A Migrációs Tanácsadó Bizottság (MAC) értékelni fogja, hogy az Egyesült Királyságban (UK) a diplomás vízumútvonal megfelel-e a céljának, és nem élnek-e vissza vele.
A diplomavízum lehetővé teszi a tanulmányaikat befejező hallgatók számára, hogy két évig szponzor nélkül az Egyesült Királyságban maradjanak és dolgozzanak.
A doktori vagy doktori képesítéssel rendelkező hallgatók számára a diplomás vízum lehetővé teszi, hogy három évig az Egyesült Királyságban maradjanak.
James Cleverly, az Egyesült Királyság belügyminisztere a MAC professzorának, Brian Bellnek írt levelében aggodalmát fejezte ki a diplomások vízumának a munkavállalási engedélyek megszerzéséhez vezető rövidítésként való kihasználásával kapcsolatban.
Felkérte a MAC-et, hogy állapítsa meg, hogy a diplomás vízum „aláássa-e az Egyesült Királyság felsőoktatási rendszerének integritását és minőségét”.
A belügyminiszter először 2023 decemberében hozta nyilvánosságra a kormány azon szándékát, hogy felülvizsgálja a diplomás vízumútvonalat.
Bejelentette a diplomás vízum felülvizsgálatát, valamint a legális migrációs politikák egyéb jelentős változtatásait a nettó migráció csökkentése érdekében.
Az Egyesült Királyság elkötelezettsége a felsőoktatás mellett
Cleverly hangsúlyozta, hogy a kormány továbbra is „elkötelezett amellett, hogy a világ minden tájáról vonzza a tehetséges diákokat az Egyesült Királyságba tanulni”.
Hozzátette, hogy a kormány nagyra értékeli az Egyesült Királyság felsőoktatási ágazatának kiválóságát és a nemzetközi hallgatók hozzájárulását.
Cleverly szerint azonban az oktatás színvonalának és az egyesült királyságbeli egyetemek hírnevének megőrzése érdekében is elengedhetetlen a bevándorlási visszaélések kezelése.
A kormánynak biztosítania kell, hogy a diplomás vízum iránti keresletet ne „inkább a bevándorlás, mint az oktatás iránti vágy vezérelje”.
A MAC megvizsgálja a visszaélések bizonyítékait és azok hatását a legjobb tehetségek vonzására és megtartására.
Ez magában foglalja annak elemzését is, hogy kik és milyen egyetemeken szereztek diplomát, és kik kérelmezik a diplomás vízumot.
Azt is megvizsgálja, hogy milyen munkát végeznek a diplomás vízummal töltött idő alatt és után.
A tanácsadó bizottság azt is megvizsgálja, hogy a diplomás vízummal rendelkezők hozzájárulnak-e az Egyesült Királyság felsőoktatási rendszeréhez és a gazdasági növekedéshez.
Hogyan kaphat vízumot a diplomás vízumhoz
Az Egyesült Királyság 2021 júliusában vezette be a diplomás vízumot. Célja az volt, hogy a jogosult hallgatók számára lehetővé tegye, hogy a jogosult tanfolyam elvégzése után munkát vállaljanak vagy munkát keressenek.
A kormány azért indította el, hogy vonzza és megtartsa a nemzetközi diákokat, akik hozzájárulnak a társadalomhoz és a gazdasághoz.
Célja továbbá, hogy segítse a vállalkozásokat abban, hogy magasan képzett tehetségeket toborozzanak a világ minden tájáról a gazdaság fellendítése érdekében.
Ahhoz, hogy az Egyesült Királyságban diplomás vízumot igényelhessenek, a hallgatóknak először érvényes diákvízummal kell rendelkezniük.
Emellett sikeresen el kell végezniük egy egyetemi, posztgraduális vagy doktori fokozatot. A tanfolyamnak egy megfelelőségi nyilvántartással rendelkező felsőoktatási intézménytől kell származnia.
A diplomás vízumkérelmezőknek nem kell igazolniuk, hogy képesek eltartani magukat az Egyesült Királyságban.
Nekik nem kell állásajánlattal rendelkezniük, és nem kell minimálbért keresniük, mint a szakmunkás útvonal esetében.
A diplomás vízumot kérelmezők családtagjai csak akkor jelentkezhetnek eltartottként, ha a kérelmező eltartottjai voltak a diákvízum ideje alatt.
Miért érdemes felülvizsgálni a brit diplomás vízumot
Az Egyesült Királyság migrációs statisztikái szerint a diplomás vízum az egyik legjelentősebb hajtóerő a munkahosszabbítási vízumok odaítélésében.
