London polgármestere sürgeti az Egyesült Királyság kormányát, hogy vizsgálja felül az EU-val kötött ifjúsági mobilitási megállapodást

| április 29, 2024
London polgármestere sürgeti az Egyesült Királyság kormányát, hogy vizsgálja felül az EU-val kötött ifjúsági mobilitási megállapodást

Az Egyesült Királyságnak (UK) újra kellene gondolnia az Európai Unió (EU) által a múlt héten javasolt ifjúsági mobilitási megállapodást.

Ez Sadiq Khan, London polgármestere szerint, aki a fiatalok szabadabb mozgását szorgalmazza.

„Az embereknek meg kell érteniük a különbséget az ifjúsági mobilitási program és az emberek szabad mozgása között, amikor az egységes piacon belül vagyunk” – mondta a Financial Timesnak adott interjúban.

Khan „[fears] az emberek összekeverik a kettőt”, és reméli, hogy „a következő munkáspárti kormány megérti a különbséget”.

Anglia fővárosának polgármestere „hihetetlenül fontosnak” nevezte az EU-val kötött ifjúsági mobilitási megállapodást London számára.

Elmondta, hogy egy brit-EU ifjúsági mobilitási megállapodás segítene a vendéglátás, az egészségügy és a szociális ellátás területén, ahol szakemberhiány van.

Ha a következő kormány elutasítja az ifjúsági mobilitási megállapodás megkötését az EU-val, Khan azt tervezi, hogy folytatja a diákcsereprogramot a blokkal.

Az Egyesült Királyság elutasítja az egész EU-ra kiterjedő ifjúsági mobilitási javaslatot

A 2024 májusában harmadszor is újraválasztásra pályázó Khan megjegyzései eltérnek politikai pártjától.

A Munkáspártnak „nincsenek tervei” egy brit-EU ifjúsági mobilitási megállapodásra. Ez hasonló az Egyesült Királyság kormányának jelenlegi álláspontjához.

„Nem vezetünk be az egész EU-ra kiterjedő ifjúsági mobilitási rendszert” – mondta a kormány szóvivője az EU ifjúsági mobilitási javaslatáról.

A szóvivő hozzátette: „Az EU-n belüli szabad mozgás megszűnt, és nem tervezik a bevezetését”.

Az EU javaslata szerint azonban ez egy korlátozott megállapodás lenne, nem pedig a szabad mozgás visszaállítása.

A javasolt ifjúsági mobilitási program lehetővé tenné, hogy a 18 és 30 év közötti brit és uniós polgárok legfeljebb négy évig tartózkodhassanak valamelyik uniós tagállamban vagy az Egyesült Királyságban.

Azok a fiatal állampolgárok, akik megfelelnek a meghatározott kritériumoknak és jogosultak a programra, dolgozhatnak, tanulhatnak, képzést vehetnek igénybe és utazhatnak.

Az Egyesült Királyságbeli résztvevők esetében ez csak a célországban engedélyezett. A javaslat nem teszi lehetővé az EU-n belüli mobilitást.

A javasolt brit-EU ifjúsági mobilitási megállapodás az EU által mobilitási korlátoknak nevezett problémákat is kezelné.

Célja, hogy az Egyesült Királyságban tanuló uniós hallgatók számára méltányos tandíjfizetési bánásmódot biztosítson. A Brexit után az uniós hallgatóknak a „hazai” díjak helyett magasabb nemzetközi tandíjat kell fizetniük.

Emellett lehetővé teszi az uniós polgárok számára, hogy az Egyesült Királyságban szakmai gyakorlaton vegyenek részt, még akkor is, ha a képzés az EU-ban folytatott tanulmányokhoz kapcsolódik.

Jelenleg az uniós polgároknak az Egyesült Királyság munkavállalási vízummal kapcsolatos követelményeinek kellene megfelelniük, ha képzésben szeretnének részt venni, mivel az Egyesült Királyság jogszabályai szerint ez munkavégzésnek minősül.

Ez azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság vízumdíjain felül el kell érnie egy bizonyos bérküszöböt, és egészségügyi bevándorlási pótdíjat kell fizetnie.

Azokra, akik részt vennének az ifjúsági mobilitási megállapodásban, nem vonatkoznának ilyen követelmények.

Az EU-val való ifjúsági mobilitási programra irányuló egyéb felhívások

A londoni polgármester nincs egyedül azzal a felhívással, hogy az Egyesült Királyság tárgyaljon az EU-val egy ifjúsági mobilitási megállapodásról.

George Eustice, a Konzervatív és Unionista Párt korábbi kabinetminisztere és vezető brexitpárti politikus hasonló elképzelést támogatott.

Eustice azt javasolta, hogy az Egyesült Királyságban dolgozni kívánó uniós polgároknak és az EU-ban tartózkodó brit állampolgároknak kétéves munkavállalási vízumot kellene biztosítani.

Másrészt a Best for Britain 2023 kampánycsoport felmérése szerint 10 000 szavazó 68 százaléka támogatja az EU-val való kölcsönös ifjúsági mobilitási rendszert.

Naomi Smith, a Best for Britain vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy „az EU-val való kölcsönös ifjúsági mobilitási rendszer mindenki számára előnyös”.

Az Egyesült Királyságban és az EU-ban számos ifjúsági szervezet is támogatja a javaslatot.

Amikor azonban az Egyesült Királyság elutasította az EU ifjúsági mobilitási javaslatát, Huan Japes, az English UK tagsági igazgatója a PIE Newsnak elmondta, hogy ez csalódást okozott, de várható volt.

Az English UK az akkreditált angol nyelvoktatási (ELT) központok nemzeti tagszervezete.

„Az indoklásuk, miszerint nem szeretnék, ha a Brexit után visszatérne a szabad mozgás joga, kevésbé releváns” – tette hozzá Japes.

Érvelése szerint „az ifjúsági mobilitási programok vízumalapúak és időben korlátozottak”.

Az Egyesült Királyság jelenleg több mint tíz országgal, köztük Ausztráliával, Kanadával, Dél-Koreával, Japánnal és Új-Zélanddal kötött ifjúsági mobilitási megállapodást.

A program lehetővé teszi, hogy az említett országokból származó fiatalok legfeljebb két évig az Egyesült Királyságban tanulhassanak vagy dolgozhassanak.

A brit kormány kijelentette, hogy nyitott egy olyan ifjúsági mobilitási megállapodásra, amely nem az összes uniós tagállamra, hanem egyes országokra vonatkozna.

Az Európai Bizottság megerősítette, hogy az Egyesült Királyság több uniós tagállamot is megkeresett.

Hangsúlyozta azonban, hogy csak egy, az egész EU-ra kiterjedő ifjúsági mobilitási megállapodás biztosítaná a résztvevők közötti méltányosságot és egyenlő bánásmódot.