A brit kormány új adatai szerint a diákvízumok eltartottjaira vonatkozó szigorúbb szabályok csökkentették a nettó migrációt.
2024 első negyedévében a kiadott diákvízumok száma 40 700-ra csökkent a tavalyi 72 800-ról.
A diákvízum iránti kérelmek száma is drasztikusan, csaknem 80 százalékkal csökkent, a 2023-as 32 900-ról 2024-re 6700-ra.
Ez 26 200 diákvízumkérelem csökkenését jelenti 2024 januárjától márciusáig ugyanezen időszakhoz képest.
James Cleverly brit belügyminiszter szerint „a számok jelentős csökkenését mutatja az első intézkedéseink hatálybalépésének időpontjában”.
„Amikor azt ígértem, hogy a legális migráció eddigi legnagyobb mértékű csökkentését hajtom végre, tudtam, hogy azon is dolgoznunk kell, hogy a lehető leghamarabb megmutassuk intézkedésünk hatását” – mondta nyilatkozatában.
Az Egyesült Királyság (UK) kormányának a diákvízumok szigorítását célzó intézkedései 2024. január 1-jén léptek hatályba.
Csak a posztgraduális kutatási kurzusokra és a kormány által finanszírozott ösztöndíjas kurzusokra beiratkozott hallgatók hozhatnak be eltartottakat az Egyesült Királyságba.
A hallgatók már nem válthatnak munkavállalási vízumot a tanfolyam befejezése előtt. Ez megakadályozza, hogy az Egyesült Királyságban való munkavállaláshoz kiskapuként használják fel.
Az új szabályozás célja, hogy megakadályozza, hogy az intézmények az oktatás helyett bevándorlást áruljanak, ami árt az Egyesült Királyság hírnevének.
Cleverly hozzátette, hogy az Egyesült Királyságnak a nettó migráció csökkentésére irányuló terve többről szól. A kormány továbbra is „megmutatja, milyen ütemben haladunk”.
Az egészségügyi és ápolási vízumot igénylők eltartottjai
A belügyminiszter kiemelte, hogy csökkenteni kell az egészségügyi és ápolási dolgozók fenntarthatatlanul magas létszámát.
A 2024. évi első negyedévi adatokból kiderült, hogy az egészségügyi és ápolási útvonalon benyújtott függő vízumkérelmek száma még mindig jelentősen meghaladja a fő kérelmezőkét.
Ez azt követően következik, hogy 2024. március 11-től tilos az egészségügyi és ápolási dolgozóknak családjukat az Egyesült Királyságba hozniuk.
Az orvosok, ápolók és más egészségügyi szakemberek továbbra is hozhatnak magukkal eltartottakat.
A kormány azonban bízik abban, hogy az új jogszabály teljes hatása tükröződni fog a jövőbeli statisztikákban.
Az Egyesült Királyság kormánya következetesen egyértelművé tette, hogy a függő vízumszámok aránytalanok és fenntarthatatlanok.
Ezenkívül az egészségügyi és ápolási dolgozókat szponzoráló angliai ápolócégeknek mostantól regisztrálniuk kell a Care Quality Commission (CQC) nyilvántartásában.
A CQC mostantól felléphet az ágazatban tapasztalható kizsákmányolás és visszaélés ellen.
Abbahagyhatja az ápolószemélyzet hamis ürüggyel történő toborzását, nem létező állásokba helyezheti őket, és a minimálbér alatti fizetést adhat nekik.
„A bevándorlás nem jelent hosszú távú választ a szociális ellátási igényekre” – jelentette ki az Egyesült Királyság kormánya.
Az Egyesült Királyság Egészségügyi és Szociális Gondozási Minisztériuma a hazai szociális gondozókat támogató programot vezet.
Ez magában foglalja a jobb képzést, a világosabb karrierlehetőségeket és a jobb álláskilátásokat egy új akkreditált képesítés révén.
Egyéb intézkedések a nettó migráció csökkentésére
A diákokra, valamint az egészségügyi és ápolási vízumokra vonatkozó változásokon kívül az Egyesült Királyság kormánya több új szabályt is bevezet.
A szakmunkások általános bérküszöbét 2024. április 4-től 26 200 fontról 38 700 fontra emelték.
A bevándorlási bérlista (ISL) felváltotta a hiányszakmák listáját (SOL), és korlátozta a 20 százalékos kedvezményt nyújtó állások számát.
Ez azt is jelenti, hogy a munkáltatók nem fizethetnek többé kevesebbet a migránsoknak, mint az Egyesült Királyságban dolgozó munkavállalóknak a hiányszakmákban.
Április 11-én 18 600 fontról 29 000 fontra emelték a családi vízum minimális jövedelemkövetelményét (MIR).
2025 elejére a családi vízum MIR-je megegyezik a szakképzett munkavállalókéval, 38 700 font lesz.
A Migrációs Tanácsadó Bizottság (MAC) felülvizsgálja a diplomás vízumútvonalat annak biztosítása érdekében, hogy az megfeleljen céljának, és ne éljenek vissza vele.
A nettó migrációs csomagok csökkentése azt jelenti, hogy körülbelül 300 000 migráns nem tud majd az Egyesült Királyságba jönni.
A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) 2022-es adatai szerint az Egyesült Királyság nettó migrációja 672 000 fő.
A számok a tavalyi 607 000-hez képest emelkedtek, de alacsonyabbak a 2022 decemberéig tartó évre becsült 745 000-nél.
A változtatásokat bejelentő 2023. decemberi beszédében Cleverly azt mondta, hogy az Egyesült Királyság nettó migrációja túl magas, ami megterheli a közszolgáltatásokat.
A Nemzeti Statisztikai Hivatal előrejelzése szerint az Egyesült Királyság lakossága 2021 és 2036 között 6,6 millióval fog növekedni.
Kifejtette, hogy a gyorsabb növekedés elsősorban a nemzetközi migrációnak köszönhető.