Az uniós biztos megerősíti az EES 2024 novemberében történő elindítását

| augusztus 20, 2024
Az uniós biztos megerősíti az EES 2024 novemberében történő elindítását
A kép Ibrahima Toure jóvoltából az Unsplash-en keresztül

Az Európai Unió (EU) hivatalosan is megerősítette a régóta várt be- és kilépési rendszer (EES ) 2024. november 10-i elindítását.

Az EES egy új, automatizált határellenőrzési rendszer, amelyet a schengeni térség határigazgatásának megerősítésére terveztek.

Megváltozik az útlevél- és vízumkezelés, ami évente a régióba érkező és onnan távozó utazók millióira lesz hatással.

Ylva Johansson, az EU belügyi biztosa az eu-LISA rendezvényen tartott beszédében megerősítette az EES elindítását.

Az eu-LISA az EU azon ügynöksége, amelynek feladata, hogy technológiai támogatást nyújtson az uniós országok Európa biztonságosabbá tételére irányuló erőfeszítéseihez.

Johansson elmondta, hogy a döntés az uniós tagállamokkal folytatott intenzív párbeszédet követően született meg.

„Különböző jogi lépések szükségesek ahhoz, hogy a Bizottság meghozza a hivatalos határozatot” – mondta beszédében.

„De ma büszkén jelenthetem be, hogy november 10-e a célnap” – jelentette ki Johansson.

Az EU évek óta készül az EES-re, és a bevezetése jelentős mérföldkő a határellenőrzés korszerűsítésére irányuló európai erőfeszítésekben.

Júliusban a The Independent számolt be először arról, hogy az EES indítását a várható késedelmek ellen hozott egyéb tartalékintézkedésekkel együtt eltolták az októberi bevezetési dátumról.

Mi az EES?

A be- és kilépési rendszer (EES) egy új digitális rendszer, amely a nem uniós polgárok schengeni térségen belüli mozgását rögzíti.

A rendszer felváltja a jelenlegi kézi bélyegzés gyakorlatát, így az eljárás gyorsabbá és pontosabbá válik.

Az EES személyes és útlevéladatokat, biometrikus adatokat, például ujjlenyomatokat és arcképeket, valamint a be- és kilépés dátumát és helyét gyűjti.

A rendszer ezeket az információkat egy központi adatbázisban fogja tárolni, amelyhez a schengeni térség határőrizeti hatóságai hozzáférhetnek.

Az EES elsődleges célja a biztonság fokozása és a vízumszabályok szigorúbb betartásának biztosítása.

A rendszer segít azonosítani azokat, akik túl sokáig tartózkodnak vízumukkal. Ezt a jelentős problémát eddig nehéz volt nyomon követni.

Az EES hatása az utazókra

Az uniós biztos megerősíti az EES 2024 novemberében történő elindítását
Kép a Vlad B jóvoltából az Unsplash-en keresztül

Az utazók számára az EES a határátkelőhelyeken mind a vízummal nem rendelkezők, mind a rövid távú tartózkodásra jogosító vízummal rendelkezők számára néhány változást jelent.

A nem uniós polgárok, köztük a turisták és az üzleti utazók biometrikus adatait rögzítik, amikor belépnek a schengeni térségbe vagy elhagyják azt.

Amikor egy nem uniós polgár először látogat az EU-ba, az uniós határőrök előtt regisztráltatnia kell a személyes, útlevél- és biometrikus adatait.

Ez a kezdeti biometrikus regisztráció megnöveli az utazók feldolgozási idejét, különösen a forgalmas brit-EU határátkelőhelyeken.

Ez hosszabb várakozási időt eredményezhet a határellenőrzésnél, különösen a végrehajtás kezdeti szakaszában.

Az EU azonban biztosítja, hogy a rendszer hosszú távon segít felgyorsítani a folyamatot.

Johansson biztos egy nemrégiben tett nyilatkozatában hangsúlyozta az EES fontosságát Európa határainak modernizálásában.

Kijelentette: „A be- és kiléptetőrendszer kulcsfontosságú eleme a schengeni térség biztonságosabbá és hatékonyabbá tételére irányuló erőfeszítéseinknek”.

