Elektronikus utazási engedélyezési eljárás az Egyesült Királyságban

| március 8, 2023
Elektronikus utazási engedélyezési eljárás az Egyesült Királyságban

A brit kormány bejelentette azon szándékát, hogy az Egyesült Királyságba látogatókkal szemben a jövőben „utazási engedély” követelményét kívánja bevezetni. Az új követelmény szinte teljesen megegyezik az Európai Unió európai utazási információs és engedélyezési rendszerével (ETIAS), és ugyanazt a célt szolgálja: a területre belépő külföldi állampolgárok előzetes ellenőrzését.

Nagy-Britannia új átvilágítási rendszerének neve Electronic Travel Authorisation, röviden ETA. Amikor teljes mértékben működőképes lesz, az ír és brit állampolgárok kivételével valamennyi ország állampolgáraira vonatkozik majd. Jelenleg a külföldi állampolgárok széles skálája léphet be az Egyesült Királyságba rövid időre vízum nélkül. Ezeknek a vízummentes állampolgároknak (NVN) csak érvényes útlevélre van szükségük személyazonosításra, és legfeljebb kilencven napig maradhatnak az Egyesült Királyság területén, ahogyan a brit útlevéllel rendelkezők jelenleg is élvezik ugyanezt a kiváltságot, amikor schengeni vagy uniós tagállamba utaznak.

A Brexit után azonban az Egyesült Királyság már nem tagja az Európai Uniónak. A helyzet változik, mivel az Európába látogató britek számára hamarosan kötelező lesz az ETIAS-t igényelni és megkapni, mielőtt bármilyen európai látogatásra vállalkoznának. Az ETIAS még nem kötelező, de 2023-ban kötelezővé válik.
Ahogyan az ETIAS célja, hogy megvédje Európát a lehetséges terrortámadásoktól, bűncselekményektől vagy egészségügyi kockázatoktól, az Egyesült Királyságban az ETA-t is ugyanezekkel a célokkal vezetik be.

Előszűrés

Az Ausztráliában, Új-Zélandon, az Egyesült Államokban és Kanadában (és hamarosan Európában) már alkalmazott rendszerekhez hasonlóan az ETA a látogatók előzetes szűrésének módszere, amely biztosítja, hogy a nemkívánatos elemek ne léphessenek be az Egyesült Királyságba.

A vízumkérelemhez hasonlóan az ETA-kérelmi űrlapon is meg kell adni a kérelmező személyes adatait, beleértve a teljes nevét, születési dátumát, állampolgárságát, valamint az országba való utazás és az onnan való hazautazás dátumát.
Egyesült Királyság
. Szükség van egy érvényes, biometrikus útlevélre is, és mivel az ETA online eljárás, a kérelmezőnek szüksége lesz egy e-mail címre és egy elfogadható fizetési módra is.

Ezek a minimumkövetelmények, de a kérelmező által az online kérdőívben megadott információktól függően további dokumentumokat is kérhetnek, amelyeket csatolni kell a pályázati űrlaphoz. Bár az alkalmazásról azt állítják, hogy egyszerű és gyors, ez nem mindig igaz azokra a pályázókra, akiknek a számítógép-kezelési ismereteik csak alapszintűek.

Az online kérdőívben megadott információkat ezután különböző brit, európai és világszintű biztonsági adatbázisokban ellenőrzik. Az ETA-t két-három napon belül meg kell adni, ha a kérelemmel kapcsolatban nincs probléma.

Az ETA nem vízum. Ez egy korlátozott időre (legfeljebb 90 napra) szóló engedély az Egyesült Királyságba való belépésre, és olyan látogatóknak szól, akik a következő célokra kívánnak látogatást tenni:

  • Rövid tanulmányi kurzusok
  • Üzleti célok
  • Turizmus
  • Orvosi kezelés

Az új ETA csak a brit kormány listáján szereplő, vízummal nem rendelkező állampolgárokat érinti. Az NVN-listán nem szereplő országok állampolgárainak, illetve azoknak a jogosult állampolgároknak, akik hosszabb ideig szeretnének az Egyesült Királyságban maradni, a jelenlegi helyzethez hasonlóan a megfelelő vízumot kell kérelmezniük.

