Az Egyesült Királyság ETA Manchesterre és hogyan érinti az utazókat

Manchester Anglia harmadik legnagyobb városa, amely meghatározó szerepet játszott az ország ipari történelmében. Bár a második világháborút követően gazdasági nehézségeket élt át, Manchester az Egyesült Királyság legismertebb kulturális jelenségeinek némelyikét hozta létre. Ma a város zenei, művészeti és irodalmi öröksége múzeumokban, helyszíneken és nevezetességekben található meg, amelyek nemzetközi látogatókat vonzanak. A Manchesterbe utazást tervezőknek meg kell ismerkedniük az Egyesült Királyságba történő utazást érintő új ETA-követelményekkel. Az alábbiakban az északi város története, valamint az ajánlott látnivalók és a Manchesterre vonatkozó brit ETA-kalauz található.

Manchester történelme és öröksége

Manchester történelme nagyban tükrözi Anglia történelmét. Először egy Mamucium nevű római előőrsként alapították, majd a szászok és a normannok telepedtek le itt. Ma a római kori erődítmények rekonstruált romjai a Deansgate-en találhatók a Tudományos és Ipari Múzeum előtt. Manchester a középkor folyamán virágzott, mivel a gyapjúszövő ipara fejlődött. A 16. századra a textilkereskedelem meghatározta a várost, amely később a gyapotfeldolgozás globális óriásává tette.

Az ipari forradalom

Manchester a 18. század végén az ipari forradalom központjává vált. Az olyan pamutmalmok, mint a Quarry Bank Mill, amely ma múzeum és örökségi helyszín, az elsők között voltak, amelyeket gőzzel hajtottak. A gőzgéppel működtetett gépek fejlődése Manchester exponenciális növekedéséhez vezetett, amely a globális gyapotkereskedelem epicentrumává vált. A városban ma is számos jól megőrzött ipari raktár, malom és csereállomás látogatható. Ezek közé tartozik az Asia House és az India House, amelyek egykor az ország legmagasabb épületei voltak, valamint a Royal Cotton Exchange, amely ma bevásárlóközpont és színházi komplexum. Ez az ipari növekedés a forradalmi eszméket is magával vonzotta, Karl Marx a manchesteri Chetham’s könyvtárban dolgozta ki Kommunista kiáltványát.

Modern Manchester

Sok más volt ipari városhoz hasonlóan Angliában, amikor a gyárak bezártak és a munkáslakások az 1960-as évekre kiürültek, Manchester is depressziós időszakon ment keresztül. A 20. század gazdasági nehézségei virágzó kulturális élet hátterét biztosították. A manchesteri székhelyű Factory Records indie zenei kiadó olyan népszerű zenekarok otthona volt, mint a New Order, a Joy Division, a Happy Mondays és az OMD. Olyan előadók, mint a Smiths, az Oasis, a Stone Roses és a Verve, erős zenei hírnevet adtak a városnak, amely olyan helyszíneken folytatódik, mint a Manchester Arena, a Manchester Apollo és a Manchester Academy. A város az új évezredben erőteljesen megújult, a raktárépületeket luxuslakásokká alakították át, és olyan bevásárlóközpontok, mint az Arndale és a Printworks, kiskereskedelmi bázist biztosítottak.

Múzeumok, látnivalók és tennivalók

Manchester múzeumok és örökségi helyszínek széles választékával rendelkezik, köztük az Egyesült Királyság legnevesebb intézményeivel. A látogatók megismerhetik a város gazdag ipari múltját, vagy az északi negyedben művészek és zenészek nyomába eredhetnek.

Tudományos és Ipari Múzeum

https://goo.gl/maps/15KssVEpt6yJQXPq5

A gyermekbarát, gyakorlatias kiállítások és élő bemutatók mellett a Tudományos és Ipari Múzeum Manchester ipari örökségének történetét is bemutatja. A múzeum a technikai találmányok széles skáláját öleli fel, a viktoriánus kori gépektől a mai űrkutatásig.

Manchester Art Gallery és a Whitworth

https://g.page/mcrartgallery?share

Manchester két országos hírű művészeti galériát kínál. A Manchester Art Gallery-t 1823-ban alapították, és híres az állandó preraffaelita gyűjteményéről, valamint helyi és országos jelentőségű kortárs kiállításairól. A Whitworth egy egyetemhez kapcsolódó művészeti galéria, amelyet 1889-ben alapítottak. Itt találhatóak neves brit textíliák, egy kávézó, valamint európai és brit művészek alkotásai Rembrandttól Hockney-ig.

Chetham Könyvtár és Zeneiskola

https://goo.gl/maps/2zJ3PU4w4E13fvHp6

A történelmi Chetham’s Library a Cathedral Gardens mellett található. Ez a világ egyik legrégebbi nyilvános könyvtára, amely 1653-ban nyílt meg. Az épület még régebbi, először 1421-ben épült papi laknak. Számos fontos középkori kéziratnak ad otthont, és kapcsolatban áll Karl Marxszal, aki 1845-ben itt kutatott és írt egy alkóvhelyiségből. Manchester nem szűkölködik más fontos könyvtárakban sem: a gótikus John Rylands Könyvtár a Manchesteri Egyetem Különleges Gyűjteményeinek ad otthont.

