Az Európai Tanács 2024. április 12-én hivatalosan jóváhagyta az egységes engedélyezési irányelv felülvizsgálatát.
Az összevont engedélyről szóló irányelv lehetővé teszi, hogy a nem európai uniós (EU) állampolgárok egyetlen engedéllyel dolgozhassanak és tartózkodhassanak bárhol a tömbön belül.
„A felülvizsgálat rövidített kérelmezési eljárást ír elő” – közölte a Tanács sajtóközleményében.
Célja továbbá „a harmadik országbeli munkavállalók jogainak megerősítése azáltal, hogy lehetővé teszi a munkáltatóváltást és a korlátozott ideig tartó munkanélküliséget”.
Az Európai Tanács már 2011-ben elfogadta az egységes engedélyezési irányelv eredeti változatát.
A rendelet Dánia és Írország kivételével valamennyi uniós tagállamban egységes kérelmezési eljárást vezetett be a munkavállalási és tartózkodási engedélyek tekintetében.
Mi az egységes engedélyezési irányelv
Az egységes engedélyről szóló irányelv megkönnyíti a harmadik országbeli állampolgárok számára a munkavállalást és az EU-ban való tartózkodást.
Az eljárás egyszerűsítésével a Tanács azt reméli, hogy a legális migrációhoz szükséges képzett és tehetséges személyeket vonzani és megtartani tudja.
Az irányelv meghatározza az EU-ban dolgozó és tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok közös jogait is.
Ez biztosítja a kérelmezők méltányos elbánását, és azt, hogy a különböző területeken az összevont engedélyek birtokosai egyenlő státuszban részesüljenek.
Az irányelv a munkakörülményekre, az egészségre és biztonságra, a szociális biztonságra, az oktatásra és szakképzésre, valamint az adókedvezményekre terjed ki.
Garantálja továbbá, hogy az egységes engedély birtokosai hozzáférhetnek az árukhoz és szolgáltatásokhoz, beleértve a munkavállalási tanácsadási szolgáltatásokat és a lakhatást.
Az egységes engedélyről szóló uniós irányelv felülvizsgálata
Az egységes engedélyről szóló frissített irányelv lerövidíti a harmadik országbeli állampolgárok kérelmezési időszakát, és több jogot biztosít számukra.
A módosítások célja a tisztességtelen bánásmód megszüntetése és a méltányosság előmozdítása, ami összhangban van az EU azon céljával, hogy a szakképzett munkavállalókat világszerte befogadja.
Az alábbiakban ismertetjük az egységes engedélyezési irányelv legfontosabb változásait:
Gyorsabb, egyszerűbb alkalmazási eljárás
A nem uniós munkavállalók mostantól összevont engedélyt kérhetnek egy harmadik országból.
Azok, akik már az EU-ban élnek érvényes tartózkodási engedéllyel, egységes engedélyt igényelhetnek a tömbön belülről.
Az összevont engedély kérelmezéséhez nem kell hazautazniuk.
A kitöltött pályázat benyújtását követően a pályázónak három hónapon belül meg kell kapnia a döntést.
Ha az uniós tagállamoknak munkaerő-piaci és harmadik országbeli profilellenőrzéseket kell végezniük, akkor ezt három hónapon belül meg kell tenniük.
Ha a kérelem különösen bonyolultnak bizonyul, a kérelem elbírálása 30 nappal meghosszabbítható.
Amint egy uniós tagállam kiállít egy összevont engedélyt, az tartózkodási és munkavállalási engedélyként is szolgál.
A munkáltatóváltás joga
Az egységes engedélyről szóló frissített irányelv egyik fontos változtatása, hogy az egységes engedély jogosultja számára lehetővé teszi a munkáltatóváltást.
Nagyobb szabadságot és rugalmasságot biztosít a nem uniós munkavállalók számára, hogy különböző munkalehetőségeket keressenek.
Egyes uniós országok azonban megkövetelhetik, hogy az összevont engedély birtokosai legalább egy bizonyos ideig egy munkáltatónál dolgozzanak.
Az összevont engedély jogosultjainak értesíteniük kell a hatóságokat a munkáltatók vagy a foglalkoztatási státusz változásáról, és a tagállamok ismét munkaerő-piaci ellenőrzéseket végezhetnek.
Korlátozott munkanélküliségi időszak
A felülvizsgált irányelv szabályokat állapít meg arra az esetre is, ha és amikor az összevont engedély jogosultja munkanélkülivé válik.
Érvényes összevont engedély birtokában a hirtelen munkanélkülivé váló nem uniós munkavállalók legfeljebb három hónapig tartózkodhatnak egy uniós tagállamban.
Két év összevont engedély birtokában legfeljebb hat hónapig tartózkodhatnak az EU valamelyik tagállamában, amíg munkanélküliek.
Azoknak az egyedülálló engedélyeseknek, akik tartós munkanélküliséget tapasztalnak, mégis be kell bizonyítaniuk, hogy anyagilag el tudják tartani magukat anélkül, hogy szociális segélyre szorulnának.
Ezek az iránymutatások biztonságot és támogatást nyújtanak a nem uniós munkavállalók számára a foglalkoztatási átmenet során.
A felülvizsgált egységes engedélyezési irányelv végrehajtása
A felülvizsgált egységes engedélyezési irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő 20. napon lép hatályba.
A tagállamoknak két évük van arra, hogy az irányelvet beépítsék nemzeti jogukba.
Az egyes uniós tagállamoknak a jogszabály jogszerű végrehajtása előtt a változtatásokat nemzeti szinten kell végrehajtaniuk.
A tagállamok feladata lesz ellenőrizni, hogy a munkáltatók betartják-e az egységes engedélyezési irányelvben foglaltakat.
Ez szigorúbb ellenőrzések elvégzését jelenti annak biztosítása érdekében, hogy a nemzeti egyenlő bánásmódra vonatkozó szabályokat betartják.
Ezenkívül a munkavállalóknak joguk lesz egyéni jogorvoslatot kérni a munkáltatójuk által elkövetett meg nem felelés esetén, amivel az egységes engedélyezési irányelv eredeti változata nem foglalkozott.
Mit jelent ez a nem uniós munkavállalók számára
Az egységes engedélyről szóló irányelv alapvető fontosságú az EU tágabb értelemben vett stratégiájában, amely a legális migráció kezelésére, a munkaerőhiány kezelésére és az integráció előmozdítására irányul.
Az új irányelv egyszerűsíti a hosszú távú uniós tartózkodásra vonatkozó munkavállalási és tartózkodási engedélyek megszerzésének folyamatát.
Ez a családoknak, befektetőknek, digitális nomádoknak, diákoknak és kutatóknak kedvez.
Az irányelv az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszerrel(ETIAS) együtt egyszerűsíti a blokkba történő utazást is.
A 2025-ben induló ETIAS egy digitális utazási engedély a schengeni övezetbe látogató, vízummal nem rendelkező állampolgárok – köztük a brit állampolgárok – számára.
Az EU-ban érvényes bevándorlási jogállással rendelkezők mentesülnek az ETIAS alól. Ide tartoznak a tartózkodási és munkavállalási engedéllyel rendelkezők, beleértve az egységes engedélyről szóló irányelvet is.
Az ETIAS az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélyének (ETA) uniós megfelelője.
Mindkét elektronikus engedély figyeli az emberek érkezését és távozását, és biztosítja a biztonságos közlekedést mindenki számára.