A Nemzetközi Határigazgatási és Technológiai Szövetség (IBMATA) elnöke aggodalmát fejezte ki az új elektronikus utazási engedély (ETA) kapcsán.
A Holyrood jelentése szerint Tony Smith, az Egyesült Királyság (UK) határellenőrzésének korábbi főigazgatója megosztotta szakértői véleményét az ETA kockázatairól és lehetséges sebezhetőségéről.
A brit parlament bel- és igazságügyi bizottságának 2024. március 5-i ülésén Smith az új digitális engedélyezési rendszer működésének nagyobb átláthatóságára szólított fel.
Kérte az ETA-rendszer kockázati keretrendszerének pontosabb ismertetését, amely meghatározza, hogy az ETA hogyan adja meg vagy utasítja el az utazási engedélyeket.
Az ETA-ról rendelkezésre álló legfrissebb statisztikák szerint a rendszerbe 12 190 kérelem érkezett, és 12 076 engedélyt adtak ki.
Ez azt jelenti, hogy október és 2023 decembere között, amikor a rendszer megnyílt a katari állampolgárok előtt, mindössze 114 kérelmezőtől utasította el az ETA-t.
Az Egyesült Királyság korábbi határellenőrzési igazgatója arra is figyelmeztetett, hogy a kormány „túlságosan ráhagyatkozhat” az elektronikus úton kapott adatokra.
Kijelentette, hogy a technológia nem hibátlan, és a számítógépes programok algoritmusai még mindig hibásan működhetnek és hibázhatnak.
Smith ragaszkodott ahhoz, hogy mindig kell lennie „emberi beavatkozásnak”. A tisztviselőnek mindig ellenőriznie kell, hogy a rendszer miért jelölte meg a kérelmezőt, és hogy ez „elegendő-e az ETA megdöntéséhez”.
Azt is javasolta, hogy az Egyesült Királyság kormánya fektessen be egy párhuzamos rendszerbe, amely biztosítja, hogy az elektronikus rendszereket ne zavarják meg vagy ne piszkálják meg.
Lehetséges kiskapu a közös utazási térségben
Smith rámutatott egy lehetséges kiskapura a közös utazási térségben (CTA), ahol nincsenek rutinszerű utazási bevándorlási ellenőrzések.
Felvetette azt a hipotetikus forgatókönyvet, hogy valaki először az Ír Köztársaságba utazik, majd Észak-Írországon keresztül lép be az Egyesült Királyságba, ahol a szárazföldi határ nyitott, és nincs szükség ETA-ra.
A CTA tagjai az Egyesült Királyság, az Ír Köztársaság, Guernsey, Jersey és a Man-sziget.
E területek állampolgárai szabadon utazhatnak a CTA területén belül, és mentesülnek az ETA-kötelezettség alól.
Az Egyesült Királyság általában csak akkor végez határellenőrzést, amikor az utazó először lép be a szabadkereskedelmi övezetbe.
Ugyanakkor várhatóan hírszerzésen alapuló határellenőrzéseket is végez majd azokkal szemben, akik a CTA-n belülről érkeznek az Egyesült Királyságba.
Az ETA-rendszer megértése
Az új brit ETA a brit kormány új határigazgatási rendszerének része, amely minden vízummal nem rendelkező állampolgárt érint.
Minden vízummentes állampolgárnak, vagyis minden olyan utazónak, aki vízum nélkül látogathat az Egyesült Királyságba, be kell mutatnia egy utazási engedélyt (ETA), mielőtt az Egyesült Királyságba utazik.
Jelenleg csak az Öböl-menti régió ból származó, kiválasztott állampolgároknak kell érvényes ETA-t kérniük és kapniuk, mielőtt az Egyesült Királyságba látogatnának.
Az Egyesült Királyság kormánya azonban arra számít, hogy az év végéig az összes vízum nélkül az Egyesült Királyságba utazó személyre vonatkozóan érvénybe lépteti ezt az előírást. Ez magában foglalja az európai uniós (EU) és az amerikai látogatókat is.
A Lordok Házának igazságügyi és belügyi bizottsága nemrégiben vizsgálatot indított az új elektronikus határellenőrzési rendszerekkel kapcsolatban.
Az Egyesült Királyság ETA-ján kívül a vizsgálat az EU közelgő be- és kilépési rendszerével (EES ) és az európai utazási információs és engedélyezési rendszerrel (ETIAS) is foglalkozik. Az ETIAS az ETA uniós megfelelője.
Az EES 2024 októberében, az ETIAS pedig 2025 közepén indul.
A digitális határok biztonságának megőrzésére vonatkozó szabványok
Az IBMATA elnöke elismerte az új ETA-rendszer előnyeit az Egyesült Királyság határbiztonságának javításában és a határellenőrzési eljárások optimalizálásában.
Smith elmondta, hogy az ETA-rendszer lehetővé teszi a hatóságok számára, hogy több adatot gyűjtsenek az utazókról, mielőtt azok az Egyesült Királyságba érkeznek. Ez hatékonyan egyszerűsíti a határellenőrzést.
Három kritériumot javasolt a biztonságos digitális határok fenntartására:
Az egyik a több határon átnyúló stratégia. Ez magában foglalja az összes lehetséges információ összegyűjtését és a lehető legtöbb értékelés elvégzését, mielőtt az utazó az Egyesült Királyságba érkezik.
A második az integrált határigazgatás, amely az utazóktól gyűjtött adatok kezelését és elemzését foglalja magában.
Harmadszor, megbízható biometrikus és személyazonossági infrastruktúra az utazók személyazonosságának pontosabb megerősítésére.
Az Egyesült Királyság korábbi határellenőrzési igazgatója hangsúlyozta a „kormányzati és a légiközlekedési rendszerek közötti jó kapcsolat” fontosságát is.
Ez arra fogja ösztönözni a technológiába beruházó légitársaságokat, hogy zökkenőmentesen alkalmazkodjanak a helyi digitális rendszerekhez.
Smith felvetette, hogy az elektronikus határigazgatási rendszerek potenciálisan helyettesíthetik az útleveleket és az elektronikus útlevélkapukat a bevándorlási eljárásokban.
Elmondta, hogy a jövőben az utazási bevándorlási és határellenőrzéseket mobilalkalmazásra lehet átvinni.