Wales főbb városai
Az Egyesült Királyságot alkotó négy ország egyike (a többi Anglia, Skócia és Észak-Írország), Wales egykor önálló állam volt, mielőtt Anglia annektálta volna, és az 1500-as évek közepén az angol jog hatálya alá került. Az egykor a mezőgazdaságtól, mint fő jövedelem- és foglalkoztatási forrástól függő Wales az ipari forradalom idején a bányászat felé fordította gazdasági figyelmét, és gyorsan ipari alapú gazdasággá vált, amely nagyrészt a szénkitermeléstől függött.
A szénbányászat folyamatos terjeszkedésével és sikerével Wales lakossága jelentősen megnőtt, és ma mintegy 3,3 millióan élnek Walesben. Az ország nagy része ritkán lakott. A lakosság mintegy kétharmada a dél-walesi régióban él, olyan városokban, mint Swansea, Newport és a főváros, Cardiff.
Cardiff
Az ország fővárosa és legnagyobb városa, a becslések szerint közel félmillió lakosú Cardiff Wales délkeleti részén található. Cardiff a 19. század elejéig csak egy kisváros volt, majd a szénkivitelben betöltött fontos szerepe miatt egyre nagyobb jelentőségre tett szert. A város ma az ország kereskedelmi központja, a film- és televíziós produkciók egyik fő helyszíne, és itt találhatóak a legfontosabb walesi műsorszóró hálózatok is.
A turizmus hatalmas bevételi forrást jelent a város számára, évente több mint 20 millió látogatóval, valamint számos rögbirajongóval, akik a lenyűgöző Principality Stadionban rendezett nemzetközi és ligarögbi-mérkőzésekre érkeznek. A rögbi azonban nem az egyetlen látványosság, amelyet Cardiff kínál:
- Cardiff kastély
- Nemzeti Múzeum
- St. David’s bevásárlóközpont
- Norvég templom
- Caerphilly kastély
- Principality Stadium (korábban Millennium Stadium)
- Llandaff katedrális
- Roald Dahl Plass
A Cardiff-öböl egykor árapályos öböl és torkolat volt, ma már édesvízi tó, és érdekes hely, ahová érdemes ellátogatni. A városközpont és Penarth tengerparti üdülőváros között fekvő Cardiff Bay területén számos értékes látnivaló található, valamint kellemes hely a nap eltöltésére a számos étteremben és bárban.
Newport
Cardifftól északra található Newport városa, amely egykor Wales legnagyobb szénkivitelezője volt. Ma Newport egy nyüzsgő egyetemi város, számos érdekes és néha meglepő látnivalóval:
- Friar’s Walk bevásárlóközpont.
- Newporti szállítóhíd – A világon mindössze hét, még működő szállítóhíd egyike.
- Newport Castle – Történelmi 14. századi várromok.
- Acélhullám – 14 méter magas acélszobor, amely Newport acél- és hajózási múltjának állít emléket.
- Newport Market – fedett viktoriánus piac.
- Szent Woolos székesegyház – A 6. századból való.
- Newporti Múzeum és Művészeti Galéria.
- Caerleon római kori erőd és fürdők
Az Usk folyó partján található a The Riverfront, egy ismert színházi és művészeti komplexum. A Riverfront opera-, tánc-, élőzenei és vígjáték-rendezvények helyszíne, és a helyi művészeket is támogatja a rendszeres festmény-, szobrászati és fotókiállításokkal, amelyeket a látogatók számára ingyenesen kínálnak.
Swansea
A walesi déli parton fekvő Swansea Wales második legnagyobb városa. A várost körülvevő terület régészeti aranybánya, a Gower-félszigeten és a Long Hole-barlangban talált leletek sok szakértő szerint az első modern emberi települések bizonyítékai Nagy-Britanniában. Swansea a költő Dylan Thomas szülőhelye is, és a város számos látnivalója e két tény körül forog.
- Nemzeti Vízparti Múzeum.
- Swansea Múzeum.
- Egyiptom Központ – Az ország legkiterjedtebb egyiptomi régiséggyűjteménye.
- Dylan Thomas Központ.
- Gower-félsziget.
