A brit kormány új törvényeket léptetett életbe az ápolói vízummal való visszaélések visszaszorítása és a nettó migráció drasztikus csökkentése érdekében.
2024. március 11-től kezdődően az ápolószemélyzet nem hozhatja be többé családját az Egyesült Királyságba (UK).
Ezenkívül az angliai ápolási szolgáltatóknak regisztrálniuk kell a Care Quality Commission (CQC) nyilvántartásában, hogy szponzorálhassák az Egyesült Királyságba érkező migránsokat.
A CQC felügyeli és szabályozza az összes egészségügyi és szociális ellátást Angliában.
Biztosítja a kórházakban, fogorvosoknál, mentőknél, idősotthonokban, sőt, még az emberek otthonában nyújtott ellátás minőségét és biztonságát is.
A bizottság emellett segít a munkavállalók kizsákmányolásának és visszaélésének felszámolásában és megelőzésében az ágazaton belül.
James Cleverly brit belügyminiszter egy sajtóközleményben azt mondta, hogy „nem helyes és nem igazságos”, hogy az ápolói vízummal kapcsolatos visszaélések folytatódjanak.
A kormány felfedte, hogy az ápolószemélyzetnek hamis ürüggyel vízumot ajánlottak olyan állásokra, amelyek „egyszerűen nem léteznek”.
Emellett „a munkájukért járó minimálbérnél jóval kevesebbet fizetnek nekik, ami kizsákmányolja őket, miközben a brit munkavállalóknak alulmúlják a bérét”.
„A gondozók hihetetlenül sokat tesznek a társadalmunkért, mivel gondoskodnak szeretteinkről, amikor rászorulnak” – mondta Cleverly.
Hozzátette: „De nem igazolhatjuk a tétlenséget a nyilvánvaló visszaélésekkel, a bevándorlási rendszerünk manipulálásával és a fenntarthatatlan migrációs számokkal szemben”.
Az új törvények védik a brit munkavállalókat, miközben biztosítják, hogy „a legjobb nemzetközi tehetségek dolgozhassanak és tanulhassanak” az Egyesült Királyságban.
Az ápolói vízummal kapcsolatos változásokat 2023 decemberében jelentették be. Ezek egy határozott terv részét képezik, amelynek célja a nettó migráció drasztikus, 300 000 fővel történő csökkentése.
Rekordszámú egészségügyi és ápolási vízumot adnak ki 2023-ban
A 2023 decemberéig tartó évre az Egyesült Királyság 616 317 vízumot adott ki tengerentúli munkavállalóknak és eltartottjaiknak.
Ebből 337 240 munkavállalási vízumot igénylőkre vonatkozik. Az egészségügyi és gondozási munkavízumok ennek csaknem felét, 146 477-et tesznek ki.
Ez a szám az előző évhez képest majdnem megduplázódott, ami 91 százalékos növekedést jelent.
A 146 477 egészségügyi és ápolási munkavállalási vízum több mint 60 százaléka „ápolói és otthoni ápolók” számára volt kiállítva.
A tengerentúli munkavállalók eltartottjai számára kiadott 279 131 vízumból 203 452 az egészségügyi és ápolási dolgozók családjainak szólt.
Ezzel az egészségügyi és ápolási munkavállalási vízumok és a hozzájuk kapcsolódó vízumoknak a száma 349 929-re emelkedett.
Jelentős növekedést regisztrál, szemben a 2021-es 63 291 és a 2022-es 157 636 fővel.
Az Oxfordi Egyetem Migrációs Megfigyelőközpontjának szakértői kifejtették, hogy a hullámot az egészségügyi és ápolási ágazatban tapasztalható súlyos munkaerőhiány okozta.
Miután az Egyesült Királyság kilépett az Európai Unióból (EU), a munkáltatóknak a szabad mozgás megszűnése miatt át kellett alakítaniuk munkaerő-felvételi gyakorlatukat.
Átállás az új ápolói vízumszabályok végrehajtására
Az új szabályok bejelentése óta a kormány további információkat tett közzé az ápolói vízumra vonatkozó új szabályokra való áttérésről és azok végrehajtásáról.
Először is, a már az Egyesült Királyságban tartózkodó ápoló és idősgondozó munkavállalók maradhatnak az eltartottjaikkal együtt.
Ezt megtehetik hosszabbításkor, a munkáltatóváltáskor a Standard Occupational Classification (SOC) besoroláson belül, valamint a letelepedéskor.
