Egyesült Királyság tengeri kikötők

| december 20, 2023
Egyesült Királyság tengeri kikötők

Az Egyesült Királyságba érkező turisták és más látogatók túlnyomó többsége légi úton érkezik, de nem ez az egyetlen módja az Egyesült Királyság négy országába – Angliába, Skóciába, Walesbe és Észak-Írországba – való bejutásnak. Az Ír Köztársaságból rendszeres kompjáratok közlekednek a brit szárazföldre, valamint légpárnás hajóval és hajóval Franciaországba és más európai országokba.

Bár a Nagy-Britannia szigetén található tengeri kikötők nagy része elsősorban teher- és áruszállításra szolgál, a legtöbbjük jelentős számú utast is fogad (autóval vagy anélkül) rövid utakon Írországba, Franciaországba, Hollandiába és Spanyolországba.

E „rövid távú” utak mellett az Egyesült Királyságban egyre több tengeri körutazást is kínálnak, amelyek számos kikötőből indulnak menetrend szerinti járatokkal olyan célállomásokra, mint a Földközi-tenger, a Balti-tenger és távolabbi országok.

Rövid utak

Az Egyesült Királyság egyik legismertebb komptársasága a Stena Line, amely számos járatot üzemeltet Nagy-Britannia szigete és a tengerentúl között:

Dublin és Holyhead között: Holyhead (a walesi Anglesey-szigeten) és az ír főváros, Dublin között rendszeres személy- és autós kompjáratok közlekednek.

Rosslare és Fishguard között: Rosslare-ból (95 mérföld/152 km Dublintól délre) a walesi Fishguard városába, ahonnan vonat- és buszjáratokkal lehet eljutni Anglia számos nagyvárosába.

Harwich és Hoek van Holland között: A Stena Line Anglia keleti partjainál szintén rendszeres járatot üzemeltet a Londontól keletre fekvő Harwich (86 mérföld/138 km) és Hoek van Holland között, amely Amszterdamtól körülbelül 54 mérföldre (87 km) délnyugatra, Rotterdamtól pedig mindössze 17 mérföldre (27 km) található.

Dublinból Liverpoolba: A P&O által üzemeltetett Dublin-Liverpool kompjáraton keresztül, amely naponta egyszer vagy kétszer közlekedik, az Ír Köztársaságból utazók közvetlenebb járatot is igénybe vehetnek Angliába.

Az Ír Köztársaság és az Egyesült Királyság közötti kompjáratok rendkívül népszerűek a rövid nyaralásra vagy hétvégi pihenésre vágyó utazók körében, de az észak-európai úti célok egyre népszerűbbek azon utazók körében, akik külföldön szeretnének autós nyaralást tartani.

Európai úti célok

Számos komptársaság kínál különleges ajánlatokat a tengerentúlra autóval utazó utasok számára, és ezek az ajánlatok szinte ellenállhatatlanok lehetnek az általuk kínált ár-érték arány és a választás szabadsága szempontjából. Természetesen az Angliából induló kompok csak korlátozott távolságot tudnak megtenni, így az európai úti célok elkerülhetetlenül Európa legészakibb peremén helyezkednek el, amely magában foglalja Franciaországot, Hollandiát és egészen Észak-Spanyolország déli részét.

Franciaország

Az európai célállomásokra közlekedő kompok mindegyike angol tengeri kikötőkből indul, és jelenleg a következők közlekednek:

  • Dover és Calais között
  • Dover és Dunkerque között
  • Newhaven és Dieppe között
  • Plymouth és Roscoff között
  • Poole és Cherbourg között
  • Portsmouth és Cherbourg között
  • Portsmouth és Caen között
  • Portsmouth és Le Havre között
  • Portsmouth és St Malo között

Holland

  • Harwich és Hoek van Holland között
  • Hull és Rotterdam között
  • Newcastle és Amszterdam között

Spanyolország

  • Plymouth és Santander között
  • Portsmouth és Bilbao között
  • Portsmouth és Santander között

Előnyök és hátrányok

Az Egyesült Királyságba hajóval vagy komppal utazni nem mindenkinek való, de ennek az utazási módnak vannak előnyei és hátrányai is. Az Egyesült Királyságba való utazás autóval lehetővé teszi az utazó számára, hogy a vidéket szabadidejében felfedezze, és tetszés szerint látogasson el a kiválasztott célállomásokra. Ez sokkal költséghatékonyabb, mintha autót bérelne az Egyesült Királyságban, és kevésbé korlátozó, mintha csak buszon vagy vonaton utazhatna.

A nem brit látogatók vagy a vízummal utazók számára a várakozási idő általában rövidebb, mint a repülőtereken, mivel a forgalom sokkal kisebb. Ezenkívül nincs korlátozva a kézben vagy a járműben szállítható poggyász mennyisége.

Csatornán átívelő komp

A Franciaországból autóval az Egyesült Királyságba érkező látogatók választhatják a Csatorna-alagutat vagy a kompot. Az alagút talán közvetlenebb és minden bizonnyal gyorsabb, de drágább is lehet, és késésekre lehet számítani az útlevél- és poggyászellenőrzésnél.

Vonzó alternatíva lehet egy rövid kompút beiktatása az utazásba a La Manche-csatornán keresztül, mivel ez egy pihentetőbb élmény és gazdaságosabb.

Az európai szárazföldre közlekedő kompok általában az angol déli partvidék öt kikötőjének egyikéből indulnak. Kivételt képeznek az észak-angliai Newcastle-ből a hollandiai Amszterdamba tartó járatok, a Hull-Rotterdam kompjárat, valamint a Harwich és Hoek van Holland közötti járat. Az öt brit déli parti kompkikötő a következő:

  1. Dover
  2. Newhaven
  3. Portsmouth
  4. Poole
  5. Plymouth

Dover

Dover a világ legforgalmasabb tengeri utaskikötője, évente több mint 16 millió utast szállít. Dover és Calais között naponta átlagosan 38 átkelés történik, és az út körülbelül kilencven percig tart. Doverből naponta tizenkét hajójárat indul a francia partok mentén fekvő Dunkerque-be, és népszerű útvonal a belga Antwerpen, Brugge vagy Gent, valamint a hollandiai Amszterdam vagy Rotterdam városaiból érkező (vagy oda utazó) utasok számára.

Newhaven

Newhaven egy kisváros és kikötő Kelet-Sussexben, Londontól délre, mintegy 120 km-re (74 mérföldre). Naponta háromszor indul hajójárat a normandiai Dieppe francia halászkikötőbe, az utazási idő körülbelül négy óra.

Portsmouth

Számos kompjárat indul a Londontól 121 km-re (75 mérföldre) délkeletre fekvő Portsmouthból, Southampton városának közelében. A Guernsey, Jersey és a Wight-sziget kompjáratain kívül a négy francia tengerparti város, Caen, Cherbourg, St. Malo és Le Havre, valamint a két spanyol üdülőhely, Bilbao és Santander is rendszeresen közlekedik.

Poole

A franciaországi Cherbourgba a Poole és Cherbourg közötti alternatív összeköttetés a Poole-Cserbourg kompjárat. A dorseti városból hetente tíz hajójárat indul, a menetidő alig több mint négy óra.

Plymouth

Plymouth kikötője, amely szinte Anglia legdélebbi, délnyugati pontján fekszik, kompjáratot kínál a Franciaország északnyugati részén fekvő Roscoffba, valamint távolsági kompjáratot a Spanyolország északi partján fekvő Santanderbe. Roscoffba hetente kilenc hajójárat indul, a menetidő körülbelül öt és fél óra, míg a Santanderbe tartó út körülbelül húsz órát vesz igénybe.

Az Egyesült Királyságba irányuló kompjáratok – akár az európai kontinensről, akár az Ír Köztársaságból – nem az egyetlen módja annak, hogy az Egyesült Királyság joghatósága alá tartozó területre érkezzenek, vagy azon átutazzanak. Egyre nagyobb az érdeklődés a körutazások iránt is, amelyek vagy az Egyesült Királyságból indulnak, vagy a körutazás útvonalának részeként állnak meg.

Utazási lehetőségek

Gyakorlatilag lehetetlen lenne felsorolni az összes olyan sétahajót, amely évente áthalad az Egyesült Királyságon, mivel az üzemeltetők száma és a forgalom volumene folyamatosan változik és növekszik. Jelenleg öt kikötő, amelyek mindegyike Angliában található, különböző hajózási szolgáltatók működési bázisa.

Southampton

Southampton nem csak az Egyesült Királyság második legnagyobb konténerkikötője, hanem a sétahajók egyik központja is, és olyan jól ismert vonalhajók bázisa, mint a Queen Elizabeth, a Queen Victoria és a Queen Mary.

Dover

Dover forgalmas kikötő a gyalogos utasok, valamint a teher- és áruszállítás szempontjából, de a Fred Olson Cruise Line, valamint a Windstar Cruises, a Crystal Cruises és a Norwegian Cruise Line kikötője is itt található.

Tilbury

A Fred Olson Cruise Line rendszeres járatokat indít a Temze torkolatánál fekvő Tilbury kikötőjéből. A Tilburyből induló hajók Észak-Európa, Grönland, Norvégia és még az Északi-sarkvidék felé is indulnak.

Liverpool

Az Anglia nyugati partján fekvő Liverpool kikötőjének saját sétahajó-terminál épülete van a város szívében. A városból a legjobb sétahajó-üzemeltetők működnek, köztük a Fred Olson és a Cruise Maritime Voyages.

Harwich

A Londontól vonattal egy órányira fekvő Harwich kikötője viszonylag kicsi a többihez képest, de a Fred Olson (egy helyi társaság), valamint a Royal Caribbean és a Marella Cruises sétahajó-üzemeltetők kikötője.

Ahogyan az Egyesült Királyságba történő repülőtéri belépéskor, úgy a tengeri kikötő használatakor is szükséges a szükséges úti okmányok megléte. Az útleveleket és vízumokat adott esetben a hajóra való felszállás előtt ellenőrzik, de a különböző kikötőkben további ellenőrzések is valószínűsíthetőek.

Az Egyesült Királyságban az ETA 2023 novemberében indul

Az A pontból B pontba tartó komp utasai esetében nagyon valószínűtlen, hogy a dokumentumokat a beszállás helyén kívül bárhol máshol is ellenőriznék. A tengerjáró hajókon utazóktól azonban az út során bármikor kérhetik az útlevelet, különösen nemzetközi határátlépéskor.

Az útleveleknek (és vízumoknak) rendben és naprakésznek kell lenniük.

Bár jelenleg a nem brit állampolgárok számára nem kötelező a brit ETA (elektronikus utazási engedély) megszerzése, az Egyesült Királyságba látogatni szándékozók előzetes ellenőrzésére szolgáló új rendszert jelenleg vezetik be. A brit ETA valamikor 2024-ben (esetleg 2025-ben) válik kötelező követelménnyé, és az Egyesült Királyságba látogatni szándékozóknak, akik útlevelüket megújítják, mindenképpen fontolóra kell venniük, hogy a következő látogatásuk előtt brit ETA-t kérvényezzenek.

Az ETA által jóváhagyott brit útlevél nélküli utazás jelenleg nem jelent problémát, de a nem túl távoli jövőben igen, ezért érdemes felkészülni az Egyesült Királyság utazási szabályainak közelgő változására.