Az Európai Unió (EU) Parlamentjének tagállami képviselői tovább haladnak a harmadik országok vízummentességének felfüggesztéséről szóló új rendeletek kidolgozásával.
Az új jogszabály 61 nem uniós országot érint, köztük az Egyesült Királyságot, amelynek állampolgárai vízum nélkül utazhatnak a schengeni övezetbe.
Az említett vízummentes országok állampolgárai 180 napos időszakon belül 90 napig tartózkodhatnak a schengeni övezetben.
„Ez az új jogszabály, ha elfogadásra kerül, megerősíti az EU eszköztárát az olyan helyzetek kezelésére, amikor a vízummentességgel visszaélnek vagy az EU érdekei ellen hatnak” – olvasható az Európai Tanács nyilatkozatában.
A 2024. március 13-án aláírt megállapodástervezet lehetővé teszi, hogy az Európai Tanács megkezdje a tárgyalásokat az Európai Parlamenttel.
A két félnek konszenzusra kell jutnia a harmadik országok vízummentesség felfüggesztésére vonatkozó szabályok aktualizálásáról szóló végleges jogi dokumentum elkészítéséhez.
A vízummentes utazás felfüggesztésének új okai
Az aktualizált rendeletek kibővítik az EU lehetőségeit az EU-ban a vízummentességgel való visszaélésekkel szembeni fellépésre.
Új indokokkal egészítette ki azt, hogy az EU felfüggeszthesse a vízummentességet egy harmadik ország esetében. Ezek a következők
Nem összehangolt vízummentes politikák
Az első az, amikor egy vízummentes ország már nem csatlakozik az EU vízummentességi politikájához.
Ilyen például az EU-ba érkező bevándorlók számának növekedése, különösen akkor, ha a harmadik ország közel van az EU-hoz.
Befektetői állampolgársági rendszerek
A vízummentesség felfüggesztésének lehetséges okai közé tartozik az is, ha a harmadik ország befektetői állampolgársági rendszert működtet.
A befektetői állampolgársági rendszer állampolgárságot/tartózkodást kínál a befektetésért, anélkül, hogy valódi kötődést követelne meg az országhoz.
A külföldi befektetők gyakran kevés háttérellenőrzés nélkül vagy egyáltalán nem kapnak állampolgárságot.
Ennek során az adott harmadik ország útlevelét kapják meg, amely lehetővé teszi számukra a vízummentes belépést a schengeni övezetbe.
Az EU gyakran bírálta az ilyen rendszereket, és nemcsak a harmadik országok, hanem az uniós tagállamok által működtetett rendszereket is.
A befektetői állampolgársági rendszerek a bűnözők és korrupt személyek számára hátsó bejáratot jelenthetnek Európában.
A dokumentumok biztonságára vonatkozó jogszabályok és eljárások hiánya
A harmadik a hibrid fenyegetések és a dokumentumbiztonsági jogszabályok vagy eljárások hiányosságai.
A dokumentumbiztonsági jogszabályok a dokumentumokban található érzékeny vagy bizalmas információk védelmére létrehozott jogszabályokra vonatkoznak.
Ezek a törvények megakadályozzák az ilyen információkhoz való jogosulatlan hozzáférést, felhasználást, közzétételt vagy megsemmisítést.
Az uniós kapcsolatok hirtelen hanyatlása
A tagállamok képviselői arról is döntöttek, hogy a tervezetbe belefoglalják a vízummentes utazás felfüggesztését abban az esetben, ha az EU és a harmadik ország közötti kapcsolatok „jelentős és hirtelen” visszaesése következik be.
Ez különösen fontos az „emberi jogokkal és alapvető szabadságokkal” kapcsolatos kérdésekben.
A vízummentes utazás felfüggesztésének meglévő okai
Jelenleg az EU kormánya már a következő indokok alapján függeszti fel a vízummentességet más országok esetében.
