Nagy-Britannia ugyanaz, mint Anglia?

| november 27, 2022
Nagy-Britannia ugyanaz, mint Anglia?

Az írott cikkekben az író gyakran úgy használja Angliát vagy Nagy-Britanniát (sőt, az Egyesült Királyságot is), mintha ezek mind egy és ugyanaz a hely lennének, és felcserélhetőek lennének, de ez korántsem így van. Egy térképen vagy atlaszon Anglia könnyen megtalálható, míg Nagy-Britannia vagy az Egyesült Királyság neve általában nem jelenik meg. Ennek oka, hogy Anglia egy ország, míg a másik kettő több különböző ország politikai csoportosulása. De mi a különbség Anglia, Nagy-Britannia és az Egyesült Királyság között?

Anglia

Az Anglia név az „Angyalok földje” szóból származik, ami az ötödik században a mai Anglia területén élő germán törzsre, az angolokra utal. Ez egy szuverén állam, amelyet monarchia irányít, bár a királyi család ma már nagyrészt csak szimbolikus, és nem gyakorol valódi hatalmat a nemzeti ügyekben. Anglia csak egy része egy nagyobb földterületnek, amely magában foglalja Skóciát és Wales-t is.

Anglia északon Skóciával, nyugaton pedig Wales-szel határos, de ezek Angliától különálló országok, bár a három ország együttesen Nagy-Britanniát alkotja, ami ugyanazt jelenti. A három brit ország közül a legnagyobb, Anglia a teljes szárazföldi terület több mint felét foglalja magában, és több mint száz szigetet is magában foglal, köztük a Wight-szigetet és a Scilly-szigeteket.

Nagy-Britannia

Nagy-Britannia, más néven Nagy-Britannia, az európai kontinenstől északnyugatra fekvő nagy sziget, amely Skócia, Wales és Anglia országainak gyűjtőneve. A szigetet egykor a doggerlandi földhíd kötötte össze Európával, de körülbelül 9000 évvel ezelőtt elvált a kontinenstől.

A mai Nagy-Britannia legkorábbi feljegyzett neve „Albion” volt, ami latinul „fehéret” jelent, és a történészek szerint a francia partokról látható doveri fehér sziklákra utalt. Hasonlóképpen a „Britannia” név is latin eredetű, mivel az ókori római időkben „Britannia” (a britek országa) néven ismerték.

A Nagyot Nagy-Britanniába helyezve

Az ókori görögök és rómaiak tisztában voltak azzal a ténnyel, hogy Európától északnyugatra létezik egy nagy sziget, amelyet még nem fedeztek fel. A Franciaország északi részén fekvő Bretagne régió volt az a terület, ameddig a római seregek eddig a pontig eljutottak, de a csatornán átívelő nagy sziget jól látható volt, és a bretagne-i terület részének tekintették. A rómaiak a két területet „Britannia major” (Nagy-Britannia) és „Britannia minor” (Kis-Britannia) néven emlegették, viszonylagos méretük miatt.

Az angolszász korszak (más néven a sötét középkor) hat évszázada alatt, 410-től 1066-ig, a neveket nagyjából lefordították angolra, és a „Britannia major”-ból Nagy-Britannia lett, míg a „Britannia minor” teljesen kiesett a használatból.

Egyesült Királyság

Hogy még jobban összezavarodjanak a dolgok, Angliát néha (tévesen) Egyesült Királyságnak vagy Egyesült Királyságnak nevezik. Ilyen hely nem létezik, mivel ez egy politikai elnevezés, amelyet a brit törvények és kormányzat alá tartozó négy országnak adtak. Az Egyesült Királyság nem földrajzi, hanem politikai kifejezés, amely négy különböző országot jelöl, nevezetesen:

  • Anglia
  • Skócia
  • Wales
  • Észak-Írország

Míg az első három szomszédos ország ugyanazon a földterületen fekszik, amely Nagy-Britanniát alkotja, addig Észak-Írország az Ír Köztársasággal közös Írország szigetén helyezkedik el. Az Egyesült Királyság négy országa a brit kormány és az Egyesült Királyság parlamentjének törvényei és szabályai alá tartozik, bár Skóciában, Walesben és Észak-Írországban az elmúlt évtizedekben lezajlott decentralizációs folyamatnak (az önkormányzatiság megadásának) köszönhetően bizonyos fokú függetlenség alakult ki.

Bár Wales, Skócia és Észak-Írország saját jogon ország, Walesre és Skóciára néha „régióként” hivatkoznak, míg Észak-Írországot gyakran az Egyesült Királyság „tartományának” nevezik. Ezek a kifejezések, bár hétköznapiak, némileg ellentmondásosak, és a három ország lakosai gyakran sértőnek tartják őket.

Észak-Írországnak, Skóciának és Walesnek (bár britek) saját nemzeti csapata van a labdarúgásban, a rögbiben és számos más sportágban, és az Angliával vívott sportmérkőzéseket gyakran a „régi ellenség” elleni mérkőzéseknek nevezik, mivel mindhárom országot a történelem során valamikor angol csapatok szállták meg.

1801-től az 1922-es függetlenségig Írország is az Egyesült Királyság tagja volt, de egy forradalmat követően a szigetet két részre osztották: Észak-Írországra, amely felett Anglia megtartotta az ellenőrzést, és az Ír Szabadállamra, amely önkormányzott volt, és később az Ír Köztársaság lett.

Az Anglia partjainál fekvő legnagyobb szigetek, a Man-sziget és a Csatorna-szigetek, amelyekről joggal feltételezhető, hogy az Egyesült Királyság égisze alá tartoznak, az úgynevezett brit tengerentúli területek, és nem részei az Egyesült Királyságnak.

Mi a helyzet a Brit-szigetekkel?

Van még egy másik jelző is, amelyet néha tévesen Angliára használnak, ez pedig a Brit-szigetek. Ez nem egy ország vagy országcsoport, hanem egyszerűen egy földrajzi kifejezés, amely a Nagy-Britanniát körülvevő szigetek többségét foglalja magában.

A Brit-szigetekhez Nagy-Britannia, Írország, a Man-sziget, a Hebridák, az Orkney-szigetek, a Shetland-szigetek, az Északi szigetek, a Wight-sziget, Jersey, Guernsey és több mint 6000 egyéb kis sziget tartozik.

Összegzés

A Nagy-Britannia, Anglia és az Egyesült Királyság közötti félreértések elkerülése végett itt egy összefoglaló:

Nagy-Britannia – vagy Nagy-Britannia, egy nagy sziget Európa északnyugati részén, amely három országot foglal magában: Anglia, Skócia és Wales.

Anglia – Egyetlen ország, amely Nagy-Britannia szigetének több mint felét foglalja magában.

Egyesült Királyság (UK) – Négy országból álló csoport, amely Nagy-Britannia és Írország szigetein terül el, és amely brit fennhatóság alatt áll. A négy ország Anglia, Skócia, Wales (a brit szárazföldön) és Észak-Írország (a szomszédos Írország szigetén).