A brit egyetemek nehezen tudnak diákokat toborozni, mivel a vízumkérelmek száma zuhanni kezdett

| július 16, 2024
A kép George Pak jóvoltából a Pexels-en keresztül

Az Egyesült Királyságban (UK) számos egyetem küzd azzal, hogy egyre kevesebb nemzetközi hallgató kér vízumot.

A jelentkezések csökkenése problémákat okoz azoknak az iskoláknak, amelyek más országokból érkező diákokra támaszkodnak.

A bevándorlási szabályok közelmúltbeli változásai megnehezítették ezeknek a diákoknak az Egyesült Királyságba való beutazását.

A legfrissebb adatok szerint a diákvízumkérelmek száma 40 százalékkal csökkent a tavalyi évhez képest.

2023 júniusában 38 900 kérelem érkezett a belügyminisztériumba, de ez a szám idén júniusban 28 200-ra csökkent.

Ez a jelentős csökkenés aggodalomra ad okot a brit egyetemek körében, amelyek nagymértékben függnek a nemzetközi hallgatók által fizetett tandíjaktól – olvasható a The Guardianben.

Az Enroly, a nemzetközi diákokat az egyetemi beiratkozásban segítő szolgáltatás adatai szerint július végéig 41 százalékkal csökkent a nemzetközi diákok által befizetett és felvett összegek száma.

A posztgraduális képzések, különösen az oktatott mesterképzések esetében 55 százalékos, míg az alapképzések száma 23 százalékkal csökkent.

A vízumkérelmek számának csökkenése hatással van az egyetemekre

A nemzetközi hallgatók számának csökkenése nagy problémát jelent az Egyesült Királyság egyetemei számára.

Ezek az iskolák a tengerentúli diákoktól származó pénzre támaszkodnak, hogy segítsenek a programjaik működtetésében és a helyi diákok támogatásában.

Jeff Williams, az Enroly vezérigazgatója elmondta, hogy az egyetemi kollégák fáradhatatlanul dolgoznak a nemzetközi hallgatók vonzása érdekében.

„Úgy tűnik azonban, hogy a beáramlás hónapról hónapra felzárkózik a nagyon lassú kezdet után” – tette hozzá. ‘

Az egyetemek a nemzetközi hallgatói díjakból származó bevételekre támaszkodnak, mivel a hazai hallgatók tandíját nyolc éve nem tudják emelni.

Mark Corver, a DataHE, egy felsőoktatási tanácsadó cég vezetője hozzátette, hogy ez „hatalmas pénzügyi torzulást okozott”.

Az egyetemeket is arra ösztönözte, hogy „más eszközökkel növeljék a bevételeiket”, például több helyi diákot ösztönözzenek a beiratkozásra, és ellensúlyozzák a veszteségeiket.

Nem pénzügyi szempontból a kevesebb nemzetközi hallgató kevesebb sokszínűséget és kevesebb kulturális élményt jelent mindenki számára az egyetemen.

Ezek a diákok új ötleteket és nézőpontokat hoznak, ami érdekesebbé teszi a tanulást.

Ha kevesebb hallgató érkezik más országokból, az egyesült királyságbeli egyetemek nehezen tudnák megőrizni hírnevüket, mint a világ legjobb oktatási szolgáltatói.

Új diákvízum-igénylési szabályok

A képet Yan Krukau jóvoltából a Pexels-en keresztül közöljük.

Az új diákvízumszabályok megnehezítették az egyetemek számára, hogy ösztönözzék a nemzetközi hallgatókat a jelentkezésre.

Januártól kezdve a nemzetközi diákok nem hozhatták családjukat az Egyesült Királyságba.

A tanfolyam befejezéséig nem válthatnak munkavállalási vízumra sem.

Szigorúbb diákvízumszabályok vannak készülőben, mivel a kormány bejelentette, hogy szabályozni fogja a tengerentúli diákok toborzását.

Azt is tervezte, hogy fellép a „csaló” toborzók ellen, akik félreértékelik az egyesült királyságbeli oktatást, és eközben kihasználják a diákokat.

