Mi az Egyesült Királyság állampolgársági és határrendészeti törvénye 2022?

| augusztus 5, 2022
UK Nationality and Borders Act 2022

Priti Patel, az Egyesült Királyság belügyminisztere nemrégiben bejelentette a biztonságosabb határátlépési rendszer bevezetésére vonatkozó terveit. A belügyminisztérium készen áll egy olyan digitális rendszer tesztelésének megkezdésére, amely lehetővé tenné az engedélyezett utasok számára, hogy az Egyesült Királyságba való belépéskor automatikus határátvizsgáláson menjenek keresztül, anélkül, hogy a határőrség tisztviselőivel kapcsolatba kellene lépniük. Az új elektronikus rendszer célja, hogy felgyorsítsa a határátlépési folyamatot a törvényes utazók számára, ugyanakkor megnehezítse a biztonságot vagy a bevándorlást veszélyeztetőnek ítélt személyek számára.

Mit tervez a brit belügyminisztérium a határellenőrzés terén?

Az átalakítási folyamat legfontosabb része egy olyan átfogó követelmény bevezetése lesz, amely szerint az Egyesült Királyságba utazó valamennyi külföldi utasnak az utazás megkezdése előtt engedélyt kell szereznie a látogatásra.

Jelenleg csak viszonylag kis számú utazó látogathat rövid időre vízum nélkül az Egyesült Királyságba. Ennek hátránya, hogy az Egyesült Királyság bűnüldöző szerveinek és a határellenőrzésnek kevesebb idő és információ áll rendelkezésére ahhoz, hogy felmérjék a látogató kockázati potenciálját, mielőtt az országba érkezik.

Az állampolgársági és határügyi törvényjavaslaton keresztül a kormány most azt tervezi, hogy az előzetes engedélyek terén jelenleg fennálló hiányosságot az ETA (elektronikus utazási engedélyezési rendszer) elindításával megszünteti. Általánosságban elmondható, hogy ez a rendszer az országba látogató vagy átutazó utazókat célozza meg, akiknek a jelenlegi rendszer szerint nincs szükségük vízumra, vagy akiknek még nincs bevándorlási státuszuk az utazás megkezdése előtt.

A javasolt ETA-rendszer jobb ellenőrzést biztosít a határellenőrzés számára az ország határai felett, lehetővé téve a nagy kockázatot jelentő látogatók azonosítását és az Egyesült Királyságba való belépés megakadályozását, ugyanakkor a fuvarozók és a magánszemélyek számára már korábbi szakaszban nagyobb biztonságot nyújt azzal kapcsolatban, hogy engedélyezik-e számukra az Egyesült Királyságba való belépést vagy sem. Az USA, Ausztrália, Kanada és Új-Zéland már alkalmaz hasonló rendszereket.

Hogyan tervezi az Egyesült Királyság kormánya az új ETA-rendszer bevezetését?

Az ETA-rendszer létrehozásának és bevezetésének előkészítése az állampolgárságról és a határokról szóló törvényjavaslaton keresztül történik majd. Ez lehetővé teszi az államtitkár számára, hogy bevándorlási szabályokat dolgozzon ki az ETA-rendszer kezelésére. Ezek a szabályok többek között a következők lehetnek:

  • Annak meghatározása, hogy kinek kell ilyen kérelmet benyújtania.
  • A kérelemben feltüntetendő információk
  • Az ETA érvényességi ideje és egyéb szempontjai
  • Milyen indokok alapján lehet elutasítani egy ETA-kérelmet vagy törölni egy meglévő ETA-t?

E szabályok mellett az állampolgárságról és a határokról szóló törvényjavaslat büntetni fogja a megtévesztésnek az ETA megszerzéséhez való felhasználását is.

Ha ilyen kérelem érkezik, a törvényjavaslat felhatalmazza az államtitkárt arra is, hogy a koronafüggőség nevében ETA-rendszert kezeljen. Azt is lehetővé tenné számára, hogy rendeleteket adjon ki az ilyen koronafüggőség által kiadott ETA elismerésére.

A tervezett ETA-rendszer maximális hatékonyságának biztosítása érdekében a fuvarozónak ellenőriznie és megerősítenie kell a leendő látogatónak az Egyesült Királyságba való beutazási engedélyét, mielőtt az országba való utazása megkezdődne. Emiatt a kormány az 1999. évi bevándorlási és menekültügyi törvény 40. szakaszának módosítását tervezi, hogy a fuvarozókat arra ösztönözze, hogy előzetesen ellenőrizzék, hogy az utazó rendelkezik-e ETA-val vagy az Egyesült Királyságba való belépéshez szükséges másfajta engedéllyel (például elektronikus formátumú bevándorlási státusszal vagy vízummal). Ennek elmulasztása polgári jogi szankciót von maga után.

