Időjárás az Egyesült Királyságban
Nagyjából véve az Egyesült Királyság időjárási kategóriája az óceáni mérsékeltnek mondható, de ez egy tág besorolás, és az egyes régiók között jelentős különbségek lehetnek. Az Egyesült Királyság nem egyetlen ország, hanem négy országból áll, és a déli részén Angliát és Walest, északon pedig Skóciát és Észak-Írországot foglalja magában.
Mivel az Egyesült Királyság körülbelül 600 mérföldön át húzódik Anglia legdélebbi részétől a Skócia északi partjainál fekvő szigetekig, és felváltva hegyvidéki és sík terület, az időjárás régiónként és évszakonként jelentősen változik.
Óceáni hatások
Az a tény, hogy az Egyesült Királyság alapvetően egy nagy sziget (Észak-Írország kivételével, amely földrajzilag az Ír-sziget része), azt jelenti, hogy óceáni hatásokat kell figyelembe venni, mivel ezek befolyásolják a szárazföldi szeleket, a hőmérsékletet és a csapadékot.
Nagy-Britannia szigetét (az Egyesült Királyságot Észak-Írország nélkül) különböző vízfelületek veszik körül, és ezek mindegyike szerepet játszik a brit időjárás befolyásolásában:
- Az Északi-tenger Angliától és Skóciától keletre fekszik, és különösen nagy hatással van Skócia és Észak-Anglia időjárására.
- Nyugaton az Ír-tenger, a Kelta-tenger és – ami a legfontosabb – az Atlanti-óceán északi része mind szerepet játszik Wales és Délnyugat-Anglia időjárási viszonyaiban.
A négy brit ország közül Skócia időjárását befolyásolják leginkább az óceánok, mivel az ország keleti partján az Északi-tenger, északon pedig a vad Atlanti-óceán hatásának van kitéve. Skócia földrajzilag is a legközelebb van a sarkvidékhez, és gyakran ki van téve a sarkvidéki jégsapkákról lecsapó hideghullámoknak és szeleknek.
Anglia déli része általában melegebb, mint az Egyesült Királyság többi része, mivel nincs kitéve egyetlen nagyobb óceánnak sem, és a távolság miatt védve van a sarkvidéki hatásoktól. A La Manche csatorna a déli partok mentén húzódik Anglia és Franciaország között, de nem játszik jelentős szerepet a térség időjárásában.
Regionális különbségek
Lehetetlen (és helytelen) lenne az Egyesült Királyság időjárásának pontos leírását egyetlen egységként megadni, mivel délről északra számos földrajzi, geofizikai és regionális különbség van. Emiatt valószínűleg az a legjobb, ha az Egyesült Királyságot kisebb régiókra osztjuk, és megpróbáljuk meghatározni az év különböző időszakaiban általában várható időjárást.
Anglia
Mivel Anglia többnyire védett az óceáni hatásoktól, télen és nyáron is általában melegebb, mint az Egyesült Királyság más részein. Az Egyesült Királyság más országainál délebbre fekvő Anglia napfényesebb és kevesebb csapadékkal rendelkezik éves szinten. A telek enyhébbek, bár a viharok nem ritkák, mivel az Atlanti-óceán északi részéből viharok és hurrikánok fújnak ide.
Nyár: A hőmérséklet 9 és 18 °C között mozog, a legmagasabb hőmérséklet 30 °C. A szokatlan körülményektől eltekintve Angliában a nyári időjárás általában meleg és kellemes, a záporok nem ritkák. Július általában a legmelegebb hónap a júniustól augusztus végéig tartó nyárban.
Télen: A hőmérséklet időnként fagypontig (32 °F) és az alá is csökkenhet, de általában 2 °C (36 °F) és 7 °C (44 °F) között marad. Általában a januárt nevezik a leghidegebb hónapnak, de gyakran februárban a legalacsonyabb a hőmérséklet és több a hidegbetörés.
Skócia
Skócia időjárása hidegebb, csapadékosabb és szelesebb, mint a másik három brit országé, és főként a környező óceánoknak és a sarkvidéki hideg szeleknek van kiszolgáltatva. Az óceáni éghajlatnak minősül, de nem ritka, hogy szélsőséges időjárás esetén ez szubpoláris óceáni éghajlatra változik. Télen a hőmérséklet a legtöbb napon alig haladja meg a nulla Celsius-fokot, míg a nyári hónapokban a hőmérséklet átlagosan 17 °C-ra emelkedik. Ennél valamivel magasabb a hőmérséklet a Közép-Alföldön, ahol az óceáni hatások lényegesen kisebbek. Januárban hullik a legtöbb csapadék, amely jelentősen nagyobb lehet, mint az Egyesült Királyság más részein.
