A brit zenészeknek továbbra is kihívásokkal kell szembenézniük, amikor a Brexit utáni utazási szabályok miatt európai turnékra indulnak.
Az Európai Unió (EU) megerősítette, hogy nem fogja enyhíteni az Egyesült Királyságból (UK) érkező művészek jelenlegi vízum- és közlekedési követelményeit – írja a Financial Times.
Az uniós kapcsolatok újrarendezésének eme legújabb fejleménye sokakat frusztrált a zeneiparban.
Amióta az Egyesült Királyság 2020-ban kilépett az EU-ból, a zenészek elveszítették a szabad európai turnézás lehetőségét.
A Brexit utáni utazási korlátozások miatt új, bonyolult munkavállalási engedélyek és logisztikai rendszerek között kell eligazodniuk.
Szigorú, Brexit utáni utazási szabályok a turnézó zenészekre vonatkozóan
Korábban az EU szabad mozgásra vonatkozó politikája értelmében a művészek vízum és különleges engedélyek nélkül utazhattak Európa-szerte.
Ez lehetővé tette a könnyű, megfizethető turnékat, amelyek különösen fontosak voltak a kisebb fellépők és a független zenészek számára.
A Brexit óta azonban a művészek számos akadállyal szembesültek az európai turnék tervezésekor.
A brit művészeknek jelenleg munkavállalási engedélyre, vízumra és szállítási engedélyre van szükségük a felszerelésükhöz, attól függően, hogy melyik országban tartózkodnak.
Egyes uniós országok a kulturális előadókra vonatkozó különleges vízumszabályozással próbálták enyhíteni a terheket.
A teljes folyamat azonban továbbra is jelentősen drágább és időigényesebb a brit művészek számára, akik a kontinensen próbálnak turnézni.
Az olyan kampánycsoportok, mint a Face The Music, arra ösztönzik az Egyesült Királyság kormányát, hogy tárgyaljon jobb feltételekről a művészek számára.
Többször is aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy ezek az akadályok veszélyeztetik a külföldön fellépő brit művészek hírnevét és jövőjét.
Ez aránytalanul nagy mértékben érintette a kisebb, független művészeket, mivel a többletköltségek miatt az európai turnézás anyagilag életképtelenné vált.
Források szerint a jelenlegi utazási szabályok enyhítéséhez az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodás (TCA) módosítására lenne szükség.
Ez magában foglalja a vámokkal, a közúti árufuvarozással és a szolgáltatásokkal kapcsolatos politikák újratárgyalását.
Az Európai Bizottság azonban kijelentette, hogy jelenleg nem hajlandó megfontolni a TCA újratárgyalását.
Csapás a Munkáspárt választási ígéreteire
A 2024-es választások előtt az Egyesült Királyság Munkáspártja ígéretet tett arra, hogy támogatja az Egyesült Királyságban turnézó művészeket, és tárgyalásokat folytat az EU-hoz való könnyebb hozzáférésről.
Kiáltványában javaslatot tett a brit zenészek és más művészek vízummentes beutazására.
Sokan remélték, hogy ez enyhíteni fogja a zeneiparban dolgozók terheit.
A most hivatalba lépett Sir Keir Starmer miniszterelnök reményei az uniós kapcsolatok újrarendezésére és javítására vonatkozóan megrekedtek.
Az EU szerint a Munkáspárt olyan megállapodásra vonatkozó terve, amely lehetővé tenné, hogy a brit szakemberek az EU-ban dolgozhassanak, nehezen megvalósítható.
Ragaszkodott ahhoz, hogy az Egyesült Királysággal kötött új paktum „elengedhetetlen eleme” legyen a fiatalok munkavállalását és utazását lehetővé tevő mobilitási megállapodás.
Az Egyesült Királyság azonban a Csatorna mindkét partjáról érkező növekvő nyomás közepette elutasította Brüsszel javaslatát egy általános ifjúsági mobilitási megállapodásra vonatkozóan.
Hangsúlyozta, hogy nem csatlakozik újra az EU egységes piacához, és nem alakít vámuniót a blokkal.
Nincs egyértelmű út a Brexit utáni szabályok enyhítésére
Az EU-ba utazó brit zenészek és művészek számára a Brexit utáni utazási szabályok enyhítése csak egy darabja a kirakós játéknak.
Az ifjúsági mobilitási javaslaton, az EU egységes piacához való csatlakozáson és a mozgásszabadságon kívül még több szempontot is meg kell vitatni.
Brüsszel arra is figyelmeztette az uniós tagállamokat, hogy a biztonsági megállapodás révén az Egyesült Királyság nagyobb hozzáférést kaphat az uniós védelmi finanszírozáshoz.
Bármilyen erre irányuló kísérlet felboríthatja a TCA-ban megállapodott feltételeket, mivel az uniós szabályok korlátozzák a nem uniós vállalatoknak a rendszerekben való részvételi lehetőségét.
A Munkáspárt programja tartalmazott egy „állat-egészségügyi megállapodást” is az élelmiszer- és növénykivitel határellenőrzésének csökkentésére.
Amennyiben az EU elfogadja az Egyesült Királyság állategészségügyi megállapodását, Londonnak követnie kell az uniós szabályokat, és szerepet kell vállalnia az Európai Bíróságban.
Az Egyesült Királyság arra is törekszik, hogy a megállapodás lehetővé tegye a szakemberek számára, hogy képesítésüket egymás országaiban is használhassák.
A tájékoztató azonban megjegyezte, hogy az ilyen megállapodások „nem mindig egyszerűek”.
Az Egyesült Királyságnak és az EU-nak valamilyen kompromisszumra kell jutnia ahhoz, hogy a kapcsolatok mindkét fél számára kedvezően újrarendeződjenek.