A biztonság és a hatékonyság növelése

Az EES lehetővé teszi az EU-ban utazók jobb kezelését, és segít azonosítani a biztonsági kockázatokat és a vízumukat túllépő személyeket.

Azzal, hogy a hatóságok egy központi rendszerrel rendelkeznek, amely nyomon követi az összes be- és kilépést, könnyebben azonosíthatják azokat, akik veszélyt jelenthetnek a közbiztonságra.

A rendszer megkönnyíti a hamisított úti okmányok felderítését és segít az illegális bevándorlás elleni küzdelemben.

Egy másik jelentős előnye a határigazgatás hatékonysága.

Az olyan automatizált rendszerek, mint az EES, nagy mennyiségű adatot gyorsabban tudnak feldolgozni, mint a kézi ellenőrzések.

Ez csökkenti a határőrök terheit is, és felgyorsítja az utazók áramlását.

Ez különösen fontos a forgalmas repülőterek és a szárazföldi átkelőhelyek esetében, ahol a késések jelentős fennakadásokat okozhatnak.

Kihívások, előkészületek az EES elindítására

Az uniós biztos megerősíti az EES 2024 novemberében történő elindítását
Kép a Vlad B jóvoltából az Unsplash-en keresztül

Az előnyök ellenére az EES elindítása nem volt kihívásoktól mentes, és többszörös késedelemmel kellett szembenéznie.

Ennek oka részben technikai nehézségek és annak szükségessége volt, hogy minden tagállam készen álljon az új eljárások végrehajtására.

Az EU szorosan együttműködik a nemzeti kormányokkal az új rendszerre való zökkenőmentes átállás biztosítása érdekében.

Az EU határellenőrzési hatóságai EES-képzésen vesznek részt, hogy megismerkedjenek az új technológiával és eljárásokkal.

Az EU az új rendszerhez igazodva a határinfrastruktúra korszerűsítésébe is befektetett.

Számos utazási és közlekedési szakértő azonban attól tart, hogy az EES jelentős utazási zavarokhoz és káoszhoz vezethet.

Ez kígyózó sorokat jelent a helyszűkében lévő terminálokon, hosszú várakozási időt a személygépkocsik és autóbuszok számára, valamint hatalmas forgalmi dugót.

A késések várhatóan nagyobbak lesznek a forgalmas brit-EU határokon, például a doveri kikötőben, a Csatorna-alagútban és a londoni St. Pancras terminálon.

Az Egyesült Királyság hat hónapos átmeneti időszakot kért az EU-tól, amely lehetővé tenné az uniós határőrizeti tisztviselők számára, hogy felfüggesszék az EES működését, ha a sorok kezelhetetlenné válnak.

Az Egyesült Királyság a francia határőrök számára a doveri kikötő nyugati dokkjainál a francia határőrizeti szervek működésének bővítését tervezi az EES-ellenőrzések megkönnyítése érdekében.

Sokan attól is tartanak, hogy a viszonylag nem tesztelt rendszer az elektronikus kapuk meghibásodásához hasonlóan nagyobb fennakadásokat okozhat az utazásban, ha meghibásodik.

Előre tekintve az EES elindítása után

Az EES elindítása része az EU szélesebb körű stratégiájának, amelynek célja a határigazgatás és a határbiztonság javítása.

A rendszer integrálható lesz más uniós adatbázisokkal, például a Vízuminformációs Rendszerrel (VIS) és a Schengeni Információs Rendszerrel (SIS).

Ezáltal az uniós tagállamok átfogó képet kapnak arról, hogy kik lépnek be a régióba és kik hagyják el azt.

Az EU a jövőben bevezeti az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszert(ETIAS).

Az ETIAS-rendszer megköveteli, hogy a vízummentességet élvező utazók engedélyt szerezzenek be, mielőtt a schengeni térségbe utaznak.

Az ETIAS 2025-ben indul, és az EES-szel együttműködve tovább erősíti a határbiztonságot.

Azoknak az utasoknak, akik november 10-e után és a következő 12 hónapban terveznek Európába utazni, fel kell készülniük a változásokra.