Mi az Egyesült Királyság határőrizeti szerve?

| október 21, 2023
Egyesült Királyság ETA Határőrség

A La Manche-csatornán Franciaországból illegálisan átkelő migránsok példátlanul magas száma az utóbbi időben az angol média forró vitatémája volt. Úgy tűnik, hogy az illegális bevándorlók – legyenek azok menedékkérők vagy gazdasági bevándorlók – tetszés szerint léphetnek be az Egyesült Királyságba (és különösen Angliába), és a jelek szerint alig vagy egyáltalán nem tesznek erőfeszítéseket az áramlás megfékezésére.

A bevándorlási ügyekért a brit belügyminiszter felelős, és egy nemrégiben elfogadott parlamenti törvény, a 2022. évi állampolgársági és határügyi törvény nagyobb hatalmat adott a brit kormánynak a jelenlegi bevándorlási válság kezelésében.

A helyszínen azonban nem a kormány felelős a menedékkérők, a gazdasági migránsok és más határbiztonsági ügyek feldolgozásáért és kezeléséért. Ez az Egyesült Királyság határőrizeti szervének hatáskörébe tartozik.

Feladatok

Az Egyesült Királyság határőrizeti szerve a bűnüldözés egyik ága, és a brit belügyminisztérium irányítása alatt áll. A közvélemény úgy tekint az Egyesült Királyság határőrségére, mint egy csónakos rendőrre, aki a kikötőkben és a brit partvidéken járőrözik. A határőrség azonban nemcsak a tengeri biztonságért felelős, hanem a repülőterek és más belépési pontok biztonságáért is. Az Egyesült Királyság határőrizeti szervei a következőkért felelősek:

Az Egyesült Királyságba érkező és az onnan távozó személyek bevándorlási státuszának ellenőrzése.

  • Az utazók poggyászának és járműveinek, valamint a rakománynak és a szállítmányoknak a tiltott anyagok és áruk keresése.
  • Az Egyesült Királyságba belépni próbáló illegális bevándorlók felderítése hajókon, repülőgépeken, vonatokon, teherautókon, autóbuszokon és más utazási módokon.
  • Jelenlét fenntartása a tengerpart mentén.
  • Szükség esetén hajók vagy más tengerjáró hajók megállítása és átvizsgálása.
  • Hírszerzés az Egyesült Királyság kikötőin és repülőterein keresztül folytatott feltételezett illegális tevékenységről.

A brit rendőrséggel és a nemzetbiztonsági szolgálatokkal együttműködve figyeli az érdekes személyeket.

A bűncselekmények megelőzése vagy a törvénysértések felderítése érdekében az Egyesült Királyság határőrségének tisztviselői több mint 140 vasútállomáson, tengeri kikötőben és repülőtéren vannak jelen nemcsak az Egyesült Királyságban, hanem a tengerentúlon is.

Három entitás eggyé válik

Bár az egységes határőrizeti erő koncepcióját először 2003-ban javasolták, 2007-ig három különböző ügynökség volt megbízva az Egyesült Királyság határellenőrzésével. Mindhárom ügynökségnek megvolt a maga felelősségi köre, amelyek a következők voltak:

  1. A HM Revenue and Customs (korábbi nevén HM Customs and Excise) az Egyesült Királyságba belépő és onnan kilépő árukra kivetett adók és vámok beszedéséért, valamint az Egyesült Királyság határainak védelméért volt felelős.
  2. A Bevándorlási és Állampolgársági Igazgatóság kezelte a brit állampolgárság és az Egyesült Királyságban való tartózkodás joga iránti kérelmeket, valamint felelős volt az illegális bevándorlók azonosításáért, ellenőrzéséért és kitoloncolásáért is.
  3. Az UKVisas dolgozta fel az Egyesült Királyságba belépő külföldi állampolgárok összes vízumkérelmét.

A három ügynökség együttes munkája nehézkes és hatástalan volt, és úgy döntöttek, hogy a brit határok védelmét jobban szolgálná, ha a határbiztonságért való felelősséget egyetlen hatósághoz összpontosítanák. Az adó- és vámhatóság határvédelmi feladatait, valamint a Bevándorlási és Állampolgársági Igazgatóság bevándorlási hatáskörét átadták az Egyesült Királyság Határügynökségének. 2008-ban pedig az UKVisas is beolvadt az új UK Border Agency-be.

Az Egyesült Királyság Határhivatala (UKBA) hamarosan összeütközésbe került a brit kormánnyal, mivel működésében számos hiba csúszott, többek között a rossz szolgáltatás, a számos panasz és a több százezres ügyhátralék miatt, és 2011-ben bejelentették, hogy vizsgálatot indítanak az UKBA ellen. A vizsgálatot követően az UKBA-t megszüntették, és három új egységre osztották fel:

  1. UK Visas and Immigration, amelynek feladata a brit vízumok kiadásával kapcsolatos valamennyi ügy felügyelete volt.
  2. A bevándorlási hivatal feladata volt a legális és illegális bevándorlással kapcsolatos valamennyi kérdés kezelése, valamint a bevándorlási szabályok megsértése esetén a törvények betartatása.
  3. A Border Force-t azért hozták létre, hogy a mindennapi bevándorlási és vámügyeket az Egyesült Királyságba való belépés minden pontján érvényesítse.

2021 márciusában az Egyesült Királyság határőrizeti erőit különálló szervezetként ismerték el, és megkezdték tevékenységüket az Egyesült Királyság repülőterein, tengeri kikötőiben, nemzetközi vasútállomásain és számos kisebb repülőtéren és kikötőben.

Az Egyesült Királyság határőrizeti műveletei

Az Egyesült Királyság kormánya szerint a brit határőrizeti erők mintegy 10 000 főt foglalkoztatnak, és az Egyesült Királyság öt műveleti területét fedik le.
Az öt régió a következő:

  • Központi terület
  • Heathrow
  • Északi terület
  • Déli terület
  • Délkelet és Európa

A határőrizetet az év minden napján, a nap 24 órájában biztosítják, és a határőrség személyzete gyakorlatilag minden repülőtéren, tengeri kikötőben, nemzetközi vasútállomáson és az Egyesült Királyságba való belépés egyéb pontjain tartózkodik, beleértve a Folkestone-tól a franciaországi Coquelles-ig tartó Eurotunnelt és a St. Pancras Internationalról Párizsba és Brüsszelbe közlekedő Eurostar vasúti járatot. A határőrség személyzetének operatív feladatai közé tartozik:

  • Az utazók okmányainak ellenőrzése
  • Bevándorlás-ellenőrzés
  • illegális áruk, többek között kábítószer, pénz, alkohol, fegyverek, hamisított áruk és tiltott élelmiszerek vagy áruk keresése.
  • Járművek és rakományok átvizsgálása illegális vagy okmányokkal nem rendelkező utazók után

A határőrség ügynökei jogosultak utasokat, poggyászokat, személygépkocsikat, autóbuszokat és nehéz tehergépjárműveket, valamint légi és tengeri teherszállító konténereket megállítani, kikérdezni és átvizsgálni.

Hatóság

Bár a határőrség személyzete egyenruhát visel, valójában köztisztviselők, bár a bevándorlási és vámhatósági tisztviselői minőségükből adódóan bizonyos jogkörökkel és hatáskörökkel rendelkeznek.

Bevándorlási tisztviselő

Kinevezett bevándorlási tisztviselőként a határőrség munkatársai jogosultak letartóztatni és őrizetbe venni mind az Egyesült Királyságba való beléptetési pontokon, mind pedig a szárazföldön, ha erre szükség van. A letartóztatás és őrizetbe vétel akkor alkalmazható, ha egy személyről megállapítást nyer, hogy a rendőr letartóztatható bűncselekmény gyanúja miatt.

Vámhivatalnok

A határőrség kijelölt vámtisztviselői ugyanolyan hatáskörrel rendelkeznek, mint az adó- és vámhivatal tisztviselői. Ez azt jelenti, hogy behatolhatnak járművekbe vagy konténerekbe, illegális áruk vagy illegális migránsok után kutathatnak, lefoglalhatják a talált csempészárut, és letartóztathatják a gyanúsítottakat. A határőrség személyzete azonban nem rendelkezik hatáskörrel a nem határon átnyúló ügyekben, például a jövedelemadó vagy a hozzáadottérték-adóval kapcsolatos csalások terén, bár jogosultak ellenőrizni, hogy az importált áruk után a megfelelő adót és vámot fizették-e meg.

