Az USA globálisan bevezetné a digitális papírmentes vízumokat

| december 1, 2023
Az USA globálisan bevezetné a digitális papírmentes vízumokat

A bélyegző vagy matrica formájában az útlevélben lévő vízumok hamarosan elavulttá válhatnak.

Az Amerikai Egyesült Államok bejelentette, hogy egy sikeres kis léptékű kísérleti program után tervezi a „papírmentes vízumok” globális kiadását.

Egy 2023. november 28-i kerekasztal-beszélgetésen Julie Stufft, az Egyesült Államok vízumszolgálatért felelős helyettes államtitkára ismertette a digitális vízumrendszer világszintű bevezetésének tervét.

Ugyanakkor elismerte, hogy valószínűleg 18 hónap vagy annál hosszabb időbe telik majd a digitális, papírmentes vízumrendszerre való teljes átállás.

„Valószínűleg 18 hónapba fog telni, mire ezt széles körben használni tudjuk – vagy még tovább” – mondta Stufft.

„De nagyon izgalmas, hogy megtörtént az első lépés, amikor valóban láttunk látogatókat átjönni, és ebben az esetben bevándorlóvízumról volt szó, fizikai papír nélkül az útlevelükben” – tette hozzá.

A kísérleti programot Írországban 2023 szeptemberében hajtották végre. A hagyományos vízum helyett az Egyesült Államok dublini nagykövetsége digitális vízumengedélyt (DVA) adott ki a vőlegény(e)-vízumot igénylő személyek számára.

A légitársaságokat és a határőröket tájékoztatták az új, papírmentes vízumról, hogy a hatóságok megfigyelhessék, hogyan megy majd az ellenőrzés.

A Külügyminisztérium Konzuli Ügyek Irodája akkoriban megjegyezte, hogy ha minden jól megy, akkor más amerikai vízumtípusok esetében is használnák a DVA-kat.

Az USA digitális vízumokra való áttérése nem meglepetés. Az Egyesült Királyság (UK) a fizikai bevándorlási dokumentumokról áttér az elektronikus bevándorlási státuszokra vagy eVisákra.

Az Európai Unió (EU) is követni fogja ezt a példát. A Tanács nemrégiben bejelentette, hogy a schengeni vízumkérelmek 2026-tól online fognak benyújtásra kerül ni. A vízummatricákat vonalkódokkal fogja helyettesíteni.

Mi az amerikai papírmentes vízum?

A Stufft szerint az amerikai vízumkérelmezési eljárás változatlan marad. Az egyetlen változás az lesz, hogy az útlevélhez nem csatolnak matricát vagy bélyegzőt.

„Az interjút továbbra is előírja a törvény. Ha Ön első alkalommal jelentkezik, ugyanúgy jelentkezik, ugyanazokkal a nyomtatványokkal. Ha papírmentes vízumot kap, minden ugyanúgy fog kinézni, egészen addig a pontig, amíg nincs papír” – magyarázta Stufft.

Mivel nem lesznek vízumpecsétek vagy matricák, a helyettes Secretay szerint az amerikai vízumtulajdonosoknak egy alkalmazásra vagy valami hasonlóra lesz szükségük ahhoz, hogy a hatóságok számára megmutassák a vízumstátuszukat.

A digitális papírmentes vízum előnyei

A digitális, papírmentes vízumok bevezetésének célja, hogy minden utazó számára egyszerűsítse és javítsa a kérelmezési folyamatot. Célja továbbá a biztonság javítása és a fizikai dokumentációtól való függőség csökkentése.

Stufft megosztotta: „Ez alapvetően csak egy nagyon modern módja annak, hogy a légitársaságokhoz, a repülőterek belépési kikötőihez és a Külügyminisztériumhoz szóljunk, hogy mindez megvalósulhasson.”

A helyettes államtitkár a DVA különböző előnyeit említette. Az alábbiakban ismertetjük a digitális, papírmentes vízum előnyeit.

  • Gyorsabb feldolgozási idő
  • Csökkentett költségek
  • A fizikai útlevelek sérülésének csökkentett kockázata, mivel nem kell az amerikai nagykövetségekre vagy konzulátusokra küldeni.
  • Csökkentett esélye a lopásnak vagy manipulációnak
  • Egyszerűbb vízumellenőrzési eljárás
  • Könnyebb megújítási folyamat a papírmunka hiánya miatt

Az utazás jövője

A digitális vízumok, utazási engedélyek és a biometrikus technológia integrációjával az utazási környezet is fejlődik.

A digitális vízumok és utazási engedélyek, mint például az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélye (ETA) és az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszer (ETIAS), hatékonyabb és környezetbarátabb alternatívát kínálnak a hagyományos eljárásokhoz képest.

Az Egyesült Királyság elkezdte használni az ETA-rendszert a vízummentes állampolgárok, vagyis azok számára, akiknek nincs szükségük vízumra az Angliába, Walesbe, Skóciába és Észak-Írországba történő rövid utazásokhoz. A létesítmény 2024-re lesz teljesen működőképes.

Az EU a tervek szerint 2025 közepén az ETIAS-t is bevezeti a schengeni térségben rövid távú tartózkodásra vízummentesen utazók számára.

Mindkét elektronikus utazási engedélyt összekapcsolják az utazó biometrikus útlevelével. A határok átlépésekor nem lenne szükség papíralapú másolatokra.

A biometrikus technológia, amely magában foglalja az arcfelismerést és más egyedi azonosítókat, megváltoztatja az egyének azonosítását a határátkelőhelyeken és a fokozott biztonsági intézkedéseket.

Ezek az innovációk átformálják a nemzetközi határokon való átkelés módját, és olyan jövőt ígérnek, amelyet fokozott biztonság, egyszerűsített folyamatok és zökkenőmentes utazási élmény jellemez.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük