Az Egyesült Királyság (UK) belügyminisztériuma új szabályjavaslatot jelentett be, amely még tovább szigorítaná a diákvízumok útvonalát.
Az új szabályok „szabályozzák a nemzetközi diákok toborzását”, és fellépnek a „csaló” toborzóügynökökkel szemben.
Emellett „szigorúbb megfelelési előírásokat” vezetnek be a felsőoktatási intézmények potenciális hallgatói számára.
James Cleverly belügyminiszter kijelentette, hogy a kulcsfontosságú vízumkérelmek száma rohamosan csökkent.
A szakmunkás, az egészségügyi és ápolási, valamint a diákvízum útvonalak 2024 első négy hónapjában 25%-kal csökkentek a tavalyi évhez képest.
Ez a 2023 decemberében bejelentett és 2024 első négy hónapjában végrehajtott új jogi migrációs változásokból adódott.
„Csomagunk teljes hatását még nem látjuk” – mondta Cleverly egy sajtóközleményben.
„De tovább kell mennünk annak érdekében, hogy a bevándorlási útvonalakkal ne éljenek vissza” – hangsúlyozta.
Cleverly hozzátette, hogy az új szabályok „biztosítani fogják, hogy a nemzetközi diákok tanulni, nem pedig dolgozni jöjjenek ide”.
Gillian Keegan oktatási miniszter büszke a brit egyetemek hírnevére és a minőségi oktatásra, amely sok jelentkezőt vonz.
„Helyes, hogy megtaláljuk az egyensúlyt a bevándorlás ellenőrzése és annak biztosítása között, hogy az Egyesült Királyság továbbra is a világ minden tájáról érkező diákok számára a „célállomás” maradjon” – mondta.
Keegan szerint az új szabályok tovább támogatják az Egyesült Királyság egyetemeit, „lehetővé téve, hogy a legjobbak és legokosabbak itt tanulhassanak”.
A nemzetközi hallgatótoborzási gyakorlatok szigorítása
A diákvízum-útvonalra vonatkozó újonnan javasolt szabályok szigorú új kötelező keretet tartalmaznak a brit intézményekbe történő jelentkezéseket népszerűsítő toborzóügynököket alkalmazó egyetemek számára.
Ez összhangban van a Migráns Tanácsadó Bizottság (MAC) ajánlásával, amelyet a diplomás vízumútvonal gyors felülvizsgálata után fogalmazott meg.
Felülvizsgálatában a MAC megállapította, hogy egyesek olyan nemzetközi hallgatókat toboroznak, akik „félreértékelik” az Egyesült Királyság felsőoktatását, és ezzel kihasználják a hallgatókat.
A MAC a nemzetközi diákok toborzása során „talált néhány példát egyes ügynökök rossz gyakorlatára” is.
A MAC azt javasolta, hogy a nemzetközi munkaerő-közvetítők és alügynökök számára kötelező regisztrációs rendszert vezessenek be.
A regisztrációs folyamatnak tartalmaznia kell az ügynökminőségi keretrendszer minőségi ellenőrzéseit.
Együtt kell működnie a decentralizált közigazgatásokkal is az országos megfelelés biztosítása érdekében.
A MAC emellett azt javasolta, hogy az egyetemek hozzák nyilvánosságra a toborzási ügynökökre fordított kiadásaikat és a toborzás révén felvett nemzetközi hallgatók számát.
A diplomás vízum, a diákvízum útvonalakat folyamatosan felülvizsgálják.
A brit kormány továbbra is aggódik amiatt, hogy a Graduate Visa program nem vonzza a magasan kereső, az Egyesült Királyság gazdaságát fellendítő munkavállalókat.
A HM Revenue and Customs (HMRC) és a belügyminisztérium adataiból kiderült, hogy a 2023-as adóévben a diplomás vízummal rendelkezők több mint egynegyedének nem volt fizetett munkája.
A PAYE, vagyis a „Pay As You Earn”, vagyis a „Pay As You Earn” az a mód, ahogyan a munkavállalók adót fizetnek. Amikor a munkáltatók kifizetik a munkavállalóikat, már levonják a jövedelemadót és a társadalombiztosítást, és befizetik az összeget az adóhatóságnak.
Az adatok szerint a legtöbb diplomás vízummal rendelkező személy, azaz 63 százalékuk nem dolgozott egész évben.
A MAC ajánlásának megfelelően a diplomás vízum továbbra is érvényben marad, de csak legalább a július 4-i általános választásokig – írja a The Standard.
„Az Egyesült Királyság világelső egyetemei méltán vonzzák a legokosabb diákokat a világ minden tájáról” – áll a közleményben.
Hozzátette, hogy a kormány „továbbra is elkötelezett a nemzetközi oktatási stratégia mellett”.
Ez a stratégia „elismeri a nemzetközi hallgatók által az Egyesült Királyság számára biztosított fontos előnyöket, beleértve a gazdasági hozzájárulást is”.
Szigorúbb előírások a diákvízum-útvonalra vonatkozóan
Az Egyesült Királyság kormánya szigorúbb megfelelési előírásokat fog bevezetni a tengerentúli diákokat toborzó intézményekre vonatkozóan is.
A munkaerő-közvetítő ügynökségek akkor is elveszíthetik engedélyüket, ha az általuk toborzott külföldi diákok nem felelnek meg az Egyesült Királyságban végzett vízumellenőrzésnek, nem iratkoznak be, vagy nem fejezik be a tanfolyamot.
A nemzetközi hallgatóknak bizonyítaniuk kell, hogy képesek eltartani magukat, és ehhez megnövelt pénzügyi fenntartási követelményeket kell teljesíteniük.
A távoktatást korlátozó szabályok azt is biztosítják, hogy a legtöbb nemzetközi hallgató elsősorban a személyes órákon vegyen részt.
Az említett javasolt szabályokon kívül a brit kormány felülvizsgálja az angol nyelvi szintfelméréseket is.
Ennek célja a független értékelések egységesítése és annak biztosítása, hogy minden nemzetközi diák megértse a tananyagot.
Az Egyesült Királyság kormánya szerint azok, akik nem ismerik az angol nyelvet, „ne számítsanak arra, hogy helyet kapnak egy brit egyetemen”.
Az Egyesült Királyság nettó migrációjának csökkentése
A diákvízum-útvonalra vonatkozó új szabályok továbbra is részei az Egyesült Királyság azon céljának, hogy 300 000 fővel csökkentse a nettó migrációt.
Az alábbiakban a kormány által 2024 eleje óta bevezetett új legális migrációs politikákat ismertetjük.
Csak a posztgraduális képzésben részt vevő nemzetközi hallgatók és az államilag finanszírozott képzésben részt vevők hozhatják be családjukat az Egyesült Királyságba.
A diákvízummal rendelkezők a továbbiakban nem válthatnak munkavállalási vízumra, amíg be nem fejezik a tanfolyamot.
A másik a szakképzett munkavállalói vízumot kérelmezők bérküszöbének 38 700 fontra történő emelése.
A hiányszakmák listája (SOL) és a bevándorlási bérlista (ISL).
Ez azt jelenti, hogy a munkáltatók többé nem fizethetnek kevesebbet a migráns munkavállalóknak, mint a hiányszakmákban dolgozó brit munkavállalóknak.
Az egészségügyi és ápolási dolgozók nem hozhatják többé családjukat az Egyesült Királyságba.
Azoknak, akik szponzorálni tervezik őket, regisztráltatniuk kell magukat a Care Quality Commission (CQC) nyilvántartásában is, hogy megelőzzék az ágazaton belüli kizsákmányolást és visszaéléseket.
Az Egyesült Királyság kormánya emellett 29 000 fontra emelte a családi vízumhoz szükséges minimális jövedelemkövetelményt.
Ez végül 2025 elejére eléri a szakmunkások bérküszöbét.
A legfrissebb nemzeti statisztikai hivatal (ONS) adatai szerint a nettó migráció 2022 óta 10%-kal csökkent.
A Költségvetési Felelősségi Hivatal korábban azt prognosztizálta, hogy a nettó migráció a következő 12 hónapban a 2022-es csúcshoz képest a felére csökken.