Az EU 10 pontos tervet tesz közzé az új migrációs és menekültügyi paktum végrehajtására

| július 5, 2024
Az EU 10 pontos tervet tesz közzé az új migrációs és menekültügyi paktum végrehajtására

Az Európai Unió (EU) 2024 májusában elfogadta a migrációs és menekültügyi paktum mérföldkőnek számító felülvizsgálatát.

A szabályok segíteni fogják a rendezett érkezések kezelését, hatékony eljárásokat hoznak létre, és biztosítják a tagállamok közötti méltányos tehermegosztást.

Június 12-én az EU átfogó, 10 pontos tervet tett közzé az új migrációs és menekültügyi paktum végrehajtására.

A közös végrehajtási terv felvázolja azokat a lépéseket, amelyeket az uniós tagállamoknak meg kell tenniük az új szabályok végrehajtása érdekében.

„Ezek az új szabályok hatékonyabbá teszik az európai menekültügyi rendszert” – mondta Nicole de Moor, a belga menekültügyi és migrációs államtitkár.

Hozzátette, hogy ez „növeli a tagállamok közötti szolidaritást” is.

Az évekig tartó tárgyalások után a terv jelentős változást jelent abban, ahogyan az EU a migrációs és menekültügyi kérdéseket kezeli.

Az átfogó terv megteremti a feltételeket ahhoz, hogy az EU migrációs és menekültügyi paktuma 2026 júniusára teljes mértékben működőképes legyen.

Ennek az ambiciózus kezdeményezésnek a célja, hogy egységesebb, igazságosabb és hatékonyabb rendszert hozzon létre a migráció kezelésére az egész blokkban.

Az EU migrációs és menekültügyi paktumának 10 építőeleme

A migrációs és menekültügyi paktum átfogó terve 10 kulcsfontosságú területből áll, amelyeken az uniós országoknak egyszerre kell dolgozniuk.

1. Közös információs rendszer

Az új rendszer középpontjában az Eurodac áll, egy közös adatbázis, amely segít az uniós tagállamoknak megosztani a menedékkérőkkel kapcsolatos felelősséget.

Ez a frissített rendszer részletesebb információkat gyűjt a migránsokról, beleértve a biometrikus adatokat is, hogy jobban nyomon lehessen követni az érkezőket és a menedékkérelmeket.

2. Külső határigazgatás

Az EU új rendszert fog bevezetni az EU külső határain illegálisan érkezők kezelésére.

Ez gyorsabb és hatékonyabb eljárásokat jelent a menedékjog iránti kérelmek és a visszatérések feldolgozására.

3. Javuló életszínvonal

A terv a menedékkérők befogadási feltételeinek javítását szorgalmazza, beleértve a munkához és az egészségügyi ellátáshoz – mind a fizikai, mind a mentális ellátáshoz – való korábbi hozzáférést.

Különösen a nemzetközi védelemben részesülőkre és a kiszolgáltatott személyekre, például családokra és gyermekekre összpontosít.

4. Harmonizált menekültügyi eljárások

Az EU célja, hogy valamennyi tagállamban tisztességes, hatékony és következetes menekültügyi eljárásokat hozzon létre.

Ez egyszerűsíti az értékelési és döntéshozatali folyamatot, és egyértelműbb biztosítékokat és jogokat nyújt a kérelmezők számára.

5. Hatékony visszaküldési eljárások

A terv hangsúlyozza a hatékony és tisztességes visszatérési eljárásokat azok számára, akiknek nincs joguk az EU-ban maradni.

Ez kulcsfontosságúnak tekinthető a fenntartható migrációs politika fenntartásához.

6. Igazságos felelősségmegosztás

Az új rendszer célja, hogy a migránsokkal kapcsolatos felelősséget egyenletesebben ossza el az uniós országok között, csökkentve ezzel a frontországok terheit.

7. Szolidaritási mechanizmus

Az EU most először rendelkezik majd állandó, jogilag kötelező erejű szolidaritási mechanizmussal a migrációs nyomással küzdő országok támogatására.

