London polgármestere a brit fiatalok szabad mozgását szorgalmazza az EU-ban

| január 23, 2024
London polgármestere a brit fiatalok szabad mozgását szorgalmazza az EU-ban

London polgármestere szabad mozgást akar az Európai Unióban (EU), és mentesítené a fiatalokat a Brexit utáni munkavállalási és utazási korlátozások alól.

Sadiq Khan szerint a fiatal brit állampolgároknak szabad mozgást kellene biztosítani az EU-ban, miután az Egyesült Királyság (UK) kilép a blokkból.

A cél – mint mondta – a Brexit okozta gazdasági és kulturális károk csökkentése.

„A kormány kemény brexitje London-szerte kárt okozott, és a fiatalok azok, akiket a legsúlyosabban sújtott” – mondta Khan.

Hozzátette: „Nemcsak a fiatalok számára nehezebb külföldre költözni munkavállalás céljából, hanem a kormány rossz döntésével, hogy kilép az Erasmus-programból, a diákok számára is sokkal nehezebbé vált a külföldi tanulás.”

Az Erasmus+ egy olyan uniós program, amely az európai oktatást, képzést, ifjúságot és sportot támogatja.

A program lehetőséget kínál a fiataloknak arra, hogy elutazzanak, és egy másik országban szerezzenek munkatapasztalatot, tanuljanak vagy képezzék magukat.

A fiatalok a projekt típusától függően két naptól 30 napig vagy két héttől egy évig vehetnek részt.

A Cambridge Econometrics nemrégiben kiadott jelentése szerint a Brexit közel 300 000 munkahely megszűnését eredményezte Londonban.

A városháza megbízásából készült jelentés azt is kimutatta, hogy a főváros gazdaságának 30 milliárd fontjába került.

Khan polgármester, aki az idei választásokon harmadik mandátumáért indul, megosztotta elképzeléseit az Observerrel, és a következőkben számolt be róla The Guardian .

A fiatalok szabad mozgása az EU-ban

A londoni polgármester az EU-n belüli szabad mozgás mellett száll síkra. Ez lehetővé teszi a fiatalok számára, hogy tanuljanak, utazzanak, és betöltsék az üres álláshelyeket a gazdaság kritikus ágazataiban.

Khan kijelentette, hogy nem támogatja az EU-hoz való újbóli csatlakozást, de támogatja az uniós országokkal kötendő különleges„ifjúsági mobilitási” megállapodást.

Nyitott a vízumszabályok feloldására is, amelyek a Brexit után korlátozzák az utazást és a munkavállalást más európai országokban.

Khan hangsúlyozta: „Egyértelmű, hogy támogatnék egy olyan ifjúsági mobilitási programot, amely gazdasági, kulturális és társadalmi szempontból egyaránt előnyös lenne számunkra”.

„Bár az Egyesült Királyság már nem része az EU-nak, London európai város, és mindig is az lesz” – tette hozzá.

Naomi Smith, a Best for Britain nevű internacionalista agytröszt munkatársa szerint „az EU-val való kölcsönös ifjúsági mobilitási rendszer mindkét fél számára előnyös”.

Hozzátette, hogy ez „mentőöv lehet a még mindig akut munkaerőhiánytól szenvedő brit vállalkozások számára”.

Charles Owen, a Seasonal Businesses in Travel szakmai szervezet ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az ifjúsági mobilitási program „nem csodaszer”.

Ez azonban „enyhíthetné a munkaerőhiányra nehezedő nyomást”, és megakadályozhatná, hogy egyes vállalkozások végleg bezárjanak.

Az ifjúsági mobilitási programok feltárása az EU-val

Nem ez az első alkalom, hogy brit kormánytisztviselők felvetik az ifjúsági mobilitási programot az EU-val szemben.

2023 júliusában George Eustice, a Konzervatív és Unionista Párt korábbi kabinetminisztere és vezető brexitpárti politikus hasonló elképzelést támogatott.

Eustice sürgette az Egyesült Királyság kormányát, hogy kezdeményezzen kétoldalú tárgyalásokat az uniós országokkal. A cél az, hogy a fiatal uniós polgárok számára kétéves brit munkavállalási vízumot biztosítson.

Azt javasolta, hogy az üzleteknek kölcsönösnek kell lenniük. A fiatal brit állampolgárok két évig élhetnek és dolgozhatnak azokban az uniós tagállamokban, amelyekkel megállapodtak.

A belügyminisztérium közölte, hogy az uniós tagállamokkal együtt vizsgálja az ifjúsági mobilitási program ötletét.

A Brexit utáni vízumszabályok enyhítése

A szabad mozgás megszűnt az Egyesült Királyság állampolgárai számára a Brexit után. A Brexit utáni vízumszabályok értelmében az Egyesült Királyság állampolgárai 180 nap alatt csak 90 napot tölthetnének az EU schengeni térségében.

Az Egyesült Királyság állampolgárainak nincs szükségük vízumra a schengeni térségbe történő rövid utazásokhoz. Hamarosan, 2025 közepéig be kell szerezniük az ETIAS-t vagy az európai utazási tájékoztatót és engedélyt.

Ezzel szemben az Egyesült Királyságba látogató uniós polgároknak nincs szükségük vízumra rövid, legfeljebb hat hónapos utazásokhoz.

Azonban 2024-től kezdődően brit elektronikus utazási engedélyre (ETA) lesz szükségük.

Hosszabb tartózkodáshoz vagy különleges célokra, például munkavállalás céljából továbbra is megfelelő brit vízumra vagy schengeni vízumra van szükség.

A közelmúltban mégis sor került a Brexit utáni szabályok enyhítésére egyes magánszemélyek esetében.

2023 decemberében a brit kormány egyszerűsítette a francia iskolai kirándulások utazását, miután a Brexit után drasztikusan csökkent az oktatási célú utazások száma.

Az EU, az Európai Gazdasági Térség (EGT) vagy Svájc állampolgárai mostantól használhatják nemzeti személyazonosító igazolványukat az Egyesült Királyságban tett iskolai kirándulásokhoz.

A nem EU-tagállamokból származó gyermekeknek továbbra is útlevéllel kell utazniuk, de már nem lesz szükségük brit látogatói vízumra.

A hírek szerint Németország 2024 januárjában fontolgatja, hogy eltörli az útlevélkövetelményeket az oktatási célú utazások esetében.

Célja, hogy a németországi utazást elérhetőbbé és vonzóbbá tegye a brit diákok számára.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük