Az Egyesült Királyság jelentős változásokat jelent be a legális bevándorlási politikában

| december 5, 2023
Az Egyesült Királyság jelentős változásokat jelent be a legális bevándorlási politikában

Az Egyesült Királyság kormánya bejelentette a nettó migráció csökkentésére és a bevándorlási rendszerrel való visszaélések visszaszorítására irányuló terveit.

2023. december 4-én James Cleverly, az Egyesült Királyság belügyminisztere nyilvánosságra hozta a kormány új, ötpontos tervét, amelynek célja a nettó migrációs számok mintegy 300 000 fővel való csökkentése.

„Határozott lépéseket teszek annak érdekében, hogy megállítsam a munkavízum-utak drasztikus növekedését, és fellépjek azok ellen, akik megpróbálják kihasználni vendégszeretetünket” – mondta Cleverly egy hivatalos közleményben.

A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) novemberben közzétett adatai szerint 2023-ban az Egyesült Királyság nettó migrációs értéke 2022-ben 672 000 fő, vagyis az országba érkező és az országot elhagyó személyek számának különbsége.

A számok elmaradnak a tavalyi 607 000-től, és alacsonyabbak, mint az ONS becslése, amely a 2022 decemberével záruló évre 745 000-re becsülte. Cleverly azonban hangsúlyozta, hogy ez „még mindig túl magas”.

Hozzátette: „Sokkal többet kell tenni azért, hogy ezek a számok csökkenjenek, hogy a brit munkavállalók ne maradjanak alul, és a közszolgáltatásaink ne legyenek kevésbé megterheltek.”

Az Egyesült Királyság bevándorlási politikájának változásai

Az Egyesült Királyság legutóbbi nettó migrációs száma az Európai Unión (EU) kívülről érkező migránsok számának növekedését tükrözi. Ők többnyire diák-, munkavállalási és eltartott vízummal rendelkezők.

Az alábbiakban a 2024 tavaszán életbe lépő jelentős változásokat ismertetjük.

Magasabb bérküszöb a munkavállalási vízumhoz

Az Egyesült Királyságban vízumot igénylő külföldi szakmunkásoknak évi 38 700 fontot kell keresniük. Az új küszöbérték a 26 200 fontról közel 50 százalékkal emelkedik.

Az új bérküszöb magasabb, mint a teljes munkaidőben dolgozó brit munkavállalók jelenlegi átlagkeresetének mediánja. Az egyetlen kivétel az egészségügyi és ápolási dolgozók, valamint a nemzeti bértáblán szereplő munkakörök, például a tanárok.

Megemelt bérküszöb a családi vízumok esetében

A családi vízumkategóriában pályázó személyeknek is meg kell felelniük a munkavállalási vízummal azonos bérküszöbnek.

Ez azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság állampolgárainak, akik be akarják hozni partnerüket az országba, legalább 38 700 fontot kell keresniük. A családi vízum jelenlegi 18 600 fontos bérküszöbét 2012 óta nem módosították.

Emelt bevándorlási egészségügyi pótdíj

A migránsok többet fognak fizetni az állami Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) igénybevételéért. Az emelés mintegy 66 százalékos, 624 fontról 1035 fontra emelkedik, hogy a közszolgáltatásokat ne használják ki.

A magasabb hozzájárulás a migránsok béréből az egészségügyi ellátás fedezésére levont társadalombiztosítási járulékon felül fizetendő.

További korlátozások az eltartottakra vonatkozóan

Az egészségügyi és gondozási vízummal rendelkezők többé nem hozhatják be az Egyesült Királyságba eltartottjaikat, például élettársukat és 18 év alatti gyermekeiket.

A legfrissebb ONS-adatok szerint a 2023 szeptemberéig tartó évben körülbelül 120 000 eltartott kísérte a 100 000 gondozó és idősgondozó dolgozót.

A becslések szerint az eltartottak mindössze 25 százaléka dolgozik. Ez azt jelenti, hogy sokan a közszolgáltatásokra támaszkodnak ahelyett, hogy hozzájárulnának a gazdasághoz.

2024 januárjától a kormány csak a kutatási programként megjelölt posztgraduális képzéseken részt vevő nemzetközi hallgatók számára engedélyezi, hogy eltartottjaikat az Egyesült Királyságba hozzák. Ez az új szabály 2023 májusában jelent meg.

Szabályozott gondozók

A Care Quality Commission (CQC) elkezdi szabályozni azokat az angliai ápolócégeket, amelyek az egészségügyi és ápolási útvonal keretében migránsok szponzorálását tervezik.

A bizottság szabályozza az összes egészségügyi és szociális ellátási szolgáltatást Angliában. Biztosítja a kórházi, fogorvosi, mentő- és ápolási intézményekben, valamint az emberek otthonában nyújtott ellátás minőségét és biztonságát.

Nincs több kedvezmény a hiányszakmák esetében

A hiányszakmák listáján szereplő munkakörök elveszítik a fizetési követelményekre vonatkozó 20 százalékos kedvezményt.

A hiányszakmák listája az Egyesült Királyság munkaerőpiacán hiányszakmákat tartalmaz. Az ilyen szerepkörökben a támogatott munkavállalási vízumkérelmekre vonatkozó jogosultsági feltételek enyhébbek.

A kormány a bevándorlási bérjegyzékkel fogja felváltani, amely továbbra is általános küszöbérték-kedvezményt tartalmaz majd. A migrációs tanácsadó bizottság azonban felülvizsgálja a listát a megemelt bérküszöbök alapján, hogy csökkentse a listán szereplő állások számát.

A diplomás vízum felülvizsgálata

A Migrációs Tanácsadó Bizottság a visszaélések megelőzése és az ország számára előnyös helyzet biztosítása érdekében felülvizsgálja a diplomás vízumútvonalat is.

A diplomás vízum lehetővé teszi, hogy a tanulmányaikat már befejezett hallgatók két évig, illetve a doktori képesítéssel rendelkező diplomások számára három évig az Egyesült Királyságban maradhassanak és dolgozhassanak.

A kormány már az év elején bejelentette, hogy megtiltja a nemzetközi diákoknak, hogy 2024 januárjától kezdve a tanfolyam befejezése előtt munkavállalási vízumra váltsanak.

A brit munkaerő támogatása

Az Egyesült Királyság kormánya fenntartja, hogy a bevándorlási politika megváltoztatása támogatja a helyi munkaerő kiépítésére és a brit munkavállalók támogatására irányuló tervet.

A kormány „Vissza a munkába” elnevezésű tervének célja az egészségfejlesztés, a segélyektől való függőség csökkentése és a fenntartható foglalkoztatás elősegítése.

Ez magában foglalja az olyan programokba való befektetést, amelyek értékes készségeket tanítanak a felnőtteknek, és felkészítik őket a jövőbeli gazdaságra.