A 2023 decemberéig tartó évben a munkaútvonalakon kiadott vízumhosszabbítások száma 48 százalékkal, 310 056-ra emelkedett.
Az Egyesült Királyságban való munkavállalás céljából tartózkodásukat a diplomás vízummal meghosszabbító diákok száma 114 409 volt.
Ez 57 százalékkal magasabb, mint 2022-ben. Ez az összes munkavállalási vízum meghosszabbításának több mint egyharmadát, azaz 37 százalékát teszi ki.
A MAC éves jelentéséből származó első adatok azt is kimutatták, hogy a külföldi hallgatók beiratkozása az alacsonyabb díjszabású intézményekbe 2022-ben 32 százalékra emelkedett.
Emellett a legalacsonyabb UCAS (Universities and Colleges Admissions Service – Egyetemek és Főiskolák Felvételi Szolgálata) tarifakvartilisébe tartozó intézményekben a nemzetközi posztgraduális képzésre való beiratkozás 2018 és 2022 között több mint 250 százalékkal nőtt.
„Szeretnénk megérteni, hogy mi áll ennek hátterében, beleértve azt is, hogy ez azért van-e, mert az emberek ezeket a tanfolyamokat hosszú távú útvonalként használják az Egyesült Királyságban való munkavállaláshoz” – mondta Cleverly.
Az adatok azt mutatták, hogy a nemzetközi hallgatók alacsonyabb tandíjat fizethetnek egy egyéves kurzusért, majd két évig diplomás vízummal maradhatnak, anélkül, hogy munkát kellene vállalniuk.
Ezt követően a diplomás vízummal rendelkezők négy éven keresztül a Skilled Worker útvonalon kedvezményes minimálbér-küszöböt kaphatnak.
Ez lehetővé teszi, hogy a nemzetközi diplomások alacsonyabb fizetéssel lépjenek be az Egyesült Királyság munkaerőpiacára, mint amennyit a legtöbb migráns szakmunkás igényel.
Az Oxfordi Egyetem Migrációs Megfigyelőközpontjának új elemzése kimutatta, hogy az ápolói munka a leggyakoribb munkakör a diplomásokról szakmunkásvízumra váltó nemzetközi diákok számára.
A 2023 júniusáig tartó évben a szakmunkásvízumra váltó diplomás vízummal rendelkezők mintegy 60 százaléka ápoló vagy idősgondozó lett.
További szabálymódosítások a diplomás vízummal való visszaélés megakadályozása érdekében
A brit kormány már tett lépéseket annak biztosítására, hogy a diákvízumokat ne használják ki.
2024 januárjától a legtöbb diákvízummal rendelkező személy nem hozhat be többé eltartottakat az Egyesült Királyságba.
Csak a posztgraduális kutatást végző hallgatók és a kormány által finanszírozott ösztöndíjas képzésekre beiratkozottak hozhatják be családjukat az országba.
Ezenfelül a diákvízummal rendelkezők sem válthatnak munkavállalási vízumra a tanfolyam befejezése előtt.
2024 áprilisában a kormány 26 200 fontról 38 700 fontra emeli a szakmunkásvízumot kérelmezők minimális bérküszöbét.
Ez megemeli a diplomás vízumról a szakmunkásvízumra való áttéréshez szükséges minimálbéreket. Az emelés a bérhatár-kedvezményekkel járó munkakörökre is kiterjed.
A nemzetközi diákok továbbra is igénybe vehetik az új belépők számára biztosított kedvezményt a szakmunkásvízum megszerzéséhez. A minimálbér küszöbértéke azonban jelentősen emelkedni fog.
A hiányszakmák listáján (SOL) szereplő állásokra vonatkozó 20 százalékos kedvezményt eltörlik, és helyébe az új bevándorlási bérlista (ISL) lép.
A MAC nemrégiben ajánlásokat tett közzé 21 olyan munkakörre vonatkozóan , amelyet fel kellene venni az ISL-listára.
Ez a jelenlegi SOL-listának mindössze nyolc százalékát teszi ki, ami jelentős csökkenést jelent a SOL-ban szereplő szerepek 30 százalékához képest.
A családi vízumhoz szükséges minimális bérkövetelmény is emelkedik, 18 600 fontról 29 000 fontra.
2025 elejére ez 38 700 fontra emelkedik, és megegyezik a szakmunkás minimálbér küszöbértékével.
Emellett az Egyesült Királyság kormánya 2024 februárjában megemelte a bevándorlási egészségügyi pótdíjat.