Az egészségügyi és ápolási dolgozók jelentkezése 76%-kal csökken egy hónappal az új szabályok hatályba lépése után

| május 28, 2024
Az egészségügyi és ápolási dolgozók jelentkezése 76%-kal csökken egy hónappal az új szabályok hatályba lépése után

Egy hónappal az új szabályok hatályba lépése után a brit egészségügyi és gondozási vízumkérelmek száma 76 százalékkal csökkent.

Ez derül ki a Belügyminisztérium által közzétett legfrissebb havi statisztikákból.

2024 januárja és áprilisa között az Egyesült Királyság csak mintegy 12 400 egészségügyi és ápolói vízumkérelmet kapott.

2023-ban ugyanebben az időszakban 50 900 egészségügyi és ápolói vízumkérelmet nyújtottak be.

Ez több mint háromnegyedes csökkenést jelent 2024 első négy hónapjában a tavalyi évhez képest.

Az egészségügyi és ápolási dolgozók vízumkérelmei szintén 58 százalékkal csökkentek.

Ez azt jelenti, hogy a 2023 áprilisára benyújtott 15 100 kérelemről idén április végére mindössze 6400-ra csökken.

Március 11-én lépett hatályba az az új szabály, amely korlátozza, hogy az egészségügyi és ápolási dolgozók nem hozhatják be családtagjaikat az Egyesült Királyságba.

James Cleverly belügyminiszter szerint a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy „a legális migráció továbbra is csökken a legfontosabb útvonalakon”.

Ezek a legfontosabb vízumútvonalak a szakképzett munkavállalói, az egészségügyi és gondozói, valamint a tanulmányi vízum.

„A legális migrációnak az ország történetében valaha volt legnagyobb mértékű csökkentésére irányuló terv működik” – mondta a miniszterelnök sajtóközleményben.

Cleverly hozzátette: „Ezeket az intézkedéseket továbbra is szoros figyelemmel kísérjük, és ha szükséges, nem fogunk habozni, hogy tovább lépjünk”.

Az Egyesült Királyság kormánya kijelentette, hogy az egészségügyi és gondozási dolgozók eltartottjainak jelentős növekedése túlzott és fenntarthatatlan.

Az új politikák célja az ágazati visszaélések megelőzése azáltal, hogy a migráns munkavállalók szponzorálását tervező valamennyi ápolócégnek regisztráltatnia kell magát a Care Quality Commission (CQC) nyilvántartásában.

Hangsúlyozta, hogy a brit kormány stratégiája az „ellenőrzésre és a méltányosságra” összpontosít.

Ez magában foglalja a magasan képzett migráns munkavállalók méltányos bérezését és az adófizetők tehermentesítését a támogatásukkal járó terhek alól.

Emellett a brit munkavállalókat is előnyben részesíti, biztosítva, hogy az ő érdekeik az elsők, és megakadályozva, hogy alulmúlják őket.

A munkavállalási vízumkérelmek száma már magasabb, mint a diákkérelmeké

Az ONS adataiból az is kiderül, hogy az egyéb szakképzett munkavállalók vízumkérelmei is nőttek az előző évhez képest.

2024 áprilisának első négy hónapjában 29 200 fő munkavállalási vízumkérelmező volt.

Ez 41 százalékos növekedés az előző év azonos időszakában mért mindössze 20 700-ról.

Emellett idén 26 300 kérelmet nyújtottak be a munkavállalási vízumot kérelmezők eltartottjai, ami 62 százalékos növekedés az előző évhez képest.

A 2023-as év hasonló időszakában mindössze 16 200 kérelmet nyújtottak be a munkavállalási vízumot kérelmezők eltartottjai.

Április 4-től a szakképzett munkavállalói vízumot kérelmezőknek 38 700 fontot kell elérniük, ami 48 százalékos emelkedés a korábbi küszöbértékhez képest.

Másrészt, 2024 januárjától áprilisáig 43 600 fő jelentkező volt a diákvízum-képzésekre.

Ez a szám 12 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában, amikor 49 400 diákvízumot igényeltek.

Az eltartott diákvízum iránti kérelmek 79 százalékkal csökkentek, a 2023 első négy hónapjában beadott 38 900-ról 8300-ra 2024 ugyanezen időszakában.

Az Egyesült Királyság kormánya 2024 januárjától korlátozta a legtöbb diákvízummal rendelkezők számára, hogy eltartottakat hozzanak magukkal az Egyesült Királyságba.

A tanfolyam befejezéséig nem válthatnak munkavállalási vízumra, hogy megakadályozzák, hogy az útvonalat hátsó ajtóként használják fel az Egyesült Királyságban való munkavállaláshoz.

A belügyminisztérium szerint meg kell várni a „következő tanévre vonatkozó hallgatói jelentkezések csúcsát”.

Erre jellemzően augusztus és szeptember folyamán kerül sor, hogy meghatározzák „a közelmúltbeli szakpolitikai változások és egyéb hatások teljes hatását”.

10 százalékkal csökkent az Egyesült Királyság nettó migrációja

A szakképzett munkavállalókra, valamint az egészségügyi és gondozási dolgozókra vonatkozó új politikák egy nagyobb intézkedéscsomag részét képezik, amelynek célja az Egyesült Királyság nettó migrációjának csökkentése.

Az idén bevezetett egyéb új szabályok közé tartozik a hiányszakmák listájának (SOL) felváltása a bevándorlási bérlistával (ISL).

Ez biztosítja, hogy a munkáltatók többé nem fizethetnek kevesebbet a migránsoknak, mint a hiányszakmákban dolgozó brit munkavállalóknak.

A családi vízumot kérelmezőknek meg kell felelniük az új, 29 000 £-os minimum jövedelemkövetelménynek (MIR) is.

A MIR 2025 elejére a szakképzett munkavállalók bérküszöbének megfelelő szintre emelkedik.

Az új legális migrációs intézkedések hatályba lépése óta a legfontosabb vízumkérelmek száma 25 százalékkal csökkent.

Az ONS hivatalos adatai szerint az Egyesült Királyságba irányuló nettó migráció 2023-ban már 10 százalékkal, 685 000-re csökkent.

A 2022-ben záruló évben az Egyesült Királyság nettó migrációja 764 000 fővel kiigazított rekordot ért el.

Az ONS megjegyezte, hogy túl korai lenne megmondani, hogy a nettó migráció csökkenése egy csökkenő tendencia kezdetét jelenti-e.