8. Válsághelyzetre való felkészültség

A terv magában foglalja az EU felkészültségének, vészhelyzeti terveinek és a migrációs válságokra és váratlan helyzetekre való reagálásának javítását.

9. Fokozott biztosítékok

A menedékkérők és a kiszolgáltatott személyek jobb védelme, beleértve az alapvető emberi jogok fokozott ellenőrzését.

10. Integrációs erőfeszítések

A terv fokozott erőfeszítéseket szorgalmaz a letelepítés, a befogadás és a migránsok uniós közösségekbe való integrációja terén.

A migrációs és menekültügyi paktum végrehajtásának ütemezése és kihívásai

Az Európai Bizottság 2020 szeptemberében javaslatot tett az új migrációs és menekültügyi paktumra.

Az Európai Parlament 2024 áprilisában, az Európai Tanács pedig 2024 májusában fogadta el.

A paktum rendelkezései 2024. június 11-én léptek hatályba.

A közös végrehajtási terv bemutatásával az uniós országoknak 2024 végéig kell elkészíteniük saját nemzeti terveiket.

„Csak közösen találhatunk választ a globális migrációs kihívásra” – jelentette ki de Moor, kiemelve a tagállamok közötti együttműködés szükségességét.

Az új rendszer a tervek szerint 2026 elejére lesz teljesen működőképes, ami körülbelül két évet ad az országoknak arra, hogy mindent a helyére tegyenek.

Ez magában foglalja új eljárások bevezetését, a személyzet képzését és a menedékkérők esetleges áthelyezését.

A Bizottság az országokkal együtt fog dolgozni a nemzeti végrehajtási tervek kidolgozásán is.

Ennek az ambiciózus migrációs és menekültügyi paktumnak a sikere azonban az összes uniós tagállam elkötelezettségétől és együttműködésétől függ.

Az elkövetkező hónapok döntő jelentőségűek lesznek annak eldöntésében, hogy az EU képes lesz-e beváltani a migrációval kapcsolatos hatékonyabb, humánusabb és egységesebb megközelítésre tett ígéretét.

A migrációs és menekültügyi paktum hatása az utazásra és a bevándorlásra

A migrációs és menekültügyi paktum végrehajtása változásokat hoz az EU-ba utazó vagy az EU-n belül mozgó személyek számára.

A vízummentes országokból érkező látogatóknak 2025 közepétől kezdődően az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszer(ETIAS) igénybevételét kell kérelmezniük.

Az ETIAS lehetővé teszi az uniós kormány számára, hogy a határbiztonság fokozása érdekében az utazókat a határra érkezés előtt előzetesen átvilágítsa.

Az EU a biztonság javítása érdekében 2024 októberében elindítja új határellenőrzési rendszerét, a belépési/kilépési rendszert (EES ) is.

Az EES megköveteli a rövid távú tartózkodásra jogosító vízummal rendelkezők és a vízummentes nemzetek számára, hogy a határon biometrikus adatokat szolgáltassanak.

A rendszer az útlevelek lepecsételése helyett arc- és ujjlenyomat-olvasással rögzíti a schengeni övezetbe való belépést és az onnan való kilépést.

Az uniós országokba történő áttelepüléskor új politikákra és eljárásokra lehet szükség a bevándorlók, köztük a családok, a befektetők és a diákok számára.

Előre tekintve

Bár a terv jelentős előrelépést jelent, nem mentes a kihívásoktól.

Egyes tagállamok aggodalmukat fejezték ki a kötelező áthelyezéssel és a felelősségmegosztási kötelezettségekkel kapcsolatban.

A migrációs és menekültügyi paktum így az EU egyik legnagyobb kihívást jelentő kérdésének megközelítésében jelentős átalakítást jelent.

Ahogy a jogalkotásból a végrehajtás felé halad, a világ figyelni fogja, hogy ez az új rendszer képes-e megfelelni a 21. századi migráció összetett követelményeinek.