Gower kiemelkedő természeti szépségű területnek lett nyilvánítva, és a kirándulók, madárlesők, természetbarátok és szörfösök paradicsoma. A Rhossili öbölbe vezető séta a sziklaszirten a Worm’s Headhez vezet, amely csak közvetlenül apály előtt vagy után két órával közelíthető meg.
Bangor
A viszonylag kicsi, kevesebb mint 20 000 lakosú Bangor csak 1974-ben nyerte el a városi rangot. Ez annak ellenére van így, hogy a város katedrálisa már a 6. században épült. A Menai-szoros közelében, a walesi partok és Anglesey szigete között fekvő Bangor egy tengerparti város auráját sugározza, vonzó mólóval.
A látnivalók közé tartoznak:
- Cadeirlan Bangor székesegyház
- Penrhyn kastély
- Bangor Garth móló
- Storiel Művészeti Galéria
- Britannia híd
- A Biblia kertje
- Bangor piac
- Bangor óratorony
A Bangorba látogatók, akik egy kellemes napot szeretnének eltölteni, jól teszik, ha részt vesznek a Snowdonia és a három kastély túrán. Ez az egynapos túra a Snowdonia Nemzeti Parkot, valamint Caernarfon, Conwy és Dolbadam kastélyait érinti, a terület történelméről és érdekességeiről szóló teljes körű ismertetővel.
Wrexham
Wrexham csak 2022-ben nyerte el a városi rangot, és kevesebb mint 70 000 lakosnak ad otthont. Wrexham Wales északkeleti részén található, közel az angol határhoz és Liverpooltól délre. A város közelében feltárt bronzkori temetkezési helyek és ősi kovakőszerszámok alapján a szakértők úgy vélik, hogy a mai Wrexham területén már a mezolitikum óta, azaz Kr. e. 8000-ig visszamenőleg is volt település.
Wrexham ma már nem függ az elmúlt évek nehéziparától, hanem a csúcstechnológiát képviselő gyártásáról ismert, és számos szakmai és pénzügyi szolgáltatás központja.
Bár Wrexham nem rendelkezik tengerparttal és stranddal, a természetkedvelők számára vonzó, mivel a Dee-völgy és az északkelet-walesi hegyek közötti fennsíkon fekszik. Wrexham többek között a következőket kínálja:
- Bellevue Park
- A Szent Giles templom tornya
- Mindenszentek templom és Gresford harangok
- Overton Village
- Wrexham megyei múzeum
- Chirk kastély
Wrexham szórakoztató tények
- A város labdarúgóklubja, a Wrexham AFC a világ harmadik legrégebbi klubjaként ismert.
- Az első hivatalosan nyilvántartott „Miss World” egy wrexhami születésű hölgy volt.
- A Wrexhamből származó Ruabon Red Brick csempéket az indiai Tádzs Mahal restaurálásához használták.
- Az a hír járja, hogy a Wrexham Lager, amelyet 1881 óta főznek a városban, szerepelt a Titanic szerencsétlenül járt utasszállító hajó itallapján.
Szent Dávid
St. David’s 1995-ben nyerte el a városi rangot, és ezzel Wales és Nagy-Britannia legkisebb városa. A mintegy 2000 lakosú város Szent Dávidról kapta a nevét, aki az 5. században élt itt. Bár St. David’s kicsi, mégis népszerű turisztikai célpont, a látogatók a kis város és a katedrális megtekintése mellett a környező vidék vagy a közeli Skomer, Skokholm, Grassholm és Ramsey szigetek felfedezésére is utaznak.
A sok tennivaló és látnivaló között szerepelnek:
- Szent Dávid katedrális
- Szent Dávid püspöki palota
- Whitesands Bay
- Ramsey-sziget Természetvédelmi Terület
- Kecske utcai galéria
- Oriel y Parc Tájképgaléria és Látogatóközpont
Szokatlan, de érdekes módja a néhány órás időtöltésnek Dr. Beynon rovarfarmjának meglátogatása. Ez egy működő farm és egy tudományos kutatóközpont is egyben, és olyan étvágygerjesztő látványosságoknak ad otthont, mint a Bogármúzeum, a Brit Bogárház, a Bogárpajta és a rovartenyésztési kiállítás. Ha ez nem lenne elég a látogatók csábítására, akkor az ehető rovarok étterme mindig felcsigázza az étvágyat!