Southend-on-Sea Látogatói Útikalauz és Southend-on-Sea ETA

A kelet-essexi partvidéken, a fővárostól mindössze 40 mérföldre fekvő Southend-on-Sea a Londonhoz legközelebbi tengerparti üdülőhely. Ez az Egyesült Királyság egyik legfrissebb városa, amely csak 2021 októberében kapta meg ezt a státuszt. 183 000 lakosával egyben az egyik legkisebb város is. Itt található a világhírű móló, és a londoni Southend repülőtér is kiszolgálja.

Southend-on-Sea megismerése

A Temze torkolatánál fekvő Southend területén meglehetősen szokatlan, hogy kevés régészeti bizonyíték van az ősi településekről. (Sok emberi település történt a vízforrások közelében).

Ismeretes azonban, hogy Southend a szász Prittlewell falu „déli végeként” kezdte életét, amely a 6. és 7. században néhány kis tanyából és halászházból állt. A Szent Mária-templomot 1076-ban jegyezték fel a Domesday Bookban, de a templom sokat változott, és a legtöbb építménye a 12-15. századból származik.

A középkorban Prittlewell virágzó piaci várossá és a helyi lakosság fontos közösségi központjává nőtte ki magát. A 16. század után a város az országos trendnek megfelelően növekedett, majd a vasút bevezetésével tovább nőtt. A déli véget csak 1889-ben kapcsolták össze Prittlewell-lel, hogy egy összefüggő települést alkossanak. A hangsúly, különösen a kiskereskedelemben, a Southend High Streetre helyeződött át. Aztán fokozatosan bővült a déli városrész, és a város Prittlewell helyett Southend-on-Sea néven vált ismertebbé.

Southend-on-Sea, a tengerparti üdülőhely története

A Londonhoz való közelsége ellenére a közlekedési kapcsolatokat nem sikerült elég gyorsan kiépíteni. Ezen túlmenően Brighton messze megelőzte Southendet, mint a györöki és viktoriánus London kirándulók és nyaralók kedvelt célpontja.

Megérkeztek a vasutak, majd Southend királyi jóváhagyást kapott, amikor Brunswicki Karolina (IV. György király felesége) meglátogatta a várost. 1829-ben megépült a móló, amely sok látogatót vonzott a hét mérföldnyi aranyhomokos strandra.

Az üdülőhely népszerűsége az 1960-as években a külföldi szervezett nyaralások megjelenésével csökkent, de a modern időkben – köszönhetően az évente érkező 6,4 millió turistának, akik a hagyományos brit tengerparti nyaralásra vágynak – ismét fellendült.

Látnivalók és tennivalók Southend-on-Sea-ban

Southend legtöbb látnivalója a nyaralók számára vonzó, de mindenféle utazó számára vannak érdekes helyek.

Southend Pier

https://www.google.com/maps/@51.5317867,0.7139071,17z

Az 1813-ban megnyitott, 2,16 km (1,6 mérföld) hosszú Southend Pier a világ leghosszabb mólója. A móló teljes hosszában fut egy vasút, amely 10 perces utazást kínál a móló egyik végétől a másikig. A látogatók játszhatnak minigolfot, kipróbálhatják a mólóhorgászatot, felfedezhetik a mólómúzeumot, és vadon élő állatokat kereshetnek az előretolt természetvédelmi területen.

Kaland-sziget

https://www.google.com/maps/@51.532913,0.7144479,17z

A 40 izgalmas, minden korosztálynak szóló hullámvasutat kínáló Adventure Island a móló bejáratánál elterülő vidámpark.

Sealife kaland

https://www.google.com/maps/@51.5316653,0.7239203,17z

Az állatkert és az akvárium csodálatos keveréke, a Sealife Adventure „állatkerti akváriumként” jellemzi magát. A látogatók a mélység számos csodájára számíthatnak, valamint lenyűgöző szárazföldi állatokra, köztük majmokra és szurikátákra.

Egy nap a tengerparton

https://www.google.com/maps/@51.5298368,0.7909582,15z

Southend-on-Sea rengeteg aranyhomokos stranddal rendelkezik, így a meleg napokon mindig talál egy kellemes helyet, ahol megpihenhet a homokban és megmártózhat. Sok vendég úgy döntött, hogy a legjobb a Shoebury East, egy viszonylag csendes, családok és kite-szörfösök által kedvelt strand.

Központi Múzeum

https://www.google.com/maps/@51.5422328,0.7085494,17z

A Southend-i Központi Múzeum egy II. osztályú, műemléki védettség alatt álló épületben található néprajzi múzeum, amely a helyi és természeti életet bemutató gyűjteményeket mutat be. A város által üzemeltetett hasonló látványosságok a következők: Southchurch Hall, Beecroft Art Gallery, Southend Pier Museum és Prittlewell Priory.

Ha külföldről látogat a városba, hogy élvezze annak varázsát és látnivalóit, szüksége van egy brit ETA-re Southend-on-Sea számára.

Mi az ETA?

Az Egyesült Királyság kormánya bejelentette, hogy jelentős változtatásokat eszközöl az Egyesült Királyságba történő beléptetési rendszerben, amely minden külföldi látogatót érint. 2024 végétől mindenkinek, aki az Egyesült Királyságba kíván látogatni, ETA-t kell majd igényelnie.

