Jelentés a nemzetközi diákokat, egészségügyi dolgozókat célzó brit vízumcsalásról

| október 10, 2024
Jelentés a nemzetközi diákokat, egészségügyi dolgozókat célzó brit vízumcsalásról
A kép a freepik jóvoltából

Vízumcsaló hálózat több tízezer fontot lopott el azoktól az emberektől, akik az Egyesült Királyságban (UK) szeretnének tanulni és dolgozni.

A BBC jelentése szerint a bűnszövetkezet ügynökei a nemzetközi diákok és egészségügyi dolgozók törvényes toborzóinak adják ki magukat.

Gyakran használnak meggyőző weboldalakat és álláshirdetéseket, néha még hamis állásinterjúkat is szerveznek, hogy törvényesnek tűnjenek.

Ezek az illegális vízumhálózati csalások különösen a Kínából és Indiából érkező nemzetközi diákokat célozták meg, akik a nagy keresletű ágazatokban, például az egészségügyben akartak dolgozni.

Az áldozatoknak munkahelyeket, vízumokat és támogatói igazolásokat ígértek, amelyeknek ingyenesnek kellett volna lenniük.

Nagy összegeket fizettek ki, kimerítve megtakarításaikat, csak azért, hogy rájöjjenek, hogy becsapták őket.

A végén azonban hamis dokumentumokkal és jelentős anyagi veszteségekkel kell szembenézniük, és az Egyesült Királyságban való jövőjükről szőtt álmaik romokban hevernek.

Egyetlen toborzási hálózatban mintegy 140 reménybeli személy fizetett fejenként legalább 10 000 és legfeljebb 20 000 fontot, így a vízumcsalásból közel 1,2 millió fontot lehetett nyerni.

A vízumcsalások kihasználják, hogy az emberek nem ismerik az Egyesült Királyság bevándorlási rendszerét, így sokan eladósodnak és jogorvoslat nélkül maradnak.

Az Egyesült Királyság hatóságai figyelmeztetéseket adtak ki, és arra szólították fel a nemzetközi diákokat, hogy a kifizetések előtt ellenőrizzék a vízum- vagy állásajánlatokat.

A vízumcsalások elleni küzdelem érdekében szigorodó diákvízumszabályok

Az Egyesült Királyság kormánya a bevándorlási szabályok szigorításával és a vízumkérelmek fokozott ellenőrzésével lépett fel az ilyen csalások ellen.

2024 januárjától kezdve csak kiválasztott nemzetközi diákok hozhatnak magukkal családot, hogy visszaszorítsák a vízumrendszerrel való visszaéléseket az Egyesült Királyságban.

Azok a hallgatók, akik munkavízumra szeretnének váltani, csak a tanfolyam elvégzése után tehetik ezt meg, és meg kell felelniük a munkavízumra való jogosultság szigorú kritériumainak.

Az Egyesült Királyság szigorúbb irányelveket vezetett be a toborzóügynököket alkalmazó egyetemek számára.

Ez magában foglalja a nemzetközi munkaerő-közvetítők és alügynökök kötelező regisztrációs rendszerét.

A munkaerő-közvetítő ügynökségek elveszíthetik engedélyüket, ha az általuk toborzott tengerentúli diákok nem felelnek meg a brit vízumellenőrzésnek, nem iratkoznak be vagy nem fejezik be a tanfolyamot.

Az egyetemeknek közzé kell tenniük a toborzóügynökökkel kapcsolatos kiadásaikat és a rajtuk keresztül beiratkozott nemzetközi hallgatók számát is.

Ezek a szigorúbb diákvízumszabályok összhangban vannak a Migrációs Tanácsadó Bizottság (MAC) ajánlásával, amelyet az Egyesült Királyság diplomás vízumának felülvizsgálata után fogalmazott meg.

Az Egyesült Királyság szigorúbb megfelelési előírásokat vezet be a külföldi diákokat toborzó intézményekre vonatkozóan is.

A nemzetközi hallgatóknak bizonyítaniuk kell, hogy képesek eltartani magukat, és ehhez megnövelt pénzügyi fenntartási követelményeket kell teljesíteniük.

2025 januárjára a Londonban élő diákok számára az új jövedelemkövetelmény havi 1483 font lesz.

A Londonon kívüli diákok számára az új jövedelemkövetelmény havi 1 136 font lesz.

Ezek a szigorúbb vízum- és toborzási szabályok biztosítják, hogy az egyének minőségi oktatás céljából érkezzenek az Egyesült Királyságba, nem pedig azért, hogy az országban dolgozzanak.

Változások az egészségügyi és ápolási dolgozók vízumszabályaiban

Jelentés a nemzetközi diákokat, egészségügyi dolgozókat célzó brit vízumcsalásról
A kép a jcomp jóvoltából a Freepik oldalon.

