Mi történik, ha az Egyesült Királyságban megtagadják az ETA kérelmét?

| március 22, 2023
Elutasítva

ETA elutasítva

A brit kormány jelenleg egy elektronikus utazási engedélyezési rendszer bevezetésén dolgozik minden nem brit és ír állampolgár számára. Az elektronikus utazási engedélyezésnek(ETA) nevezett rendszer még nem teljesen működőképes, de várhatóan 2024 végére teljes mértékben kiépül, bár ez még inkább optimista várakozásnak, mint ténynek bizonyulhat.

Az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában és (rövidesen) az Európai Unióban már működő elektronikus utazási engedélyezési rendszerekhez hasonlóan az Egyesült Királyságban az ETA egy olyan módszer, amely a látogatói szándék előzetes ellenőrzését szolgálja, mielőtt az Egyesült Királyságba érkezik, akár légi, szárazföldi vagy tengeri úton.

Amikor az új rendszer teljes mértékben működőképes lesz, minden külföldi állampolgár számára kötelező lesz az ETA jóváhagyás megszerzése, mielőtt bármilyen útra indul az Egyesült Királyságba. A látogatókat az indulás helyén ellenőrzik. Az ETA nem papíralapú dokumentum, mint a vízum, hanem elektronikus jóváhagyás, amely digitálisan kapcsolódik az útlevélhez. A repülőtéren, tengeri kikötőben vagy más indulási pontokon történő ellenőrzés során megállapítják az ETA meglétét (vagy hiányát), és az utazónak engedélyezik vagy megtiltják az Egyesült Királyságba történő utazást.

Az ETA-kérelmek túlnyomó többségét várhatóan néhány napon belül elfogadják, de számos okból elutasításra is lehet számítani.

ETA alapjai

A legtöbb kérelem esetében a feldolgozási időnek 48 óránál rövidebbnek kell lennie, de ajánlott legalább 72 órát hagyni. Az Egyesült Királyságban az ETA kérelmezése online történhet, és a kérelmezési folyamat alapvetően a következőkből áll:

  • A jelentkezési lap teljes körű és őszinte kitöltése
  • Érvényes, biometrikus útlevéllel rendelkezik
  • Személyes adatok megadása, beleértve a nevet, születési dátumot, nemet és állampolgárságot.
  • Az útlevél adatai, beleértve az azonosító számot, a kiállítás/lejárat dátumát, a kiállítás országát.
  • Kapcsolattartási adatok, például cím, telefonszám(ok) és e-mail cím megadása.
  • Egy sor biztonsági kérdés megválaszolása

Minden pályázót arra is felkérnek, hogy erősítse meg a be- és kiutazás dátumát, valamint adjon tájékoztatást az Egyesült Királyságban tervezett utazási tervekről, kirándulásokról vagy utazásokról.

Mivel az eljárás az interneten keresztül zajlik, a pályázóknak rendelkezniük kell egy érvényes e-mail címmel, amelyen értesítést kapnak a pályázat eredményéről, valamint egy elfogadható online fizetési móddal. Az ETA-t, miután megadták, automatikusan csatolják a kérelmező útleveléhez, és egy nyomtatható változatot küldenek a megadott e-mail címre.

A jelentkezési lap, bár részletes, viszonylag könnyen kitölthető, és becslések szerint legfeljebb tizenöt percet vesz igénybe. A pályázatokkal kapcsolatos legnagyobb problémát várhatóan a nyomtatványon található hibák vagy hiányosságok jelentik, ezért minden pályázót arra kérünk, hogy legyen nagyon körültekintő, és ellenőrizze kétszer is a nyomtatványt, hogy nincs-e benne ilyen probléma.

Biztonsági kérdések

Bár az ETA-kérelem formanyomtatványát még nem véglegesítették, az űrlap biztonsággal kapcsolatos része várhatóan nagyjából ugyanaz lesz, mint a jelenleg az Egyesült Királyságban benyújtott vízumkérelmekre vonatkozó rész.

