A brit állampolgárokról és az Európai Unió (EU) új határrendszeréről, a be- és kilépési rendszerről (EES ) készült legfrissebb felmérés riasztó lehet.
Az EES célja, hogy az utazók számára egyszerűsítse a határellenőrzési eljárásokat, miközben fokozza a schengeni térség biztonságát.
Ez egy automatizált határellenőrzési rendszer, amely a hagyományos útlevélbélyegzést fogja felváltani a határon.
Az új határellenőrzési rendszer biometrikus adatok – például ujjlenyomatok és arcfelvételek – felhasználásával digitálisan rögzíti majd a nem uniós utasok be- és kilépését.
Az EES többször is késett. Az EU azonban megerősítette, hogy az új határrendszer 2024. november 10-én indul.
Céljai ellenére az európai foglalkoztatási stratégia jelentős aggodalmat keltett az Egyesült Királyság (UK) állampolgárai körében, akiket most már nem uniós polgároknak tekintenek.
A Co-Op Insurance új felmérése szerint a brit állampolgárok több mint minden ötödik, mintegy 22 százaléka fontolgatja, hogy az európai gazdasági válság miatt nem utazik Európába.
Az EES sok brit utazó, különösen a 18 és 44 év közötti korosztály körében aggodalmat keltett.
Ennek elsődleges okai a magánélet védelmével kapcsolatos aggályok és az EES által okozott esetleges hosszadalmas késedelmek.
Charles Offord, a Co-Op Insurance ügyvezető igazgatója elismerte ezeket az aggodalmakat.
„Adataink azt mutatják, hogy sok utazó szorong az új be- és kiléptetési rendszerben való eligazodástól, és sokan még a kontinensre való utazástól is elriadnak.”
Várható késedelmek, adatvédelmi aggályok az új határrendszer miatt
Az uniós jogszabályok értelmében az utazóknak a határon egy határőr előtt kell regisztrálniuk biometrikus adataikat.
Ez megnöveli az utazók feldolgozási idejét, és hosszas késéseket okoz, különösen a forgalmas határátkelőhelyeken.
A kezdeti regisztrációt követően az utazók biometrikus adatait három évig tárolják egy központi uniós adatbázisban.
Ez a hároméves tárolási korlát minden alkalommal visszaáll, amikor egy nem uniós utas a schengeni térségbe látogat.
Az EU-ba három év elteltével, vagy ha adataik már lejártak, az EU-ba utazóknak újra át kell esniük az első biometrikus regisztráción.
A várható késések miatt az Egyesült Királyság állampolgárai kétségbe vonták jövőbeli európai utazási terveiket, mivel attól tartottak, hogy az új rendszer megnehezíti az utazásukat.
Az EES biometrikus követelményei sok brit turistát is aggasztanak.
Az ujjlenyomatok és arcfelvételek akár három évig történő tárolásának gondolata egyesek számára kellemetlen volt.
A felmérés szerint 38 százalékuk a késések várható hossza miatt átgondolhatja az utazási terveit.
Másrészt 45 százalékuk aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az adataik ilyen hosszú ideig vannak nyilvántartva.
Az EES tudatossága az Egyesült Királyság polgárai körében
Nem ez az első alkalom, hogy a felmérések szerint az Egyesült Királyság polgárai nem érzik jól magukat az európai foglalkoztatási stratégiával kapcsolatban.
Egy korábbi , 2024 áprilisában készült Co-Op Insurance utazási felmérésből kiderült, hogy a britek 66 százaléka nem tudott az új határrendszerről.
Az Egyesült Királyság Közlekedési Minisztériumának (DfT) júniusban közzétett felmérése is megerősítette, hogy sok brit nem érti teljesen az EES-t.
A brit DfT felmérése azt is kimutatta, hogy az EES elriaszthatja az uniós utazókat, mivel a válaszadók több mint fele bizonytalan volt a változásokkal kapcsolatban.
Bár az új adatok alapján az EES ismertsége némileg javult, még mindig alacsony.
Emellett a britek egyre nagyobb valószínűséggel kerülnék az Európába való utazást, mivel a végrehajtási határidő közeledtével egyre nagyobb a félelem.
Ez különösen nyilvánvaló a fiatalabb utazók körében, akik a leginkább hangoztatják a magánélet védelmével és az adatbiztonsággal kapcsolatos aggályokat.
Az európai úti célokat elkerülő brit utazók lehetősége jelentősen befolyásolhatja az EU turisztikai gazdaságát.
A brit turisták az EU idegenforgalmi bevételeinek jelentős részét teszik ki. Számuk csökkenése súlyosan károsíthatja a helyi gazdaságokat.
Ez különösen rosszabb lehet az olyan népszerű nyaralóhelyeken, mint Franciaország, Spanyolország és Olaszország.
Offord azonban hangsúlyozta, hogy az aggodalmak ellenére sokan továbbra is az utazás mellett döntenek, de fel kell készülniük a változásokra.
Az új határrendszerrel kapcsolatos stressz és zűrzavar minimalizálása
A CoOp felmérése szerint a válaszadók mintegy 28 százaléka üdvözölte az új rendszert.
Úgy vélték, hogy ez szükséges a biztonság fokozásához és a jobb határigazgatás biztosításához.
Ezen utazók számára a többletbiztonság megéri a kompromisszumot, és továbbra is optimisták a jövőbeli európai utazásaikat illetően.
„A határbiztonsági változások előtt fontos, hogy az utazók tisztában legyenek azzal, mire számíthatnak, hogy ennek megfelelően tudják megtervezni az utazásukat” – mondta Offord.
Hozzátette, hogy a felmérés célja, hogy az EU-ba az ES bevezetése után utazók felkészüljenek a változásokra.
Offord szerint ez „a lehető legstresszmentesebbé teheti az utazásaikat”.
Bár az új határrendszer kezdetben ijesztőnek tűnhet, a megfelelő felkészülés és ismeretek segíthetnek a lehetséges késések és zavarok minimalizálásában.
Az utazók számára kulcsfontosságú lesz, hogy tájékozottak és felkészültek legyenek az új határrendszerben való eligazodásra, hogy továbbra is élvezhessék az EU-ba irányuló utazásaikat.