Mivel az Egyesült Királyságban nagy a kereslet az egészségügyi és gondozási dolgozók iránt, az egészségügyi ágazat az illegális vízumcsalások egyik fő célpontja.

Sok külföldi reménybeli munkavállalónak ígértek gyors és könnyű hozzáférést a kórházakban vagy idősotthonokban való elhelyezkedéshez, de csak azért, hogy kihasználják és visszaéljenek velük.

Az Egyesült Királyság kormánya megemelte a szakképzett munkavállalók általános bérküszöbét, és új bevándorlási bérlistát vezetett be.

Ezek az új szabályok olyan egészségügyi és ápolási dolgozókat érintenek, akik korábban alacsonyabb jövedelemkövetelmény mellett kaphattak vízumot.

Az egészségügyi és ápolási dolgozók nem hozhatják többé családjukat az Egyesült Királyságba.

A gondozási utasításoknak a Care Quality Commission (Gondozásminőségi Bizottság) nyilvántartásában is szerepelniük kell, mielőtt nemzetközi munkavállalókat alkalmazhatnának.

A vízumcsalások elleni küzdelem másik fontos lépése a vízumtámogatásokat kínáló vállalatokra vonatkozó szigorúbb szabályozás.

Ez magában foglalja a szigorúbb ellenőrzéseket annak biztosítására, hogy a munkát kínáló vállalatok törvényesek.

A belügyminisztérium is fokozta az ellenőrzéseket és szigorúbb büntetéseket szabott ki a vízumszabályokat megsértő vállalkozásokra.

Ezek az új szabályok és a kemény fellépések segítenek a munkavállalási vízumszabályok érvényesítésében és a munkavállalók védelmében a kizsákmányolással szemben.

A szigorúbb bevándorlási és vízumszabályok hátrányai

Miközben ezek az intézkedések megnehezítették a csalók dolgát, kihívást jelentettek a törvényes kérelmezők számára is.

A kérelmezési folyamat időigényesebbé vált, további ellenőrzésekkel és magasabb dokumentációs követelményekkel.

Ezen akadályok ellenére a nemzetközi diákok és munkavállalók továbbra is nagyon keresettek az Egyesült Királyságban az egészségügyben való tanulás és munkavállalás területén.

Az illegális vízumcsalók tisztában vannak ezzel, ezért továbbra is kihasználnak sokakat, akik abban reménykednek, hogy az Egyesült Királyságba jönnek tanulni vagy dolgozni.

Az új és szigorúbb politikák kritikusai attól tartanak, hogy a nemzetközi diákok és munkavállalók így még inkább ki lesznek téve a vízumcsalásoknak.

A bonyolultabb szabályok és folyamatok arra késztethetik az egyéneket, hogy a bürokrácia elkerülése érdekében jogosulatlan ügynökök segítségét kérjék.

Védelem a brit vízumcsalások ellen

Jelentés a nemzetközi diákokat, egészségügyi dolgozókat célzó brit vízumcsalásról
A kép a Freepik jóvoltából

A nemzetközi diákok és az egészségügyi dolgozók megvédhetik magukat attól, hogy áldozatul essenek ezeknek az átveréseknek.

A bevándorlási szakértők azt tanácsolják, hogy a diákok mindig hivatalos csatornákon, például a UK Visas and Immigration (UKVI) hivatalos csatornáin keresztül ellenőrizzék az állásajánlatokat és a vízumszponzorokat.

Az alábbiakban néhány tipp:

Meg kell győződniük arról, hogy az állásajánlat egy törvényes vállalattól származik, az UKVI vagy a vállalat hivatalos honlapjának ellenőrzésével.

Óvakodjon a nagy összegű, megfelelő dokumentáció nélküli előzetes kifizetésektől. A jogszerű vízumszponzorok vagy toborzók nem kérhetnek ilyet.

Csak az Egyesült Királyság kormánya által bejegyzett vagy az egyetemek által elismert munkaerő-felvételi ügynökségekkel üzleteljen.

Az ajánlat miatt aggódó hallgatóknak az egyetemük bevándorlási, vízum- és karrier-tanácsadási szolgálatától kell segítséget kérniük.

Azoknak, akik azt gyanítják, hogy csalás célpontjai, azonnal jelenteniük kell azt az Egyesült Királyság hatóságainak.

Ez segít megelőzni, hogy mások is áldozatul essenek ugyanezeknek a csalárd módszereknek.

A vízumcsalások számának növekedése azt tükrözi, hogy a nemzetközi diákok és munkavállalók továbbra is nehézségekbe ütköznek, ha törvényes tanulmányi és munkalehetőséget akarnak találni az Egyesült Királyságban.

A szigorúbb bevándorlási szabályok és a kifinomultabb csalók miatt az embereknek tájékozottnak és ébernek kell lenniük, hogy megvédjék magukat a csalástól.