasolták, hogy a kutatási és fejlesztési ágazatban átfogó mobilitási megállapodást kössenek az Egyesült Királysággal.

Mindkét javaslat célja a tudósok mozgásának megkönnyítése, valamint az EU és az Egyesült Királyság közötti együttműködés előmozdítása.

A tudósokat és kutatókat arra ösztönzik, hogy használják ki a Horizon előnyeit

A vízumszabályokkal, a költségekkel és az egészségügyi pótdíjakkal kapcsolatos kérdések közepette az Egyesült Királyság és az EU vezetői arra ösztönzik a tudósokat, kutatókat és más tehetségeket, hogy jelentkezzenek.

„Az üzenetem a brit kutatóknak és innovatív vállalkozásoknak egyszerű és világos: jelentkezzenek!” Ivanova nyilatkozatában elmondta.

Kiemelte, hogy sokan dolgoztak együtt európai partnerekkel a tudomány, a tudományos karrier és a vállalkozások fejlesztése érdekében.

Az uniós biztos hozzátette: „Várom, hogy az elkövetkező években még több brit kedvezményezettet láthassak a Horizont Európa programban.”

Donelan brit tudományos miniszter csatlakozott Ivanovához a Horizon támogatásában, hozzátéve, hogy a Horizon a lehetőségek világát nyitotta meg a kutatók előtt.

„Eltökéltek vagyunk, hogy európai kollégáinkkal együtt mindent megteszünk azért, hogy megragadjuk ezt a pillanatot, és mindent, ami segíthet legokosabb elméinknek munkahelyeket, növekedést és áttöréseket létrehozni, amelyek mindannyiunk életét jobbá teszik” – mondta Donelan.

A Horizon finanszírozásban részesült brit cégek közé tartozik a Nova Innovation (17 millió font az árapály-energiára) és a The Floow (3 millió font a közúti közlekedésbiztonsági kutatásra).