A vizsgált területeknek és a várható kérdéseknek a következők mindegyikét vagy nagy részét kell tartalmazniuk:

  • Az Egyesült Királyságba tett korábbi látogatások részletei (az elmúlt tíz évben)
  • Az előző tíz évben tett nemzetközi utazások részletei
  • Bármely korábbi, bármely országba – beleértve az Egyesült Királyságot is – szóló vízum elutasításának részletei.
  • A korábban kiadott brit vízumok adatai (az elmúlt tíz évben)
  • Az Egyesült Királyságba történő belépés korábbi megtagadásának részletei és annak okai
  • Bármely korábbi kitoloncolás vagy kitoloncolás részletei bármely országból
  • Az előző tíz évben az Egyesült Királyságban való tartózkodásra irányuló bármely kérelem részletei
  • Egyesült Királyságbeli nemzeti biztosítási számmal és releváns számmal rendelkezik (ha van ilyen)

A nyomtatvány utolsó szakaszai várhatóan a kérelmező büntetett előéletére és a bűnszervezetekkel vagy terrorista szervezetekkel való esetleges kapcsolatára vonatkoznak. A kérelmezőnek részletesen meg kell adnia:

  • Bármilyen korábbi büntetőjogi ítélet (beleértve a járművezetéssel kapcsolatos bűncselekményeket is) bármely országban
  • Bármilyen folyamatban lévő vagy közelgő bírósági megjelenés bűncselekmény miatt
  • Egyesült Királyságbeli bírósági ítéletek tartozások meg nem fizetése miatt
  • az Egyesült Királyság bevándorlási törvényei alapján kiszabott polgári jogi szankciókat
  • A terrorista cselekményeket vagy csoportokat támogató, dicsőítő vagy igazoló személyes véleménynyilvánítás.

A kérelmező ETA-ra való alkalmasságának értékelésének utolsó eleme, hogy a kérelmező részletesen ismerteti azokat a tevékenységeket, amelyek a brit hatóságokat érinthetik, de hogy ezek pontosan mik lehetnek, az nincs meghatározva.

Az ETA elutasításának okai

A kérelemben szereplő alapvető helyesírási hibákat, kihagyásokat vagy gépelési hibákat leszámítva a brit ETA elutasításának legvalószínűbb oka az esetleges büntetőjogi vagy terrorizmussal kapcsolatos aggályok. Bár minden kérelmezőtől elvárják, hogy minden kérdésre őszintén és teljes körűen válaszoljon (ennek elmulasztása bűncselekmény), ez aligha lesz így azok esetében, akik megpróbálják eltitkolni bűnügyi vagy terrorista múltjukat, vagy illegálisan tartózkodnak az Egyesült Királyságban.

Bizonyos országok állampolgáraitól kérhetik a nemzeti rendőrhatóság által kiállított bűnügyi nyilvántartási bizonyítványt, de ez nem mindig lehetséges. Ettől függetlenül a brit rendőrség és a biztonsági hatóságok az Interpol és más nemzetközi biztonsági ügynökségek adatbázisainak segítségével saját háttérellenőrzést végeznek a kérelmezőkről. Ha a pályázati űrlapon kirívó hibák vagy hiányosságok szerepelnek, elutasításra lehet számítani.

Bár a kisebb bűncselekmények miatt hozott büntetőítéletek nem feltétlenül vezetnek elutasításhoz, a büntetett előéletűek számára nehezebb lesz ETA-t szerezni. Azok a kérelmezők, akik terrorista bűncselekményeket követtek el, vagy ismert terrorista szervezetekkel állnak kapcsolatban, valószínűleg szinte lehetetlen, hogy elektronikus utazási engedélyt kapjanak az Egyesült Királyságba.

Fellebbezési eljárás

Világszerte minden elektronikus előszűrő rendszer rendelkezik beépített fellebbezési eljárással azon pályázók számára, akik elutasító választ kaptak. Az új brit ETA azonban még nagyon is folyamatban van, és nagyon kevés információ áll rendelkezésre arról, hogy az elutasítás ellen hogyan lehet fellebbezni, vagy mennyi ideig tarthat az eljárás.

Ha az ETA-fellebbezési eljárás az egyesült királyságbeli vízum elutasításának folyamatát követi, a kérelmező az elutasítást követően azonnal fellebbezést nyújthat be, de ezt tizennégy napon belül meg kell tennie. Ez magában foglalja az ETA (téves) elutasításának okait, valamint az elutasításhoz vezető esetleges hibák vagy félreértések kijavítását.

Az elutasítás visszavonása nem könnyű, és a siker esélye az elkövetett hibák súlyosságától, illetve a bűncselekmények vagy terrorista bűncselekmények súlyosságától függ. Bizonyos esetekben szükség lehet jogi szolgáltatások igénybevételére, ami költséges vállalkozás lehet, és nem garantálja a kedvező kimenetelét.