Az Egyesült Királyság (UK) parlamentje elfogadta az illegális migráció elleni vitatott törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a kormány számára, hogy a migránsokat Afrikába toloncolja.
A Ruanda biztonságáról szóló törvényjavaslat 2024. április 22-én fejezte be az Egyesült Királyság parlamentjében történő elfogadását.
Célja, hogy az illegális bevándorlókat visszatartsa attól, hogy megkockáztassák a La Manche-csatornán való átkelést, hogy az Egyesült Királyságba jussanak.
„Ennek a mérföldkőnek számító jogszabály elfogadásával nem csupán előrelépés történt, hanem alapvető változás történt a migrációval kapcsolatos globális egyenletben” – mondta Rishi Sunak brit miniszterelnök nyilatkozatában.
Hangsúlyozta, hogy a törvényjavaslat egyértelmű üzenetet küld az illegális bevándorlóknak, miszerint „ha illegálisan jönnek ide, nem maradhatnak”.
Károly király várhatóan a következő napokban adja meg a királyi hozzájárulást a törvényjavaslathoz, amely így törvényerőre emelkedik.
Az emberi jogi aktivisták és a migránscsoportok még az elfogadás után is megfogadták, hogy folytatják a harcot a hamarosan bevezetésre kerülő brit politika ellen.
Azt állították, hogy a ruandai törvényjavaslat etikátlan és embertelen, hogy olyan országba küldik a migránsokat, ahol nem akarnak élni.
Mi a Ruanda biztonságáról szóló törvényjavaslat?
A Ruanda biztonságáról szóló törvényjavaslat része Sunak miniszterelnök azon tervének, hogy megállítsa az illegális migránsokat az Egyesült Királyságba szállító hajókat.
Célja továbbá, hogy felszámolja a bűnszervezetek üzleti modelljét, amelyek megkönnyítik az ilyen utazásokat a papírok nélküli bevándorlók számára.
A Csatornán kis csónakokkal átkelő migránsok száma 2022-ben elérte a rekordot, 46 000-et, szemben a négy évvel korábbi 299 fővel.
Sokan, akik kis hajókon érkeznek az Egyesült Királyságba, menedékjogot kérnek, és a kormány a múltban sokaknak meg is adta azt.
A konzervatív kormány azonban azzal érvelt, hogy a hajós migránsokat nem kellene menekültként kezelni, mivel nem az első biztonságos országban, például Franciaországban kértek menedéket.
2022 áprilisában az Egyesült Királyság megállapodást kötött Ruandával, hogy a potyautasokat és a hajóról érkező migránsokat Kelet-Afrikába küldi.
Amennyiben ezek az illegális bevándorlók menedékjogot kérnek az Egyesült Királyságban, a kormány elbírálja a kérelmüket, amíg Ruandában tartózkodnak.
Ha menedékkérelmük sikeres lesz, ezek a migránsok a kelet-afrikai országban maradnak.
A Ruanda biztonságáról szóló törvényjavaslat végrehajtása
A törvényjavaslat elfogadása azt jelenti, hogy a kormány megkezdheti az illegális migránsokat Ruandába szállító járatok operatív tervezését.
„Most arra összpontosítunk, hogy a járatokat elindítsuk, és egyértelmű, hogy semmi sem állhat ennek és az életek megmentésének az útjába” – mondta Sunak miniszterelnök.
James Cleverly belügyminiszter elárulta: „Már javában zajlanak a tervek, hogy 10-12 héten belül megkezdjük a járatokat [to Rwanda] „.
Ez magában foglalja egy repülőtér készenlétben tartását és kereskedelmi chartergépek biztosítását bizonyos járatokra.
A kormány emellett megnövelte egy fogva tartási intézmény kapacitását, hogy akár 2000 személyt is el tudjon helyezni.
Emellett 200 képzett ügyintézőt készít fel, és 25 tárgyalótermet biztosít a kérelmek és a bírósági eljárások felgyorsítása érdekében.
Emellett 500 magasan képzett személy vár arra, hogy az illegális migránsokat Ruandába kísérje.
További 300 ember fejezi be a képzést, hogy a következő hetekben készen álljon.
A Ruanda biztonságáról szóló törvényjavaslat elfogadásának akadályai
Boris Johnson volt brit miniszterelnök először 2022-ben vetette fel az illegális migránsok Ruandába való kitoloncolásának ötletét.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága azonban 2022 júniusában megakadályozta, hogy az Egyesült Királyság kormánya megpróbálja kitoloncolni a személyeket Ruandába.
Az ügy a Legfelsőbb Bíróság elé került, amely kimondta, hogy Ruanda nem biztonságos harmadik ország, ahová a migránsok küldhetők.
A legfelsőbb bíróság bírái szerint a kelet-afrikai országba való kitoloncolás a migránsokat „a rossz bánásmód valós kockázatának” teszi ki.
Ennek oka az volt, hogy a ruandai kormány vissza tudta küldeni a migránsokat azokba az országokba, ahonnan elmenekültek.
A kelet-afrikai országnak kevés tapasztalata van az Egyesült Királyságból és világszerte érkező migránsok menekültügyi eljárásával kapcsolatban is.
Ennek érdekében az Egyesült Királyság és Ruanda 2023 decemberében nemzetközileg kötelező érvényű szerződést írt alá a migránsok védelmének megerősítése érdekében.
Biztosította, hogy Ruanda nem küldi vissza az Egyesült Királyságból kitoloncolt migránsokat hazájukba vagy más, nem biztonságos országba.
A szerződés értelmében Ruanda egy megerősített, végponttól végpontig tartó menekültügyi rendszert is bevezetett.
Ez magában foglal egy speciális bíróságot, amely az elutasított menedékjogi kérelmek elleni egyéni fellebbezések elbírálására hivatott.
A szerződés felhatalmazza a monitoringbizottságot arra is, hogy prioritási területeket határozzon meg és biztosítsa a betartást.
Mit jelent ez az Egyesült Királyságba érkező illegális bevándorlók számára?
A Ruanda biztonságáról szóló törvényjavaslat elfogadásával a migránsok számára nehezebbé válik a kitoloncolás megtámadása.
A törvényjavaslat azt is lehetővé teszi a brit kormány számára, hogy figyelmen kívül hagyja az Emberi Jogok Európai Bírósága által hozott végzéseket, amelyek megakadályozhatják a kitoloncolásokat.
Annak ellenére azonban, hogy az Egyesült Királyság parlamentje jóváhagyta a jogszabályt, a ruandai törvényjavaslat még mindig jogi kihívásokkal szembesülhet, és késleltetheti a kitoloncolást.
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) vezető tisztviselői április 22-én közös nyilatkozatban sürgették az Egyesült Királyságot, hogy gondolja át Ruanda kitoloncolási tervét.
Az ABC News szerint az ENSZ figyelmeztetett, hogy ez „sérti a menekültügyi egyezményt”, és „káros hatással lesz” az emberi jogokra és a menekültek védelmére.