A brit kormány megkezdte a diákvízum-korlátozások bevezetését a migráció csökkentése és a bevándorlási rendszerrel való visszaélés megakadályozása érdekében.
2024 januárjától az Egyesült Királyságban (UK) az egyetemekre beiratkozó nemzetközi hallgatók többsége nem hozhat magával eltartott személyeket.
Csak a posztgraduális kutatási kurzusokra és a kormány által finanszírozott ösztöndíjas kurzusokra beiratkozott hallgatók hozhatják be családtagjaikat az Egyesült Királyságba.
„Ez a kormány teljesíti a brit közvéleménynek tett kötelezettségvállalását a migráció csökkentésére. Kemény tervet dolgoztunk ki a számok gyors csökkentésére, határaink ellenőrzésére és a bevándorlási rendszerünk manipulálásának megakadályozására, amely az idei év folyamán lép hatályba” – mondta James Cleverly brit belügyminiszter egy nyilatkozat.
Elmondta, hogy az új politika véget vet „annak az ésszerűtlen gyakorlatnak, hogy a tengerentúli diákok családtagjaikat az Egyesült Királyságba hozzák”.
A diákvízummal rendelkező eltartottakra vonatkozó szigorúbb szabályt 2023 májusában jelentették be.
A cél az volt, hogy megakadályozzák, hogy az egyének a diákvízumot az országban való munkavállalás eszközeként használják fel.
Ez várhatóan 140 000 fővel kevesebb személyt fog az Egyesült Királyságba érkezni.
„Ezáltal a migráció gyorsan, tízezres nagyságrendben fog csökkenni, és hozzájárul ahhoz az átfogó stratégiánkhoz, hogy megakadályozzuk 300 000 ember beutazását az Egyesült Királyságba” – tette hozzá Cleverly.
Az Egyesült Királyság világelső felsőoktatása
Az Egyesült Királyság kormánya továbbra is elkötelezett a nemzetközi oktatási stratégia mellett. Hangsúlyozza a nemzetközi diákok pozitív hatását az ország gazdaságára.
Az új diákvízum-politika célja, hogy egyensúlyt teremtsen az Egyesült Királyságban a diákok számára vonzó, első osztályú oktatás megtartása és annak megakadályozása között, hogy az intézmények a bevándorlást az oktatás elé helyezzék.
Először is, ez magában foglalja a migrációs szintek kezelését. Ezzel egyidejűleg azt is biztosítja, hogy az Egyesült Királyságba érkezők magasan képzettek legyenek, és jelentősen hozzájáruljanak a gazdasághoz.
Az egyetemek és a kormány alternatív módokat is találnak majd arra, hogy a legjobb tehetségeket az Egyesült Királyság vezető egyetemeire vonzzák.
Ezek megnyitják az utat a diákok előtt, hogy továbbra is hozzanak magukkal eltartottakat, miközben csökkentik a nettó migrációt.
További bevándorláspolitikai változások 2024-ben
2023 decemberében az Egyesült Királyság belügyminisztériuma jelentősebb bevándorláspolitikai változtatásokat vezetett be annak érdekében, hogy a legális migrációt fenntartható szintre csökkentse.
Ezen intézkedések közé tartozik, hogy megtiltják a tengerentúli egészségügyi és ápolási dolgozóknak, hogy eltartottakat hozzanak magukkal, és előírják, hogy az angliai ápolócégeket szabályozzák a vízumszponzorálás tekintetében.
A szakmunkás útvonal esetében a bérküszöb közel 50 százalékkal, 38 700 fontra emelkedik.
Ez az összeg vonatkozik a családi vízumot kérelmezők vagy a családtagokat szponzoráló brit lakosok minimális jövedelmi követelményére is.
A családi vízumra vonatkozó jövedelemhatár-követelmény emelése azonban szakaszosan történik. Teljes mértékben csak 2025 tavaszára lép hatályba.
A kormány emellett megszünteti a hiányszakmákra vonatkozó 20 százalékos bérkedvezményt, és felülvizsgálja a hiányszakmák listáját.
A Belügyminisztérium által bejelentett változások között szerepel a diplomás vízumútvonal értékelése is.
Mindezeket az intézkedéseket fokozatosan vezetik be 2024 elején.
A diákok eltartottjait érintő változtatással együtt ezek a szakpolitikai változások várhatóan a leglényegesebb, ugyanakkor legigazságosabb megközelítést eredményezik a nettó migráció csökkentésére.
Az Egyesült Királyság nettó migrációs statisztikái
A hivatalos adatok szerint 2019 óta riasztó mértékben, 930%-kal nőtt az eltartottaknak kiadott vízumok száma.
A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) által gyűjtött adatok azt mutatják, hogy 2023 szeptemberéig összesen 152 980 vízumot adtak ki a diákok eltartottjai számára.
Ez jelentős növekedést jelent a 2019 szeptemberében kiadott mindössze 14 839 vízumhoz képest.
Az ONS becslése szerint a nettó migráció 2022 júniusától 2023 júniusáig 672 000 fő volt.
Az Egyesült Királyságba belépő emberek nagy része az Európai Unión (EU) kívüli országokból érkezik.
A 968 000 nem uniós országból érkező migráns között az Indiából, Nigériából és Kínából érkező személyek a leggyakoribbak.
Sok migráns érkezik az Egyesült Királyságba felsőoktatási céllal, 39 százalékuk. Az egészségügyi és szociális ellátási ágazatban dolgozni érkező személyek az ország 33 százalékát teszik ki.
Ezzel szemben az Ukrajnából és Hongkongból humanitárius útvonalon érkezők aránya 19 százalékról 9 százalékra csökkent.
Az Egyesült Királyság 2022 júniusától 2023 júniusáig terjedő időszakra vonatkozó nettó migrációs számai azt is mutatják, hogy az egészségügyi és szociális ellátásban dolgozók eltartottjai számára kiadott vízumok száma jelentősen megemelkedett.
Vélemény, hozzászólás?