- Jelentősen megnőtt azoknak a nem uniós állampolgároknak a száma, akiktől megtagadták a belépést a schengeni térségbe, vagy akik túl sokáig tartózkodnak ott.
- Jelentősen megnőtt az alacsony elismerési aránnyal rendelkező harmadik országok állampolgárai által benyújtott alaptalan menedékjog iránti kérelmek száma.
- Az ország nem működik együtt az EU-val az EU területének elhagyására felszólított személyek visszafogadása vagy befogadása terén. Ennek oka lehet a közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető kockázat vagy közvetlen veszély, például a bűncselekmények számának növekedése.
- Az ország nem teljesítette a vízumliberalizációs kritériumokat a vízummentes státusz eléréséhez. Ezt az új rendelet egyértelműbben megfogalmazza.
A vízummentesség felfüggesztésének küszöbértéke és időtartama
Az Európai Tanács részletesen meghatározta azokat a küszöbértékeket vagy referenciaértékeket is, amelyek alapján a vízummentes utazás felfüggesztését el lehet érni.
Az uniós tagállamok a javasolt 50 százalék helyett 30 százalékban határozták meg a küszöbértéket.
Ez vonatkozik az elutasított beutazás és a tartózkodási időn túli tartózkodás, az alaptalan menedékkérelmek és a súlyos bűncselekmények számának növekedésére.
Másrészt a javasolt négy százalék helyett 20 százalékban határozták meg azt a referenciaértéket, amely alapján meghatározható, hogy a menedékjog elismerésének aránya alacsony-e.
A vízummentesség felfüggesztéséhez vezető körülmények azonosítására szolgáló referencia-időszakot legalább két hónapra frissítették.
Ez lehetővé teszi, hogy a vonatkozó körülmények hirtelen változásai helyett hosszabb időszakokat, például éves tendenciákat vegyenek figyelembe.
A vízummentesség ideiglenes felfüggesztésének időszakát 9 hónapról 12 hónapra hosszabbították meg. Az EU-nak lehetősége van arra is, hogy további 24 hónappal meghosszabbítsa a megállapodást.
A jelenlegi szabály szerint az ideiglenes vízummentesség felfüggesztésének időtartama csak 18 hónap.
A felfüggesztési időszak alatt az Európai Bizottság tárgyalásokat kezdeményez a harmadik országgal a felfüggesztést kiváltó problémák megoldása érdekében.
„Ha nem sikerül megoldást találni a helyzet orvoslására, az EU dönthet úgy, hogy véglegesen visszavonja a vízummentes utazási rendszert” – áll a közleményben.
Az EU a határbiztonság javításáról
A harmadik országok vízummentességének felfüggesztéséről szóló hatályos jogszabályok aktualizálása a „jelentős migrációs és biztonsági kihívások” leküzdését célozza.
Például a túl hosszú tartózkodás és a megalapozatlan menedékkérelmek szabálytalan migrációhoz vezethetnek.
Az EU több megoldást és biztosítékot kíván bevezetni a határai biztonságának javítása érdekében.
Az új automatizált biometrikus határellenőrzési rendszer, a belépési/kilépési rendszer (EES ) 2024 októberében kezdi meg működését.
Az EU schengeni övezetébe látogató, vízummal nem rendelkező utazóknak és a rövid távú tartózkodásra jogosító vízummal rendelkezőknek a határon ujjlenyomatot és arcszkennelést kell regisztráltatniuk.
Az EES rögzíti a be- és kilépéseket, valamint a visszautasításokat, továbbá felderíti a huzamosabb ideig tartózkodó és a hamis dokumentumokat használó személyeket.
A schengeni övezetbe való utazás előtt a vízummentesen utazóknak be kell szerezniük az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszert (ETIAS) is.
Az ETIAS, amely az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélyéhez (UK ETA) hasonlóan működik, a tervek szerint 2025 közepén indul.
Az Egyesült Királyság és az EU a közelmúltban együttműködési megállapodást írt alá a régióban zajló illegális migráció elleni küzdelemről.