A franciaországi brit lakástulajdonosokat a 90 napos szabályt enyhítő törvénytervezet támogatására szólítják fel

| november 30, 2023
A franciaországi brit lakástulajdonosokat a 90 napos szabályt enyhítő törvénytervezet támogatására szólítják fel

A Franciaországban élő brit másodlakás-tulajdonosokat arra ösztönzik, hogy támogassák azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi számukra, hogy hosszabb ideig maradhassanak franciaországi lakóhelyükön.

Franciaország második lakástulajdonosnak tekinti azokat a magánszemélyeket, akiknek az elsődleges lakóhelye az országon kívül van, de Franciaországon belül rendelkeznek ingatlannal.

A francia szenátus 2023. november 14-én jóváhagyta azt a módosítást, amely lehetővé teszi, hogy a Franciaországban ingatlannal rendelkező brit állampolgárok 180 napon belül 90 napnál hosszabb ideig tartózkodhassanak az országban.

A Franciaországban élő brit ingatlantulajdonosokat arra kérik, hogy írjanak annak a francia parlamenti képviselőnek, ahol az otthonuk található, és fejezzék ki támogatásukat – írja a jelentés Connexion France .

A szenátus sikeresen beillesztette a „hosszú távú tartózkodásra jogosító automatikus vízumjogosultságot” a francia bevándorlási törvényjavaslatba. Az Alkotmányozó Nemzetgyűlés 2023. december 11-én vitatja meg.

Ha a törvényt aláírják, a brit második lakástulajdonosok három hónapnál hosszabb ideig maradhatnak franciaországi otthonukban anélkül, hogy azt hivatalosan kérvényezniük kellene.

Ez azt jelenti, hogy a franciaországi brit ingatlantulajdonosoknak nem kell semmilyen kérelmezési folyamaton keresztülmenniük, és nem kell matricát ragasztaniuk az útlevelükbe.

A francia határőrök egyszerűen felmutathatják a brit állampolgárságot és a franciaországi lakástulajdont igazoló dokumentumokat.

A brit-francia kapcsolatokra gyakorolt hatás

Martine Berthet francia szenátor azért nyújtotta be a törvényjavaslatot, hogy elismerje a sok brit második lakástulajdonos nehézségeinek és a francia gazdaságra gyakorolt hatásának elismerését.

A törvényjavaslat a brit másodlakás-tulajdonosokat érintő tényezőként olyan nehézségeket említett, mint például a weboldal hibái és a vízumidőpontok korlátozott elérhetősége.

A francia Nemzeti Statisztikai és Gazdasági Tanulmányok Intézete (Insee) szerint 86 000 francia ingatlan van brit állampolgárok tulajdonában.

A Connexion felmérése azt is megállapította, hogy az 1300 franciaországi második lakástulajdonos többsége havonta körülbelül 3000 eurót költ Franciaországban. Sokan kifejezték, hogy szívesen látogatnák gyakrabban franciaországi otthonaikat.

„A módosítás elfogadása azt mutatja, hogy a szenátus milyen fontosnak tartja a francia-brit kapcsolatokat” – mondta Berthet szenátor.

Reméli, hogy a többi parlamenti képviselő beleegyezik abba, hogy a javasolt módosítás továbbra is szerepeljen a bevándorlási törvényjavaslatban.

A Brexit utáni bevándorlási jogszabályok

Sok brit állampolgár vásárolt ingatlant Franciaországban, mielőtt az Egyesült Királyság úgy döntött, hogy kilép az Európai Unióból (EU).

2020 januárja előtt még mindig fél évig vagy hat hónapig látogathatták franciaországi lakóhelyüket vízumformaságok nélkül.

Az Egyesült Királyság EU-ból való kilépését követően a brit állampolgárok 180 napos időszakonként 90 napnál tovább nem tartózkodhatnak a schengeni térség egyik országában sem.

A jelenlegi korlátozás azt is jelenti, hogy a brit állampolgárok nem látogathatnak más uniós országokba, ha már 90 napot töltöttek saját otthonukban Franciaországban.

Aki több napot szeretne Franciaországban vagy a schengeni térség bármely más országában tölteni, annak mostantól vízumot vagy tartózkodási engedélyt kell kérnie.

Ezek a formaságok hosszadalmas és bonyolultabb eljárásokkal járnak, ami azt is jelentheti, hogy minden egyes hosszabb távú tartózkodáshoz vízumot kell kérni.

Másrészt az Egyesült Királyság bevándorlási törvénye változatlan maradt. Az uniós országokból érkező valamennyi látogató számára lehetővé teszi, hogy legfeljebb hat hónapra Angliába, Walesbe, Skóciába és Észak-Írországba látogasson.

A 90 napos szabály enyhítésének lehetséges komplikációi

Franciaország hatáskörrel rendelkezik arra, hogy saját maga állapítsa meg a területére vonatkozó vízumokra és tartózkodási engedélyekre vonatkozó szabályokat.

Ha azonban a módosítás törvényerőre emelkedik, az precedenst teremthet más uniós országok számára.

A 90 napos szabály az EU politikája. Így a szabály hivatalos elfogadásához mind a 28 uniós tagállamnak szavaznia kell a szabály módosításáról.

A javaslat máris nagy port kavart. A hírek szerint a spanyol kormány ugyanezt a mentességet szeretné biztosítani a brit nyaralóknak is.

Az Egyesült Királyság és az EU között hamarosan kötelező utazási engedélyek és engedélyek is lesznek.

2024-ben az Egyesült Királyság elvárja, hogy minden vízummentes utazó, például a franciák és más uniós országok állampolgárai, elektronikus utazási engedélyt (ETA) szerezzenek be rövid, legfeljebb hat hónapos tartózkodásra.

2025 közepére az EU megköveteli, hogy a britekhez hasonlóan a vízummentességet élvező állampolgárok a schengeni térségben tett rövid távú látogatásaikhoz európai utazási információs és engedélyezési rendszerrel (ETIAS) rendelkezzenek. A 90 napos szabály változatlan marad.

A brit ETA két éven belüli többszöri rövid távú tartózkodásra érvényes. Eközben az ETIAS három éven belül sok rövid látogatásra lesz jó.

E rendszerek célja, hogy fokozzák a biztonsági intézkedéseket, és megkönnyítsék a vízummentességet élvező utazók számára az Egyesült Királyságba, Franciaországba és más uniós országokba történő látogatást.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük