Dorset az Egyesült Királyság (UK) második olyan úti célja, amely hamarosan idegenforgalmi adót fog kivetni.
Július 1-jétől a Bournemouth, Christchurch és Poole (BCP) tengerparti városokba látogatóknak külön kell fizetniük a nyaralásért.
A három város szállodatulajdonosai megszavazták, hogy a turisták számára, akik éjszakára maradnak, látogatási díjat kell kivetni.
Ez a szavazás a Szálláshely Üzletfejlesztési Kerülettel (ABID) folytatott konzultációt követően történt.
Az idegenforgalmi adó, amelynek értelmében a turisták szobánként és éjszakánként 2 fontot fizetnek majd, a következő öt évben várhatóan 12 millió font bevételt hoz.
Rosie Radwell a Marsham Court Hotelből, az árnyék-ABID igazgatótanácsának elnöke szerint a többletforrások jelentős hatást gyakorolnának a térség turizmusára.
„Izgatottan várjuk a jövőt, és már elkezdtünk projekteket és rendezvényeket tervezni a térség turizmusának fellendítése érdekében” – mondta.
Radwell köszönetet mondott a többi szállásadónak is, amiért „felismerték a partnerségi munka erejét és az azonnali cselekvés szükségességét”.
A BBC beszámolója szerint az ABID bejelentette, hogy az idegenforgalmi adó célja, hogy „erősítse és növelje a turizmust a tengerparti térségben”.
Célja a „helyi gazdaság védelme”, nem pedig az idegenforgalom akadályozása vagy az idegenforgalom feletti ellenőrzés.
Az idegenforgalmi adóból befolyó összegeket arra fogják felhasználni, hogy még több látogatót vonzzanak a dorseti partvidékre.
Olyan turisztikai rendezvényeket támogat, mint a Bournemouth Air Festival, a Arts by the Sea, a Poole Christmas Maritime és a Christmas Tree Wonderland.
A BCP Tanácsa korábban bejelentette, hogy a költségek csökkentését tervezi azáltal, hogy 2024 után megszünteti az üdülőhely éves légi fesztiváljának támogatását.
Nem fog többé fizetni a Kék Zászló programba való belépésért, amely a jól kezelt strandok éves minősítési programja.
Egyéb egyesült királyságbeli városok idegenforgalmi adóval
Manchester városa volt az első brit úti cél, amely tavaly bevezette a „látogatói díjat”, miután a helyi szállodatulajdonosok 80 százaléka megszavazta azt.
A rendszer hasonló ahhoz az illetékhez, amelyet a turistáknak kell fizetniük, amikor júliusban Anglia déli partján fekvő három tengerparti városba látogatnak.
2023 áprilisától kezdve a Manchester City látogatóinak szobánként és éjszakánként 1 fontot kellett fizetniük. Egy év elteltével mintegy 2,8 millió fontot gyűjtött össze.
Anglia harmadik legnagyobb városának idegenforgalmi adója is a több látogatót vonzó intézkedéseket hivatott finanszírozni.
Egyik célja az idegenforgalmi bevételek növelése, különösen az alacsony kihasználtságú időszakokban.
A másik cél a kihasználtsági arányok magasan tartása, mivel Manchesterben egyre több turistaszálló és apartman épül.
Eddig a forrásokat az utak takarítására és marketingkampányokra használták fel, hogy a várost a turisztikai főszezonon túl is népszerűsítsék.
Az idegenforgalmi adó kivetését tervezi még Cambridge, valamint Cornwall és Devon tengerparti városai.
A cornwalli tanács vizsgálatot indított a tanácsosok vezetésével az egész éves turizmus előnyeinek javítása érdekében, beleértve az idegenforgalmi adó bevezetését.
Malcolm Bell, a Visit Cornwall vezérigazgatója támogatja a tengerparti városok évi négymillió látogatójára kivetett adót.
Ha mégis bevezetik az idegenforgalmi díjat, hangsúlyozta, hogy a szomszédos Dévavárosnak is be kellene vezetnie egyet.
Ez biztosítja, hogy a többletköltségek ne riasszák el a látogatókat, és az üdülőhelyek versenyképesek maradjanak.
Másrészt Cambridge bejelentette, hogy már 2025-ben tervezi az idegenforgalmi adó bevezetését.
Az idegenforgalmi díj 2 font éjszakánként és szobánként 2 font lenne, ami a becslések szerint évente mintegy 2,6 millió fontot hozna.
A tanácsok nem vethetnek ki idegenforgalmi adót
Az alsóházi tájékoztató dokumentum szerint a városi tanácsoknak nincs hatásköre idegenforgalmi adók kivetésére.
Olyan városok azonban, mint Manchester City, Liverpool, valamint a dorseti Bournemouth, Christchurch és Poole, ezt jogi úton tették meg.
Jemma Little, a Cambridge-i Tanács gazdaságfejlesztési menedzsere szerint a városnak először meg kell alakítania egy ABID-et.
Ezután „szavazást kell tartani a szállodások között a fogadóterületen belül [of Greater Cambridge]”, hogy szavazzanak az idegenforgalmi adó mellett.
Amint a cambridge-i ABID működőképes lesz, a körzetben lévő jogosult szállodák beszedhetik az idegenforgalmi adót a vendégektől.
A liverpooli ABID kicsit másképp működik. A 45 000 fontot elérő vagy meghaladó értékű ingatlanokra adót vet ki, amelynek felső határa 50 000 font.
Az adó az ingatlan értékének 1,6 százalékát teszi ki, de 2024-től 2026-ig 4,5 százalékra emelkedik.
A liverpooli ABID arra számít, hogy ezekben az utóbbi években évente 939 000 fontot fog bevonni.
Az Egyesült Királyság idegenforgalmi adókra vonatkozó jogszabályai
Skócia már bevezetett egy olyan jogszabályt, amely lehetővé teszi a helyi hatóságok számára, hogy „idegenforgalmi adót” vessenek ki a rövid távú tartózkodásra.
A walesi kormány is javasolta hasonló jogszabály bevezetését, de még nem közölte az ütemtervet.
Másrészt nem terveznek olyan politikát javasolni, amely idegenforgalmi adókat vetne ki Angliában.
Az Egyesült Királyságba látogató, vízummal nem rendelkező állampolgároknak azonban külön kell majd fizetniük, amint az új elektronikus utazási engedélyezési rendszer (ETA) széles körű bevezetése megkezdődik.
Az ETA nem adó vagy vízum. Ez egy 10 font értékű digitális utazási engedély, amely két évig érvényes, és többszörös, legfeljebb hat hónapos rövid távú tartózkodásra jogosít.
Ide tartoznak a turisztikai célú rövid látogatások, a család és barátok meglátogatása, üzleti, tanulmányi, ideiglenes alkotói munka és az átutazás.
Jelenleg csak a Bahreinből, Jordániából, Kuvaitból, Ománból, Katarból, Szaúd-Arábiából és az Egyesült Arab Emírségekből érkező látogatóknak kell ETA-val rendelkezniük, mielőtt az Egyesült Királyságba utaznak.