Az Egyesült Királyság megkezdi a migránsok őrizetbe vételét Ruandába való kitoloncolás céljából

| május 6, 2024
Az Egyesült Királyság megkezdi a migránsok őrizetbe vételét Ruandába való kitoloncolás céljából

A brit hatóságok megkezdték a migránsok őrizetbe vételét, hogy előkészítsék Ruandába való kitoloncolásukat.

A belügyminisztérium végrehajtó csoportjai az elkövetkező hetekben további tevékenységeket fognak végezni.

Ez egybeesik a Ruandába induló első járatokkal, amelyeket kilenc-tizenegy hétre terveznek.

„Ez egy összetett munka” – mondta James Cleverly belügyminiszter egy nyilatkozatban.

Hangsúlyozta: „De továbbra is teljes mértékben elkötelezettek vagyunk a politika operacionalizálása mellett, hogy megállítsuk a hajókat és megtörjük az embercsempész bandák üzleti modelljét”.

Eddy Montgomery, a belügyminisztérium végrehajtási igazgatója biztosította, hogy a végrehajtó csapatok „magasan képzettek és teljes mértékben felszereltek”, hogy „a lehető legbiztonságosabban” végezzék feladataikat.

„Létfontosságú, hogy az operatív részleteket a lehető legkisebbre csökkentsük az érintett kollégák és az őrizetbe vett személyek védelme érdekében” – magyarázta.

Montgomery hozzátette, hogy ez biztosítja azt is, hogy a kormány „ezt a nagyszabású műveletet a lehető leggyorsabban” végre tudja hajtani.

A belügyminisztérium megnövelte az egyik fogvatartási intézmény kapacitását, hogy akár 2000 személyt is befogadhasson.

Már 200 képzett ügyintéző áll készen arra, hogy gyorsan feldolgozza a migránsok kérelmeit.

A kormány 500 magasan képzett személyt is felkészített arra, hogy a migránsokat Ruandába kísérje.

Már lefoglalták a kereskedelmi charterjáratokat, és egy repülőtér is készenlétben áll.

A Ruanda biztonságáról szóló törvény

Miután április 25-én megkapta a királyi jóváhagyást, a Ruanda biztonságáról szóló törvényjavaslat törvényerőre emelkedett.

A jelenleg Ruanda biztonsága politikaként ismert intézkedés lehetővé teszi az Egyesült Királyság kormánya számára, hogy a kelet-afrikai országba illegálisan érkezett migránsokat kitoloncolja.

A politika célja, hogy visszatartsa a migránsokat attól, hogy a veszélyes La Manche-csatornán átkelve az Egyesült Királyságba jussanak.

Arra is törekszik, hogy felszámolja az ilyen utazásokat elősegítő bűnözői csoportokat.

A Csatornán kis csónakokkal átkelő migránsok száma 2022-ben elérte a 46 000-es rekordot.

Idén eddig több mint 7500 migráns érkezett kis hajókon az Egyesült Királyságba.

Sok migráns, aki kis hajókon érkezett az Egyesült Királyságba, menedékjogot kér, és a brit kormány a múltban sokaknak meg is adta azt.

2022 áprilisában azonban az Egyesült Királyság megállapodást kötött Ruandával arról, hogy a potyautasokat és a hajón tartózkodó migránsokat a kelet-afrikai országba helyezi át.

Azzal érvelt, hogy az illegális migránsokat nem kellene menekültként kezelni, mivel nem kértek menedéket az első biztonságos országban, ahová eljutottak.

Ha ezek a migránsok menedékjogot kérnek az Egyesült Királyságban, a brit kormány elbírálja a kérelmüket, amíg Ruandában tartózkodnak.

Ha menedékjogi kérelmük sikeres, ezek a migránsok Ruandában maradnak.

Tiltakozások a menedékkérők áthelyezése ellen

Az emberi jogi aktivisták és a migránscsoportok még most, hogy a ruandai törvényjavaslat törvényerőre emelkedett, is folytatják a harcot ellene.

Azt állították, hogy etikátlan és embertelen olyan országba küldeni a migránsokat, ahol nem akarnak élni.

A belügyminisztérium végrehajtó csoportjai tiltakozásokkal találkoztak, hogy akadályozzák a működését.

A Telegraph május 2-án megjelent cikke szerint a csapatoknak el kellett halasztaniuk a menedékkérők szállítását, miután „több tucat ember” vette körül a buszokat.

A tüntetők „elektromos kerékpárokat helyeztek az első és a hátsó kerekek alá, és kilyukasztották a gumiabroncsokat”, így a belügyminisztérium kénytelen volt cserejárművet küldeni.

A fővárosi rendőrség több mint 100 rendőre oszlatta szét a tüntetőket, 45 embert letartóztatva, akik a busz útját akadályozva rendőrökre támadtak.

„Továbbra is eltávolítjuk azokat, akiknek nincs joguk itt tartózkodni” – mondta Cleverly belügyminiszter.

Hozzátette: „Semmilyen kántálás, dobverés vagy néhány hangoskodó ember kerékvágása nem fog megakadályozni bennünket abban, hogy megtegyük, amit kell.”

A miniszterelnök szóvivője is felszólította a tüntetőket, hogy hagyják a bevándorlási hivatalnokokat dolgozni.

Az Egyesült Királyság kormánya biztosítja Ruanda biztonságát

A brit kormány megismételte, hogy az Egyesült Királyság és Ruanda közötti szerződés megerősítette, hogy az ország biztonságos a migránsok számára.

A két ország nemzetközileg kötelező érvényű szerződést írt alá a migránsok védelmének megerősítése érdekében.

Biztosította, hogy Ruanda nem küldi vissza az Egyesült Királyságból kitoloncolt migránsokat hazájukba vagy más, nem biztonságos országba.

A kelet-afrikai ország egy megerősített, végponttól végpontig tartó menekültügyi rendszert is bevezetett, beleértve egy, a szabályok betartását biztosító megfigyelőbizottságot.

„Ruanda újra és újra bebizonyította”, hogy képes új, virágzó életet kínálni a menedékkérőknek, beleértve a szállást, az oktatást, a képzést és a foglalkoztatást.

„Az országnak komoly és sikeres tapasztalatai vannak az emberek áttelepítésében” – közölte az Egyesült Királyság kormánya.

Hozzátette, hogy Ruanda több mint 135 000 menekültet fogadott be, és kész további több ezer olyan menekültet befogadni, akik nem maradhatnak az Egyesült Királyságban.