A migránsok átkelésének megakadályozását célzó új brit törvény ellenére még mindig több ember érkezik illegálisan az országba a La Manche-csatornán keresztül, mint korábban bármikor.
A Reuters jelentése szerint 2024 júniusában új csúcsot ért el azoknak a száma, akik ilyen módon próbáltak bejutni az Egyesült Királyságba.
Az Egyesült Királyság belügyminisztériumának adatai szerint június 18-án 882 migráns érkezett, összesen több mint 12 300-an idén.
A The Telegraph szerint a teljes szám 18 százalékkal magasabb, mint tavaly ugyanebben az időszakban, akkor 10 472 migráns lépett át a határon.
Ez öt százalékkal magasabb, mint a 2022-es év azonos időszakában, amikor 11 690 személy érkezett kis hajókon keresztül.
Az új rekord 2022 óta a legmagasabb számú migránsátkelést is jelenti egyetlen nap alatt.
A legutóbbi legmagasabb egynapos számot 2022 novemberében regisztrálták, amikor egyetlen nap alatt 947 migráns érkezett.
Ez a szám meghaladta a 2023 szeptemberében regisztrált legmagasabb, 872 egynapos érkezési számot is.
2022-ben az Egyesült Királyságban rekordot döntött az illegálisan az Egyesült Királyságba érkező migránsok száma: 45 774-en érkeztek.
Ez a szám 2023-ban 36 százalékkal csökken, összesen 29 437 migráns átkeléssel.
Ez a növekedés nagy nyomást gyakorol a kormányra a július 4-i országos választások előtt.
Az illegális migráció megfékezése és a kis csónakokkal érkezők megállítása volt Rishi Sunak miniszterelnök fő ígérete.
Harcolt a Ruanda-törvényért, amely megakadályozza, hogy a migránsok kis hajókon keresztül illegálisan érkezzenek az Egyesült Királyságba.
A ruandai törvény célja a migránsok átkelésének megakadályozása
Sunak vezetése alatt az Egyesült Királyság kormánya bevezette a Ruanda biztonságáról szóló törvényt, hogy visszaszorítsa a migránsok átkelését és az illegális migrációt.
A törvény elsődleges célja, hogy megakadályozza, hogy az emberek veszélyes utakat tegyenek a La Manche-csatornán át kis hajókkal, és életeket mentsen.
Célja továbbá, hogy megtörje az illegális bevándorlóknak a La Manche-csatornán való átkeléséből hasznot húzó embercsempészek üzleti modelljét.
Az illegális migránsok Ruandába küldésével a kormány azt reméli, hogy az Egyesült Királyság kevésbé lesz vonzó azok számára, akik illegálisan próbálnak bejutni az országba.
A törvény lehetővé teszi a kormány számára, hogy az illegálisan az Egyesült Királyságba érkező embereket Ruandába toloncolja, ahol elbírálják menedékkérelmüket.
Ha menedékkérelmüknek helyt adnak, a kelet-afrikai országban maradnak, és ott új életet kezdenek.
A ruandai törvénnyel szembeni kritika és ellenállás
Emberi jogi csoportok, ügyvédek és politikusok ellenezték a ruandai törvényt, mondván, hogy az helytelen és igazságtalan.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) komoly aggodalmának adott hangot, és figyelmeztetett, hogy ez „káros hatással” lehet az emberi jogokra és a menekültek védelmére.
Sokan azzal érvelnek, hogy a menedékkérők olyan országba küldése, amelyhez nincs kapcsolatuk, embertelen.
Az emberek attól tartanak, hogy a törvény nem fogja megállítani az illegális migránsok átkelését, és még nagyobb veszélynek teszi ki a kiszolgáltatott embereket.
Az ellenzéki Munkáspárt kijelentette, hogy megválasztása esetén elvetné a Ruanda-politikát, és helyette létrehozná a Határbiztonsági Parancsnokságot.
Ez magában foglalná a rendőrség, a hazai hírszerző ügynökségek és az ügyészség munkatársainak nemzetközi ügynökségekkel való együttműködését az embercsempészet megállítása érdekében.
Az ellenzéki párt azt is tervezi, hogy új kitoloncolási és végrehajtási egységeket hoz létre, hogy eltávolítsák Nagy-Britanniából azokat az embereket, akiknek nincs joguk ott tartózkodni.
Növekvő migrációs válság
A ruandai törvény nem az egyetlen lépés, amelyet az Egyesült Királyság kormánya az illegális migráció és a migránsok átkelésének megállítása érdekében tett.
Együttműködési megállapodást írt alá az Európai Unióval (EU ) az illegális migráció ellen.
A megállapodás platformot teremt az Egyesült Királyság határőrizeti erői és az EU Frontex közötti, különböző területeket érintő összehangolt fellépésekhez.
Ez az együttműködés magában foglalja a migrációs tendenciákkal, a határőrizeti tevékenységgel, az okmánycsalással, valamint a visszatérések és a határok igazgatásával kapcsolatos információk és hírszerzési információk megosztását.
A két ország képzéssel fejleszti a határőrök készségeit is, és kölcsönösen hasznosítják egymás hatékony stratégiáit.
Az Egyesült Királyság és az EU operatív és technikai szinten is együttműködik, kutatást végez és új technológiákat fejleszt.
Az Egyesült Királyság kormánya szorosan együttműködik és partnerséget kötött a szomszédos nemzetekkel az illegális migráció elleni küzdelemben.
Az erőfeszítések ellenére még mindig többen próbálnak átkelni a La Manche-csatornán.
Ez azt mutatja, hogy a kormánynak hatékonyabb módszereket kell találnia a migránsok átkelésének megállítására.