ETA Bevezetés

Hogy pontosan mikor vezetik be az új ETA-rendszert, csak találgatni lehet. Az egyik forrás szerint az ETA „néhány éven belül” működőképes lesz, míg egy másik forrás szerint 2024 végére már működőképes és kötelező lesz. Nehéz elképzelni, hogy az ETA már 2024-ben kötelezővé váljon a vízummal nem rendelkező állampolgárok számára, mivel számos törvényt és rendeletet kell még módosítani, és ez önmagában is hosszadalmas folyamat lehet.

Az Egyesült Királyság állampolgársági és határrendészeti törvénye megerősítette a bevándorlási szabályokat, és ez hatással lesz arra, hogy ki kaphat ETA-t és ki nem. Szigorúbb és alaposabb háttérellenőrzés lesz a norma, és a törvényjavaslat módosításai bűncselekménnyé teszik az ETA megtévesztéssel történő megszerzését.

Mint minden elektronikus előszűrő rendszer esetében, az ETA-t még azelőtt biztosítani kell, hogy az utazó megérkezne az országba, ami nagyon valószínűtlen forgatókönyv. A fuvarozó (légitársaság vagy hajózási ügynökség) felelős annak biztosításáért, hogy az Egyesült Királyságba utazó valamennyi utas rendelkezzen ETA-val vagy más megfelelő dokumentummal. Ez azzal jár, hogy a brit kormány módosítja az 1999. évi bevándorlási és menekültügyi törvényt, hogy a fuvarozókat kötelezze a megfelelő ellenőrzések elvégzésére, különben súlyos pénzbírsággal kell számolniuk.

ETA alkalmazás

A kérelmezőknek az Egyesült Királyságba való megérkezés előtt ETA-t kell kapniuk. A jelentkezési lap online kitölthető, és a becslések szerint tíz-tizenöt percet vesz igénybe. Minden egyénnek, akár egyedül, akár családtagként vagy csoportosan utazik, rendelkeznie kell az útleveléhez kapcsolódó saját ETA-val.

A jelentkezési folyamat a következőkből áll:

  • A pályázati űrlap egyes szakaszainak kitöltése
  • Személyes, utazási és biztonsági kérdések megválaszolása
  • A teljes összeg megfizetése elfogadható fizetési móddal

A jelentkezési lap kitöltése során nagy gondossággal kell eljárni. A hibák, kihagyások vagy gyanús válaszok a jóváhagyás késleltetését vagy (könnyen lehet, hogy) teljes elutasítást eredményeznek. Hasonlóképpen, minden kért dokumentációt csatolni kell. A legtöbb esetben a jóváhagyást (vagy elutasítást) három napon belül vissza kell küldeni e-mailben. Az ETA nem papíralapú dokumentum, hanem az útlevélhez csatolt elektronikus melléklet, amely az utazónak az Egyesült Királyságba való indulásakor vagy az azt követő ellenőrzések során megjelenik a szkenneren.

Az ETA egyelőre nem kötelező, de a kormányzati kiadványok szerint 2023 végére már működőképesnek kell lennie. A rendszer várhatóan 2025-re teljes mértékben megvalósul. Hogy ez így lesz-e vagy sem, azt még nem tudjuk. Ennek ellenére minden olyan, vízummal nem rendelkező állampolgárnak, aki 2023 nyarától az Egyesült Királyságba kíván látogatni, érdemes tájékozódnia arról, hogy az ő esetében szükség van-e ETA-ra vagy sem.

Az ETA pontos díját még nem hozták nyilvánosságra, és ostobaság lenne találgatni a tényleges költségeket. Az EU ETIAS 7 euróba (6 fontba) kerül, és az ETA várható költségeiről adhat támpontot. Az amerikai ESTA (Electronic System for Travel Authorization, elektronikus utazási engedélyezési rendszer) azonban most 21 dollárba (20 euró/ 17,50 font) kerül, ami 50%-os emelkedés a tavalyi 14 dollárhoz képest.