Kinek kell ETA-t kérnie, mielőtt az Egyesült Királyságba látogat?

Az elektronikus utazási engedélyezési rendszer olyan külföldi országok állampolgárai számára készült, akik jelenleg vízum nélkül léphetnek be az Egyesült Királyságba, valamint a vízummal nem rendelkező állampolgárok számára. Az országok listáját még véglegesíteni kell, de várhatóan a következő országokból érkező látogatóknak kell majd jelentkezniük:

Az Egyesült Királyságban ETA-t igénylő uniós országok

Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Görögország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Lengyelország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia, Németország.

Más európai nemzetek, amelyeknek brit ETA-ra van szükségük

Andorra, Izland, Liechtenstein, Monaco, Norvégia, Svájc, Vatikánváros, Norvégia, Izland, Liechtenstein, Monaco.

Egyéb vízummentes országok, amelyek ETA-t igényelnek

Ausztrália, Brazília, Kanada, Chile, Costa Rica, Hongkong, Izrael, Japán, Mexikó, Új-Zéland, Katar, Katar, Szaúd-Arábia, Szingapúr, Dél-Korea, Tajvan, Amerikai Egyesült Államok.

Gyakran ismételt kérdések az ETA-hoz

Q. Mennyibe kerül az ETA?

A. Az ETA-rendszer pontos részleteit, beleértve az alkalmazással járó költségeket is, a kormány egy későbbi időpontban fogja bejelenteni.

Q. Az EGT-állampolgároknak kell-e ETA-t kérelmezniük?

A. Határozottan. Ez része a kormány azon tervének, amely szerint minden EGT-állampolgárnak engedélyeztetnie kell az ETA-t, mielőtt az Egyesült Királyságba utazhatna.

Q. Mikor tervezi a kormány az ETA-rendszer bevezetését?

A. A jelenlegi tervek szerint a rendszer 2024 végére lesz teljesen működőképes.

Q. Mi történik, ha érvényes ETA nélkül érkezem az Egyesült Királyság határára?

A. Ahhoz, hogy a rendszer rendeltetésszerűen működjön, a fuvarozóknak az utazás megkezdése előtt ellenőrizniük és megerősíteniük kell az egyén jogosultságait. A fuvarozóknak meg kell győződniük arról, hogy az utasok rendelkeznek-e a megfelelő típusú utazási engedéllyel digitális vagy dokumentált formában, mielőtt felszállhatnak a fedélzetre. Ennek elmulasztása szankciókat von maga után.

Q. Hogyan tudják majd a fuvarozók ellenőrizni, hogy egy utas jogosult-e beutazni az Egyesült Királyságba?

A. A kormány azt tervezi, hogy egy olyan API (előzetes utasinformációs) rendszert használ, amelyben a fuvarozók ellenőrizhetik, hogy a leendő látogató rendelkezik-e engedéllyel az Egyesült Királyságba való utazásra. A rendszer elektronikus üzenettel válaszol, amely megerősíti az utas státuszát.

Q. Hogyan illeszkedik az ETA-rendszer az Új Bevándorlási Tervhez: Migrációs és határellenőrzési stratégiába?

A. Az ETA-rendszer e terv részét képezi. Valójában az Új bevándorlási terv: A bevándorlási és határellenőrzési stratégia pontosan leírja, hogy az új elektronikus határellenőrzési rendszer hogyan fogja elősegíteni a biztonság javítását, a nemzetközi utazás egyszerűsítését és annak biztosítását, hogy az Egyesült Királyság továbbra is világelső maradjon a legális migráció területén.

Q. Az eGates tovább fog működni?

A. Igen. Az elektronikus utazási engedéllyel (ETA) rendelkező nemzetközi utazók valóban használhatják az eGates-t az országba való belépéskor. Az Egyesült Királyság kormánya nemrégiben bejelentette, hogy kísérleti tervet kíván bevezetni, amelynek során az e-kapuk használatának alsó korhatárát 12 évről 10 évre csökkentik. Ez segít csökkenteni az Egyesült Királyság állampolgárainak és családtagjaiknak az utazási időt.

Q. Miért döntött az Egyesült Királyság kormánya az ETA-rendszer bevezetése mellett? Milyen előnyökkel jár?

A. A tervezett ETA-rendszer lehetővé teszi, hogy a nemzetközi utazók nagyobb számban használják az e-kapukat. Mivel a látogatóknak digitális ügyfélszámlájuk lesz, a vízumkérelmezés folyamata felgyorsul és egyszerűsödik. Az új ETA-rendszer azt is jelenti, hogy a brit hatóságok többet tudnak majd az országba látogató utazókról, még mielőtt azok útnak indulnának. Ez segít csökkenteni a sorban állást a határon, és egyúttal növeli a biztonságot.