Hogyan hat az új brit ETA Bath-ra az utazókra

Bath városa, amelyet a rómaiak termálfürdőként hoztak létre, a középkorban a gyapjúkereskedelem egyik fő csomópontjaként vált ismertté. A 18. században, III. György idején előkelő várossá alakították át, Palladianus neoklasszicista építményekkel, amelyek gyönyörűen kiegészítették a római fürdőket. A rómaiak a közeli természetes forrásokat termálfürdőként használták ki, amikor a Kr. u. első században megalapították Bath városát Délnyugat-Angliában.

Bath a középkorban a gyapjúipar jelentős központjává vált. A 18. században, I., II. és III. György uralkodása alatt azonban elegáns fürdővárossá fejlődött, amely irodalmáról és művészetéről híres. Bath fürdővárosi története a római kori romokkal kezdődött, amelyek között az Alpoktól északra található néhány legismertebb és legjelentősebb római kori építmény, köztük a Sulis Minerva-templom és a fürdőkomplexum[1].

A római fürdők

Egy mítosz szerint Bath Kr. e. 860 körül jött létre, mert Bladud herceg, Lear király apja leprában szenvedett. Disznók gondozására kötelezték, és kitiltották a bíróságról. A sertések bőrének állapota is javult a forró sárban való gázolás után. Az ő példájukat követve Bladud herceg is megkapta a kezelést, és meggyógyult. Később trónra lépett, és megalapította Bathot.

Nem tudni pontosan, mikor fedezték fel a fürdőforrások gyógyító erejét. A rómaiak, akik Kr. u. 50 körül templomot építettek a közelben, kétségtelenül tudtak róluk. A templomban a kelta istent, Sul-t és a gyógyítás római istennőjét, Minervát tisztelték. (A rómaiak mindkét istennek szentelték, hogy mindenkit megnyerjenek.) Ezenkívül nyilvános fürdőket építettek, amelyek a forró források vizét merítették. A Sul vizét Aquae Sulis néven emlegették. A római fürdő körül a második században árkot és földsáncot építettek. A tetején valószínűleg egy fából készült palánk volt[1].

Az éghajlat Bathban

Júniustól szeptember végéig a nyári napsütésben a turisták szívesen látogatják Bath regency-kori építészetét: a kávézók zsúfoltak, utcai előadók és szórakoztató művészek élénkítik az utcákat, a parkok virágoznak, hajók hajóznak a csillogó folyón, és a város jellegzetes téglaépítményei ragyognak. A Jane Austen Fesztivál, amely szeptemberben veszi birtokba a várost, irodalmi betekintést nyújt Bath történelmébe. Emellett a karácsony előtti időszakban a változatos független üzletek és butikok miatt Bath a kirakatvásárlók kedvelt helye[2].

Bath fizikai földrajza

Bath az Avon folyó partján, magas dombok természetes arénájában fekszik. Helyi mészkőből épült, ami esztétikailag megkülönböztethetővé teszi. Az utcák és terek közül sokat az idősebb John Wood tervezett, és a város népszerűsége és népessége a 18. században nőtt. További építkezések történtek a tizenkilencedik században és a második világháborúban a Bath Blitz után. Bath 1974-ben került be Avon megyébe. Avon 1996-os megszűnése óta Bath és Északkelet-Somerset elsődleges központja[5].

Bath grúz kori gyökerei a Royal Crescentben

https://goo.gl/maps/qjjJ5H3oJaro37z98

Bath jól megőrzött grúz kori építészete a világ minden tájáról vonzza a turistákat. A Bathi Építészeti Múzeum egy egyedülálló létesítmény, amely egy korábbi magánkápolnában kapott helyet, és betekintést nyújt abba, hogy a klasszikus tervezés hogyan hatott a város építészetére. A Bath-modellnek is otthont ad, amely a középkori városközpont lenyűgöző, 1:500 méretarányú építészeti modellje[4].

Bath apátság

https://goo.gl/maps/zF7qTo83hADGPUhU6

A Bath Abbey-t, Bath és Wells püspökének gótikus katedrálisát 1499-ben alapították. A mitológia szerint azután épült, hogy Oliver King püspök álmában angyalokat látott, akik lépcsőkön másztak fel és le a mennybe, illetve a mennyből. Hallott egy hangot is, amely azt mondta neki, hogy a koronának olajfát kell ültetnie, és hogy az uralkodónak újra kell építenie a templomot[4].

Pulteney híd

https://goo.gl/maps/GJHFwrPv2247VvNz6

A Pulteney-híd, Bath egyik leghíresebb építészeti alkotása, egyike azon kevés hídnak, amelyek felett még ma is állnak épületek. Az 1774-ben készült el, hogy összekösse Bath központját az Avon folyó túloldalán lévő beépítetlen területekkel, és a világ egyik legikonikusabb hídjaként tartják számon, és szerepet játszott a Nyomorultak (Les Misérables) filmadaptációjában[4].

Thermae Fürdőfürdő

https://goo.gl/maps/UdaGwpoRmKQs7iUc9

Az épület egy 2006-ban elkészült modern üveghomlokzatú építmény és történelmi, grúz korabeli szerkezetek keveréke. A fő fürdőhely, az Új Királyi Fürdő látványos szabadtéri tetőtéri medencével, egy belső medencével, két melegfürdővel, két gőzfürdővel és egy jégkamrával rendelkezik. Az eredeti, 18. századi „forró fürdő” és a kert felőli gyógyfürdő szintén érdekességeket kínál[4].

Az új brit ETA Bath számára

Az Egyesült Királyság bejelentette az új elektronikus utazási engedélyezési rendszer (UK ETA) közelgő elindítását. A törvény hatályba lépését követően az Egyesült Királyságba látogatóknak – beleértve a vízummal nem rendelkező állampolgárokat is (kivéve a brit és ír állampolgárokat) – engedélyre lesz szükségük ahhoz, hogy üzleti, tanulmányi, turisztikai vagy gyógykezelési céllal az Egyesült Királyságba látogassanak. Az ETA-jogosultság az Egyesült Királyságon átutazó utasokra is vonatkozik. A vízummentes állampolgárok közé tartozik a legtöbb európai ország, Új-Zéland, Ausztrália és Kanada. Az ETA legfeljebb hat hónapos tartózkodásra jogosítja fel a turistákat az Egyesült Királyságban.

Milyen hatással lesz az új ETA-rendszer az utazókra?

Az új ETA-rendszer célja a biztonság javítása azáltal, hogy információkat gyűjt azokról az utazókról, akiknek jelenleg nincs szükségük brit vízumra. Az ETA célja továbbá az Egyesült Királyság határátlépésének ésszerűsítése és hatékonyabbá tétele, az érintésmentes utazás érdekében. A látogatók számára előnyös lesz a felhasználóbarátabb utazási élmény, a modern technológiát alkalmazó utazási folyamatok és a fokozott közbiztonság.

Milyen dokumentumokra van szükségük az utazóknak az ETA kérelmezéséhez?

A látogatók számára az érvényes nemzeti biometrikus útlevél, egy e-mail cím és egy hitel- vagy bankkártya a legfontosabb ETA-követelmények. A pályázóknak személyes adatokat is meg kell adniuk, például utazási adatokat, születési dátumot és lakóhelyet.

Meddig érvényes az ETA?

Az ETA-jóváhagyás hat hónapig érvényes egyszeri beutazási engedélyt biztosít a vízummentes utazók számára. Az ETA jóváhagyás mellett az Egyesült Királyságba rövid vagy hosszú távú munkavállalás vagy üzleti tevékenység céljából utazóknak az illetékes hatóságoktól munkavállalási engedélyre van szükségük. Az országba munkavállalás vagy hosszú távú látogatás céljából látogatóknak vízumra van szükségük. Az ETA nem garantálja az Egyesült Királyságba való belépést.

Hogyan lesz ETA generálva?

Az Egyesült Királyságban az ETA megköveteli az utazóktól, hogy utazásuk előtt elektronikus utazási engedélyt kérjenek. Az ETA-kérelem kitöltése az interneten történik. Az utazók beléphetnek az országba (a bevándorlási tisztviselők belátása szerint), amint megkapták az ETA-t. A kérelem engedélyezése után az ETA elektronikusan összekapcsolódik az útlevélszámmal. A bevándorlási tisztviselő beolvassa az útlevelet, és az ETA automatikusan érvényesítve lesz.

Kik jogosultak brit ETA-ra?

A Belügyminisztérium célja, hogy a vízummentes állampolgárok rendszerének keretében utazó, nem vízumköteles állampolgárok esetében is bevezesse az Egyesült Királyság ETA-ját. 92 országból érkező utazók jogosultak brit ETA-ra, beleértve az Európai Gazdasági Térség (EGT) állampolgárait is.

A Bathba látogatóknak teljes körűen tájékozódniuk kell az Egyesült Királyság ETA-követelményeiről, hogy elkerüljék az utazási kellemetlenségeket. Bath az Egyesült Királyság egyik fontos városa, amely a múlt és a jelen kontrasztos keverékét kínálja. Itt a turisták betekintést nyerhetnek az Egyesült Királyság történelmébe, és egy hétvégére kikapcsolódhatnak.

Források:
[1] https://whc.unesco.org/en/list/428/#:~:text=Founded%20by%20the%20Romans%20as,harmoniously%20with%20the%20Roman%20baths
[2] https://www.metoffice.gov.uk/research/climate/maps-and-data/uk-climate-averages/gcnk62de6
[3] https://www.worldhistory.org/Roman_Baths/
[4] https://visitbath.co.uk/
[5] https://en.wikipedia.org/wiki/Bath,_Somerset