Azonosító tényezők

A határőrség személyzete felismerhető sötétkék egyenruhájáról, amelyen a viselőjének rangja és azonosító száma szerepel a vállfán. A tisztviselők bizonyos felszereléseket is magukkal vihetnek, amelyek a személyes védelmükhöz vagy feladataik ellátásához szükségesek lehetnek. A hordott vagy viselt felszerelések közé tartozik:

  • Baton
  • Rádió
  • Bilincsek
  • Szúrómellény
  • Hasznos öv vagy mellény

Az Egyesült Királyság határőrsége is számos kutyavezetőt foglalkoztat, és rendelkezik kutyás egységgel. A kutyákat kifejezetten kábítószer és robbanóanyagok felderítésére képezték ki, és általában az Egyesült Királyság nagyobb belépési pontjain, például a Heathrow repülőtéren, a southamptoni kikötőben, valamint az Eurostar és az Eurotunnel be- és kijáratainál vetik be őket.

Tengerészeti erők

Az Egyesült Királyság partvidékének védelme fontos része a határőrség tevékenységének, különösen az utóbbi időben, amikor a Franciaországból az angol déli partvidékre érkező illegális migránsok száma folyamatosan nőtt.

Az Egyesült Királyság határőrségének minden hajója a HMC betűkkel van ellátva, ami az Őfelsége Vágóhajóját jelenti, bár a jelenleg aktív tizenegy hajóból csak öt tényleges vágóhajó.

A brit és európai vizeken egyaránt működő, 257 tonna vízkiszorítású, az Egyesült Királyság határőrségének szolgálatában álló öt hajó a következő:

  1. Kereső
  2. Kereső
  3. Éber
  4. Valiant
  5. Protector (434 tonna)

Parti őrhajók

Az öt vágóhajó mellett az Egyesült Királyság határőrsége hat parti őrhajóval is rendelkezik. A tengerparti járőrhajók gyorsabbak és mozgékonyabbak, mint a cutterek, és elsősorban a parthoz közeli járőrözésre és az illegális tengeri forgalom üldözésére szolgálnak. Jelenleg a következő parti őrhajók működnek:

  1. Aktív
  2. Riasztás
  3. Eagle
  4. Nimród
  5. Hunter
  6. Speedwell

Ezenkívül az Egyesült Királyság határőrizeti szerve bérbe vette az MV VOS Grace-t. A Grace-t tengeri olaj- és gázfúró platformok ellátására tervezték, de most mentőhajóként alkalmazzák, hogy segítsen az illegális hajókon és a tengeri nehézségekkel küzdő migránsokon.

Közös ellenőrzés

A Dél-Angliába való beutazást a Csatorna-alagúton keresztül vagy komppal történő átkelésen keresztül a bevándorlási ellenőrzés felügyeli. Ez azt jelenti, hogy az utazók és a rakomány ellenőrzése a francia, belga, holland és brit bevándorlási hatóságok között oszlik meg.

Az Angliából a schengeni térség tagállamaiba, Belgiumba, Franciaországba és Hollandiába utazóknak még az Egyesült Királyságban át kell esniük az útlevélellenőrzésen, és rendelkezniük kell az utazáshoz szükséges megfelelő okmányokkal, beleértve a schengeni vízumot is, ha (vagy ha) szükségessé válik.

A brit ETA további felelősséget jelent a határőrizeti erők számára

2023-tól kezdődően, és 2025-től kötelezővé válik, az Európába látogató britek számára az Egyesült Királyság és az európai kontinens közötti bármilyen utazás megkezdése előtt az ETIAS (Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszer) jóváhagyása szükséges. Az ETIAS hasonló a vízumhoz (de nem papíralapú, hanem elektronikus formában), és célja az Európai Unióba és a schengeni térségbe látogatni szándékozók átvilágítása annak eldöntése érdekében, hogy engedélyezik-e számukra az Európába való belépést vagy sem.

Az ellenkező irányba, Európából az Egyesült Királyságba utazóknak útlevél- és brit bevándorlási ellenőrzésen kell átesniük, mielőtt elhagyják az európai kontinenst. Az EU-hoz és az ETIAS-hoz hasonlóan az Egyesült Királyság is be fogja vezetni a látogatói szándékkal érkezők előzetes szűrési rendszerét, az úgynevezett UK ETA-t. Az Egyesült Királyságban az ETA (elektronikus utazási engedély ) 2024-ben lép működésbe, és 2025-ben kerül teljes körűen bevezetésre. Az Egyesült Királyság határőrizeti erői a meglévő feladatai mellett nagy szerepet fognak játszani az ETA végrehajtásában is.