Az újonnan kinevezett belügyminiszter, Yvette Cooper bejelentette az új határbiztonsági parancsnokság (BSC) létrehozását.
A BSC jelentős átalakítást jelent az Egyesült Királyság (UK) határigazgatásának és az illegális bevándorlás elleni küzdelemnek a tekintetében.
Célja az ország határbiztonságának fokozása és a szervezett bevándorlási bűnözés elleni küzdelem.
„Bűnszervezetek milliókat keresnek a kis csónakos átkeléseken, aláássák a határbiztonságot, és életeket veszélyeztetnek” – mondta Cooper egy sajtóközleményben.
Hozzátette: „A probléma gyökerénél kell kezelnünk a problémát, el kell kapnunk ezeket a veszélyes bűnözőket, és bíróság elé kell állítanunk őket”.
Ez jelentős változást jelent az Egyesült Királyság bevándorlási politikájában a Munkáspárt legutóbbi választásokon aratott győzelmét követően.
A BSC elindítása akkor várható, amikor az újonnan megválasztott miniszterelnök, Sir Keir Starmer megerősítette, hogy a vitatott ruandai deportálási terv „halott és eltemetett”.
Az új határbiztonsági parancsnokság
Az új határbiztonsági parancsnokság stratégiai irányt ad és koordinálja a különböző ügynökségek erőfeszítéseit.
Ide tartozik a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NCA), a hírszerző ügynökségek, a rendőrség, a bevándorlási hivatal és a határőrség.
Célja, hogy megzavarja a bűnszervezetek tevékenységét, és hatékonyabban védje az Egyesült Királyság határait.
A BSC jelentős forrásokat fog felhasználni annak biztosítására, hogy az embercsempészetből hasznot húzó személyek bíróság elé kerüljenek.
A BSC stratégiájának fontos eleme az európai partnerekkel való szoros együttműködés.
Cooper azt tervezi, hogy megbeszélést folytat az európai belügyminiszterekkel és az Europol főigazgatójával a biztonsági együttműködés megerősítéséről.
A kormány jelenleg olyan vezetőt keres, aki komplex környezetben, például magas szintű rendőri, hírszerzési vagy katonai környezetben szerzett tapasztalattal rendelkezik.
A BSC vezetője fogja irányítani a szervezett bevándorlási bűnözés elleni küzdelmet, és közvetlenül a belügyminiszternek fog jelenteni.
Nyomozókat, szakértőket és elemzőket is be fognak vonni, mivel új politikákat dolgoznak ki a szigorúbb terrorizmusellenes intézkedések bevezetése érdekében.
A belügyminiszter vizsgálatot rendelt el az embercsempész bandák legújabb taktikáiról is.
A nyomozás során összegyűjtött információk a főbb bűnüldöző szervek számára hasznosak lesznek.
Ruanda-terv véget ér a munkáspártiak hivatalba lépésével
A BSC elindítása egybeesik a Starmer miniszterelnök által elvetett, ellentmondásos ruandai menekültügyi terv végével.
„A ruandai terv már azelőtt halott volt, hogy elkezdődött volna” – mondta Starmer a BBC szerint első miniszterelnöki sajtótájékoztatóján.
Rishi Sunak korábbi miniszterelnök a Ruanda-tervet kulcsfontosságú politikává tette annak érdekében, hogy megakadályozza, hogy az emberek kis csónakokkal keljenek át a La Manche-csatornán.
A tervet, amelynek célja az volt, hogy a menedékkérőket Ruandába küldjék feldolgozásra, jelentős kritikák és jogi kihívások érték.
Emberi jogi szervezetek szerint a menedékkérők olyan országba küldésének terve, amelyet nem ők választottak, embertelen és nem biztonságos.
Az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bírósága jogellenesnek ítélte ezt, arra hivatkozva, hogy a Ruandából hazájukba visszaküldött menekülteket jelentős kockázatok fenyegetik.
Starmner éles hangon bírálta a Ruanda-tervet, „trükközésnek” nevezve azt, és azzal érvelve, hogy az „soha nem volt elrettentő”.
Elmondta, hogy a javaslat a kis hajókkal érkezőknek csak kevesebb mint egy százalékát kezelné, mivel nem foglalkozik az illegális bevándorlás kiváltó okaival.
A The Standard szerint Cooper szóvivője elmondta, hogy azóta több száz, Ruandába való kitoloncolásra váró emberért letették az óvadékot.
Az Egyesült Királyság új kormányának megközelítése az illegális migrációval kapcsolatban
Starmer munkáspárti kormánya más megközelítést ígér a bevándorlás kezelésében, és a valódi problémát kezelő gyakorlati megoldásokra összpontosít.
Az új terv a bűnüldözés fokozására összpontosít az emberkereskedő bandák elleni küzdelem érdekében.
Célja továbbá a menedékjog iránti kérelmek feldolgozásának hatékonyságának javítása.
A választások során a munkáspártiak ígéretet tettek arra, hogy létrehozzák a Határbiztonsági Parancsnokságot, hogy megakadályozzák a kis hajók átkelését a La Manche-csatornán.
Számos emberi jogi szószóló és politikai személyiség dicsérte az új kormány döntéseit.
A kritikusok szerint azonban a Munkáspárt alternatívája nélkülözi a konkrét megoldásokat.
James Cleverly volt belügyminiszter „amnesztiaként bírálta az összes illegális bevándorló számára”. Azzal érvelt, hogy nem tudná hatékonyan ellenőrizni a határokat.
A ruandai terv bevezetése ellenére a migránsok átkelése tovább nőtt.
Csak ebben az évben több ezren tették meg a veszélyes utat a La Manche-csatornán át.
Ez a folyamatos kihívás rávilágít a bevándorlás ellenőrzésének összetettségére és az átfogó megoldások szükségességére.
Az ilyen megoldásoknak a migráció kiváltó okait kell kezelniük, miközben a határok biztonságát és védelmét is biztosítaniuk kell.
Az új határbiztonsági parancsnokság a bevándorlási válság gyakorlati és humánus megoldásainak végrehajtására fog összpontosítani.
A munkáspárti kormány ugyanakkor arra törekszik, hogy az Egyesült Királyságról mint befogadó és igazságos országról újraépítse a képet.
Ahogy az új politikák kibontakoznak, az Egyesült Királyság bevándorlási rendszerére és nemzetközi hírnevére gyakorolt hatásukat szoros figyelemmel kísérjük majd.
Az új megközelítés sikere vagy sikertelensége jelentősen befolyásolhatja az Egyesült Királyságnak a szervezett bevándorlási bűnözés elleni küzdelemben európai partnereivel való kapcsolatát.