Az Egyesült Királyság (UK) teljesen digitális bevándorlási rendszert alakít ki, fokozatosan megszüntetve a fizikai bevándorlási dokumentumokat, és azokat digitális bevándorlási státuszokkal vagy elektronikus vízumokkal (eVisa) helyettesítve.
A fizikai bevándorlási okmányok a biometrikus tartózkodási engedélyek (BRP-k) és a biometrikus tartózkodási kártyák (BRC-k). Ide tartozik továbbá minden olyan útlevélbejegyzés, mint például a nedves tintával ellátott bélyegzők és matricák, amelyek az egyén beutazási engedélyét és az országba való belépéshez vagy tartózkodáshoz szükséges engedélyt igazolják.
2024 folyamán az Egyesült Királyság belügyminisztériumának részlege, a UK Visa and Immigration (UKVI) felveszi a kapcsolatot az érintett bevándorlási státuszúakkal, például a szakképzett munkavállalókkal, az eltartottakkal és a diákokkal, hogy regisztráljanak egy UKVI-fiókra és váltsanak át az eVisa rendszerre.
A BRC, más néven UK Residence Card, már nem érvényes az országban való életvitelszerű tartózkodás, munkavállalás vagy bérlés igazolására. Minden BRP 2024. december 31-én vagy azt megelőzően lejár, még akkor is, ha a bevándorlók bevándorlási státusza lehetővé teszi számukra, hogy az országban maradjanak.
2025. január 1-jétől az UKVI nem állít ki fizikai igazolást a migránsok bevándorlási státuszáról, hanem eVisát állít ki.
Az eVisa és az egységes rendszer előnyei
Az eVisa egy online nyilvántartás az egyén bevándorlási státuszáról és az Egyesült Királyságba való beutazás vagy tartózkodás feltételeiről.
Az eVízumra való áttérés nem befolyásolja az egyén jelenlegi bevándorlási státuszát, és nem változtatja meg az egyéni engedélyek feltételeit.
Az Egyesült Királyságban minden bevándorlónak az UKVI-fiókját kell használnia a bevándorlási státuszához való hozzáféréshez és annak igazolásához. Az UKVI-fiók ingyenes, tehát nem kell fizetni a regisztrációért vagy a fiók létrehozásáért.
Egy UKVI-fiókkal a migránsok hatékonyabban tudják majd elvégezni a következőket:
- Személyes adatok, például elérhetőségi és útlevéladatok frissítése
- Biztonságosan megoszthatja a vonatkozó információkat harmadik felekkel, például munkáltatókkal, bérbeadókkal és bankokkal, hogy igazolja, hogy az országban dolgozhat, bérelhet és bankszámlát nyithat.
A migráns státuszának megosztásához az UKVI-fiók tulajdonosának csak egy kódot kell kérnie, és azt meg kell osztania a munkáltatókkal, bérbeadókkal vagy bankokkal.
A kód lehetővé teszi harmadik felek számára, hogy ideiglenesen hozzáférjenek egy személy bevándorlási státuszához. Minden egyes alkalommal, amikor egy UKVI-fiók tulajdonosa kódot kér, az egyedi lesz, és csak egy meghatározott ideig lesz érvényes.
A fizikai dokumentummal ellentétben az eVisa biztonságosabb, nincs esélye annak, hogy ellopják vagy meghamisítsák.
Megszünteti továbbá a fizikai okmányok átvételével járó hosszabb várakozási időt, miután a migráns kérelméről szóló határozat megszületett.
Az eVisa birtoklása azonban megkövetelheti vagy nem megkövetelheti a biometrikus adatok személyes megadását.
Mivel az eVisa elektronikus dokumentum, a migránsoknak utazáskor az útlevelükön kívül nem kell fizikai dokumentumokat maguknál tartaniuk. Az Egyesült Királyság határán gyorsabban és könnyebben tudják majd igazolni bevándorlói státuszukat.
Digitális bevándorlási státusz és utazási engedély
Az eVisa nem teljesen új fogalom az Egyesült Királyságban. Ez már létezik az EU letelepedési rendszerébe (EUSS) belépett személyek révén.
Az EUSS egy olyan rendszer, amelyben az Európai Unió (EU), az Európai Gazdasági Térség (EGT) és Svájc állampolgárai és családtagjaik jogosultak lehetnek bevándorlási jogállásra, amely lehetővé teszi számukra, hogy az EU-ból való kilépésüket követően az Egyesült Királyságban maradjanak.
A sikerre építve az Egyesült Királyság a bevándorlási rendszer átalakítását tervezi, átfogó megoldást kínálva az országba belépni kívánó személyek, valamint a vállalkozások és oktatási intézmények számára.
Az új bevándorlási terv a 2022. évi állampolgársági és határrendészeti törvény egyik lényeges eleme, az új elektronikus utazási engedély (ETA) bevezetésével együtt, amely az Egyesült Királyságba való beutazáshoz vízummentes külföldi állampolgárokat érinti.
Az ETA bevezetése már folyamatban van, a katariak már használják az új digitális utazási engedélyt, amikor az Egyesült Királyságba utaznak.
Az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) más tagállamainak állampolgárai hamarosan az ETA-jukat fogják használni a határellenőrzésen való áthaladáskor.
A kormány aktívan együttműködik a globális légitársaságokkal, a tengerhajózási társaságokkal és a vasúti szolgáltatókkal, akik fontos szerepet játszanak a rendszer sikeres megvalósításában.
2024-re minden olyan utazónak, akinek jelenleg nem kell vízum a rövid távú tartózkodáshoz és az Egyesült Királyságon való átutazáshoz, ETA-t kell majd kapnia, mielőtt beléphetne az országba.
Vélemény, hozzászólás?