Nyár: A június, július és augusztus hónapok általában a legmelegebbek Skóciában. A napi átlaghőmérséklet 16 °C (60 °F), bár ennél magasabb hőmérsékletek sem szokatlanok. Az északi fekvés miatt Skóciában hosszabbak a nappalok, a Shetland-szigeteken közel négy órával több napfényt kapnak a nyár közepén, mint Dél-Angliában. Esőre azonban bármikor lehet számítani, különösen a tengerparton és a hegyvidéken, mivel Skóciában az átlagos csapadékmennyiség magasabb, mint az Egyesült Királyság más részein.
Télen: Az átlaghőmérséklet 5 °C, Skóciában decembertől februárig a leghidegebb. A legtöbb napon esőre lehet számítani, és nem ritka a havazás sem, különösen a hegyekben és a hegyvidéken, ahol a síelés és a havas sportok élvezhetők.
Wales
Mivel Wales délebbre fekszik, mint Skócia és Észak-Írország, nem meglepő, hogy az ország melegebb és szárazabb, mint e két ország. A nyarak melegebbek, a telek pedig enyhébbek, és az angliaihoz hasonlóak. Mivel azonban az ország nyugati oldalán ki van téve az Atlanti-óceán északi részének, Walesben magasabb az átlagos éves csapadékmennyiség, mint a szomszédos Angliában, és jobban ki van téve az erős szeleknek, orkánoknak és viharoknak. A walesi partvidék különösen hajlamos az erős szelekre, és az ország hegyvidéki régiói kevesebb napsütést és több csapadékot kapnak, mint a tengerparti területek.
Nyár: A nyár Walesben rövid és enyhe, a legjobb hónapok július és augusztus. A hőmérséklet az alacsony húszas Celsius-fok körül mozog, de alkalmanként elérheti a 27 °C-ot és a 27 °C-ot is. Esőre szinte minden nap lehet számítani, különösen a tengerparton vagy a hegyekben, de általában csak enyhe záporokra vagy zivatarokra korlátozódik.
Télen: A téli hőmérséklet általában néhány fokkal nulla Celsius-fok felett van, de időnként akár mínusz 3 °C is lehet. A telet általában hidegnek, sötétnek és csapadékosnak mondják, és az eső szinte mindennapos lehet.
Észak-Írország
Észak-Írország éves átlaghőmérséklete valamivel magasabb, mint Skóciáé, de nem egészen olyan magas, mint Walesé. A csapadék januárban a legnagyobb, de a kis ország szárazabb, mint Wales és Skócia, bár gyakrabban esik, és Észak-Írországban több esős nap van, mint a másik három brit ország bármelyikében. A nyár és a tél enyhenek mondható, bár az Atlanti-óceán és a sarkvidéki hidegfrontok hatására előfordulhatnak (és előfordulnak is) hideg és esős időszakok.
Nyár: Az időjárás Írország bármely részén, északon és délen egyaránt változékony. A nyári átlaghőmérséklet általában 18 °C körül alakul, de ez napról napra jelentősen változhat, és a jelentősen magasabb hőmérséklet is lehetséges. Az eső bármelyik napon és bármikor előfordulhat (különösen júliusban), és a hőmérséklettől függetlenül mindig számítani kell rá.
Télen: A tél Észak-Írországban Waleshez hasonlóan sötét és hideg, az átlaghőmérséklet általában fagypont felett marad. Az eső azonban szinte mindennapos esemény, és decemberben, januárban, sőt februárban havazás is előfordulhat.
Röviden
Éves szinten a legjobb időjárás az Egyesült Királyság egész területén Anglia déli részén, Londontól északra és a déli partvidéktől délre található. Ahogy haladunk észak felé Anglián és Wales-en keresztül Skócia felé, az átlaghőmérséklet csökken, a csapadékmennyiség pedig nő. Skócia északi részei vannak a leginkább kitéve az időjárás viszontagságainak, ezért itt a leghidegebb, legcsapadékosabb és legkeményebb az időjárás.