Azok a már az Egyesült Királyságban dolgozó ápolószemélyzet tagjai, akik a szabályváltozás előtt még nem hoztak magukkal eltartottakat, szintén hozhatnak magukkal eltartottakat a szponzori jogviszonyuk alapján.
Azok a személyek, akik már az Egyesült Királyságban tartózkodnak bármely más útvonalon, és március 11. után tervezik, hogy ápolói vagy idősebb ápolói vízumra váltanak, nem maradhatnak az Egyesült Királyságban, és nem hozhatják be családjukat az Egyesült Királyságba.
Ez attól függetlenül érvényes, hogy az adott személy már olyan vízumútvonalon tartózkodik-e, amely lehetővé teszi eltartottak bevitelét az országba.
Másrészt azok az ápolási szolgáltatók, akik a szabályváltás előtt nem szabályozott, CQC-regisztrációt nem igénylő tevékenységeket végző munkavállalókat szponzorálnak, továbbra is szponzorálhatják őket.
Az ezen ápolási szolgáltatók alá tartozó ápolószemélyzet is meghosszabbíthatja vízumát ezen feltételek mellett.
A gondozók azonban már nem vehetnek fel új munkavállalókat nem szabályozott tevékenységekre.
A brit szociális gondozók létszámának növelése
A brit kormány világossá tette, hogy „a bevándorlás nem jelent hosszú távú választ a szociális gondozási igényekre, és az ápolási szolgáltatóknak több brit munkavállalót kellene alkalmazniuk”.
Helen Whately, a szociális ellátásért felelős miniszter elismerte a tengerentúli ápolók „felbecsülhetetlen értékű hozzájárulását szeretteink ápolásához”.
„Reformjaink növelni fogják a hazai munkaerőt, és a tavalyi év sikereire építve több ember dolgozik a szociális ellátásban, kevesebb az üres álláshely, és alacsonyabb a fluktuáció” – mondta Whately.
Hozzátette: „Ezek a szabályok etikusabb és fenntarthatóbb megközelítést biztosítanak”.
Az Egészségügyi és Szociális Gondozási Minisztérium vezeti a helyi szociális gondozói munkaerő reformját, növelését és támogatását célzó programot.
Ez magában foglalja az ápolószemélyzet első nemzeti karrierútját és egy új akkreditált ápolói képesítést a jobb képzés, a világosabb karrierút és a jobb álláskilátások érdekében.
További szakpolitikai változások a legális migráció csökkentésére
További legális migrációs politikák lépnek hatályba a jövő hónapban és 2024-ben.
Április 4-én a hiányszakmák listáját (SOL) eltörlik, és helyébe egy új bevándorlási bérlista (ISL) lép.
Ez a független Migrációs Tanácsadó Bizottság (MAC) tanácsait követi. A bizottság befejezte a SOL első felülvizsgálatát, és 21 állást javasolt az új ISL számára.
Az Egyesült Királyság kormánya hangsúlyozta, hogy a BKV-ban olyan szakképzett munkaköröknek kell elhelyezkedniük, amelyekből hiány van, és hogy egyetlen ágazat sem támaszkodhat a bevándorlásra.
„A listára való felvétel nem szolgálhat a bérek csökkentésére és a brit munkavállalók toborzásának aláásására” – áll a közleményben.
Emellett április 4-től a kormány 26 200 fontról 38 700 fontra emeli az Egyesült Királyságban a szakképzett munkavállalók számára előírt minimálbért.
Az egészségügyi és ápolási dolgozók, valamint a nemzeti bértáblán foglalkoztatottak, például a tanárok, mentesülnek az emelés alól.
A családdal kapcsolatos vízumokra vonatkozó minimum jövedelemkövetelmény szintén emelkedik, 18 600 fontról 29 000 fontra április 11-től.
2025 elejére ez az összeg 38 700 fontra emelkedik, ami hozzájárul ahhoz, hogy az Egyesült Királyságba hozott eltartottak anyagi támogatásban részesüljenek.
Január 1-je óta a kiválasztott diákvízummal rendelkezők nem hozhatnak be eltartottakat az Egyesült Királyságba. A tanfolyam befejezése előtt nem válthatnak munkavállalási vízumra.
Az Egyesült Királyság kormánya 2024 februárjában emelte a bevándorlási egészségügyi pótdíjat is.