Az Egyesült Királyság ETA-programja keretében az ország összes határát teljesen digitalizálják, és a látogatóknak „digitális engedélyre” lesz szükségük a belépéshez.

Ezt az engedélyt ETA-nak nevezik, és digitálisan kapcsolódik az érvényes biometrikus nemzeti útlevélhez. A rendszert úgy tervezték, hogy mind a határellenőrzést végző tisztviselők, mind az utazók számára gyorsabb legyen.

Kinek van szüksége ETA-ra?

Minden külföldi látogatónak, beleértve a vízummal nem rendelkező és egyéb különleges bevándorlási státusszal rendelkezőket is, brit ETA-re van szüksége Southend-on-Sea-ba. Ez azt jelenti, hogy az európai országokból, Kanadából, Ausztráliából és Új-Zélandról érkező látogatóknak ETA-t kell kérelmezniük. Nincsenek korhatárok vagy mentességek – bármilyen korú utazónak szüksége van ETA-ra.

Az új brit ETA-program attól függetlenül alkalmazandó, hogy a látogatás célja szabadidős, üzleti, tanulmányi vagy gyógykezelési célú.

Hogyan érinti az ETA a brit állampolgárokat?

Minden brit állampolgár és minden brit állampolgár mentesül az ETA-követelmények alól. Ez a következők mindegyikét magában foglalja:

– Nagy-Britannia tengerentúli területeinek állampolgárai
– Tengerentúli lakóhellyel rendelkező brit állampolgárok
– tengerentúli lakóhellyel rendelkező brit állampolgárok
– Védett brit státuszú személyek
– az Egyesült Királyságban tartózkodási joggal nem rendelkező brit alattvalók

Felhívjuk figyelmét, hogy az Ír Köztársaság által kiállított útlevéllel rendelkezők szintén mentesülnek az ETA szükségessége alól.

Ki jogosult ETA-ra?

Az Egyesült Királyság kormánya által kiadott ETA-jogosultsági lista 92 országot tartalmaz (változhat).

Hogyan lehet ETA-t igényelni?

Az ETA jelentkezési folyamat online történik. A jelentkezéshez érvényes útlevélre, e-mail címre és hitel- vagy bankkártyára van szükség. Egy online űrlapot kell kitöltenie, amelyben különböző információkat kell megadnia, többek között a személyazonosító adatait, elérhetőségi és foglalkoztatási adatait, valamint az útlevelére vonatkozó információkat.

Önt arra is felkérik, hogy tegyen nyilatkozatot más állampolgárságokról és/vagy kettős állampolgárságról, valamint korábbi bevándorlási, kábítószer- vagy büntetett előéletével kapcsolatos kérdésekről és a terrorizmussal való kapcsolatáról. A fizetés a kérelem benyújtásakor történik.

Hogyan adják meg az Egyesült Királyságban az ETA-t?

A kérelmeket várhatóan 48-72 órán belül feldolgozzák, de ajánlatos a Southend-on-Sea-i brit ETA-t a tervezett utazási időpont előtt időben kérelmezni.

Az Ön által megadott információkat a hazai és nemzetközi bevándorlási és biztonsági adatbázisok alapján ellenőrizzük, hogy azonosítani tudjuk az Egyesült Királyságot fenyegető potenciális veszélyeket. Amikor az ETA-t megadják, azt elektronikusan összekapcsolják az Ön útlevelével, amelyet aztán az Egyesült Királyságba való belépéskor bármelyik kikötőben beolvasva ellenőriznek. Ha elutasítják az ETA-t, akkor is jogosult lehet brit vízumra, és a szokásos csatornákon keresztül kell kérelmeznie.

Az ETA-kat az előzetes utasinformációs rendszerekben (API) kell majd elhelyezni, és a fuvarozók továbbra is felelősek lesznek annak ellenőrzéséért, hogy a szállítóeszközükre felszálló valamennyi utas rendelkezik-e az Egyesült Királyságba történő utazáshoz szükséges érvényes okmányokkal. Az ETA nem garantálja az Egyesült Királyságba való belépést. A határőrök akkor is megtagadhatják a belépést, ha úgy vélik, hogy Ön az Egyesült Királyság jogszabályai szerint nem fogadható be, vagy ha úgy ítélik meg, hogy Ön veszélyt jelent a nemzetbiztonságra.

Meddig érvényes az ETA?

A Southend-on-Sea-i brit ETA a kiállítás napjától számított 180 napig érvényes, és ezen időszak alatt az Egyesült Királyság területén való szabad mozgást biztosít.

Ha útlevele a 180 nap alatt lejár, az ETA érvénytelenné válik. Továbbá, ha a Southend-on-Sea-i brit ETA az Ön tartózkodása alatt lejár, akkor új ETA-t kell kérelmeznie ahhoz, hogy folytathassa látogatását. Ha 6 hónapnál hosszabb ideig szeretne/szükséges az Egyesült Királyságban tartózkodni, vagy ha az Egyesült Királyságban szeretne dolgozni, vízumot kell kérnie. További információ az ETA GYIK oldalon található.