Emellett szigorúbb megfelelési normákat vezet be mind a tengerentúli hallgatók, mind a toborzók számára.

A munkaerő-közvetítő ügynökségek elveszíthetik engedélyüket, ha az általuk toborzott diákok nem felelnek meg a brit vízumellenőrzésen, vagy nem iratkoznak be, illetve nem fejezik be a tanfolyamot.

A hallgatóknak fokozott pénzügyi fenntartási követelményeknek kell megfelelniük, és esetleg szigorúbb angol nyelvi felméréseknek kell megfelelniük.

A kormány a távoktatást is korlátozza, így a legtöbb nemzetközi diák elsősorban személyes órákon vesz részt.

Csökkenő vízumkérelmek más kulcsfontosságú útvonalakon

Az Egyesült Királyság Belügyminisztériumának friss adataiból kiderül, hogy három kulcsfontosságú vízumkérelmi útvonal esetében jelentős csökkenés tapasztalható.

Az Egyesült Királyság az idei év első felében kevesebb vízumot adott ki szakképzett munkavállalók, diákok, valamint egészségügyi és gondozási dolgozók számára.

Ez a szám 398 ezerről 262 ezerre csökkent, ami 34 százalékos csökkenést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest.

A változás júniusban még jelentősebb volt: 48 százalékkal kevesebb vízumkérelem érkezett, mint tavaly júniusban.

Az eltartottak száma 36,1 százalékkal, 179 700-ról 114 900-ra csökkent az év első hat hónapjában.

A legfrissebb belügyminisztériumi adatok szerint a bevándorlás 300 000 fővel csökken az év elején bevezetett új politikáknak köszönhetően.

Amellett, hogy a diákvízummal rendelkezők nem hozhatnak magukkal eltartottakat, az egészségügyi és gondozási vízumot kérelmezők sem hozhatnak családtagokat az Egyesült Királyságba.

A szakmunkáskérelmezőknek egy magasabb éves bérküszöböt is teljesíteniük kell, amely 26 200 fontról 38 700 fontra emelkedik.

A hiányszakmás vízumrendszerekbe tartozó munkahelyek számát is csökkentették.

Ez a változás megakadályozza, hogy a munkáltatók a külföldi munkavállalóknak kevesebbet fizessenek ezekért a keresett munkahelyekért, mint az Egyesült Királyságban dolgozóknak.

A 2023 decemberéig tartó évben az Egyesült Királyságban a nettó migráció 85 000 fő volt. Ez alacsonyabb, mint az egy évvel korábbi 764 000-es rekord.

Továbblépés

A képet Marcela szíves hozzájárulásával a Pixabay-en keresztül

A korábbi miniszterelnök, Rishi Sunak vezette be az új politikát, amelynek eredményeként a kulcsfontosságú útvonalakon csökkentek a kérelmek.

A választási kampány során ígéretet tett arra, hogy tovább csökkenti a bevándorlást a szakképzett munkavállalói vízumokra vonatkozó éves felső határ bevezetésével.

Sir Keir Starmer, az Egyesült Királyság új miniszterelnöke szintén ígéretet tett a nettó migráció csökkentésére, de egyelőre nem közölt számadatot.

Az új munkáspárti kormány olyan politikák bevezetését tervezi, amelyek segítenek az Egyesült Királyságnak abban, hogy kevésbé támaszkodjon más országokból érkező munkavállalókra.

Ehelyett azt is megígérte, hogy a képzésre és az Egyesült Királyságon belüli munkavállalók felvételére fog összpontosítani.

Starmer kormánya valószínűleg megtartja a Sunak konzervatívok által meghatározott új bevándorlási szabályokat.

Néhány munkáspárti képviselő azonban enyhíteni szeretné ezeket a szabályokat.

Az egyetemek azt remélik, hogy a változások megkönnyítik a nemzetközi hallgatók számára az Egyesült Királyságba való beutazást.