Az északi negyed

https://goo.gl/maps/5hHGe7CU74ApNS2EA

Az északi negyed Manchester divatos kiskereskedelmi és szórakoztató központja. Tele van köztéri művészetekkel, butikokkal, kávézókkal és bárokkal. Történelmi jelentőségű is, hiszen számos ipari raktárépületet tartalmaz, amelyeket kulturális terekké alakítottak át. Erre jellemző a Mackie Mayor, a népszerű ételudvar, amely egy 1858-ban épült, műemléki védettséget élvező épületben állandó és változó bódékkal büszkélkedhet.

Az új brit ETA Manchester számára

Az Egyesült Királyság bejelentette az elektronikus utazási hitelesítési rendszer (ETA) bevezetését, amely sokakat érint, akik az országba látogatnak. A rendszert az új állampolgársági és határrendészeti törvény részeként indították el, hogy nyomon kövessék az Egyesült Királyságba belépő utazókat és felmérjék a kockázatokat. Ez minden olyan külföldi látogatót érint, akinek korábban nem volt szüksége vízumra az Egyesült Királyságban való tartózkodáshoz. Ha üzleti, oktatási, utazási vagy gyógykezelési céllal utazik az Egyesült Királyságba, vagy átutazik oda, ETA-t kell kérnie.

A korábbi szabályok szerint sok látogatónak nem volt szüksége vízumra ahhoz, hogy az Egyesült Királyságba utazzon. A vízummentes állampolgárok e kategóriájába tartozik a legtöbb Nemzetközösségi ország, számos európai vagy uniós állampolgár, valamint más, utazási megállapodással rendelkező országok, például Japán. A rendszer az Egyesült Államok elektronikus utazási engedélyezési rendszerén (ESTA) alapul, és az EU nem uniós utasok számára az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszer (ETIAS) tükörképe lesz.

Milyen előnyei vannak az új ETA-rendszernek?

Az ETA-rendszer hasznos rendszer az Egyesült Királyság kormánya számára az összes érkező személy átvilágítására. A korábbi szabályok azt jelentették, hogy a vízummentesen utazók nem kerültek naplózásra. Az ETA-rendszerrel a határellenőrzés több biztonsági információt kap az országba látogató személyekről, valamint egy plusz bevételi forrást. Ez a büntetett előéletet vagy a bevándorlási szabályok megsértését is jelzi.

A látogatók számára az ETA-rendszer úgy működik, mint egy vízum, amely biztosítja, hogy az érkezők legálisan utaznak az Egyesült Királyságba. Az eljárás online zajlik, és a kérelmezőnek nem kell felkeresnie egy nagykövetséget vagy konzulátust.

Milyen dokumentumok szükségesek az Egyesült Királyságban történő ETA kérelmezéséhez?

A jelentkezési folyamat során alapvető fontosságú alapvető információkra van szükség. Az ETA-pályázatot benyújtóknak meg kell adniuk teljes nevüket, születési dátumukat, születési országukat és utazási adataikat. A kérelmek kitöltéséhez a kérelmezőknek meg kell adniuk egy érvényes biometrikus útlevelet, a kapcsolattartási e-mail címüket és egy fizetési módot a költségek fedezésére.

Mi az ETA pályázati eljárás?

Az egész folyamat online zajlik. A látogatóknak az utazást megelőző napokban kell jelentkezniük. Mivel a kérelmek benyújtása várhatóan legfeljebb 72 órát vesz igénybe, érdemes időben kitölteni a kérelmet. A kitöltést követően e-mailben kap egy igazolást, amelyet utazás közben okostelefonon vagy nyomtatott formában is megjeleníthet.

Mennyi ideig érvényes az ETA általában?

Bár az ETA-kat még nem véglegesítették teljesen, azok várhatóan legfeljebb 6 hónapig lesznek érvényesek, hasonlóan a jelenlegi brit elektronikus vízummentességi rendszerhez (EVW ). Ne feledje, hogy az ETA nem helyettesíti a vízumot. Például minden olyan látogatónak, akinek 6 hónapnál hosszabb tartózkodás esetén vízumra van szüksége, továbbra is vízumot kell kérnie. Ráadásul az ETA nem mindig garantálja az Egyesült Királyságba való belépést; a határőrök továbbra is megtagadhatják a belépést azoktól, akik az Egyesült Királyság jogszabályai szerint nem fogadhatók be.

Mikor kerül bevezetésre az ETA-rendszer?

Az Egyesült Királyságban az ETA még a kísérleti szakaszban van, és 2023 januárjában kezdik meg a bevezetését. A teljes megvalósítás 2024-re várható.

Ki mentesül és kinek van szüksége ETA-ra?

Az ETA minden, az Egyesült Királyságba látogató , vízummal nem rendelkező állampolgár számára kötelező. Azoknak a látogatóknak, akiknek korábban nem volt szükségük vízumra az Egyesült Királyságba történő látogatáshoz, mostantól ETA-ra lehet szükségük. Azok a látogatók, akiknek vízumra van szükségük az utazáshoz, mentesülnek az ETA benyújtása alól, mivel az már a szokásos vízumkérelmek során kitöltésre kerül. További mentességek vonatkoznak az Egyesült Királyságban tartózkodási engedéllyel rendelkezőkre és az Ír Köztársaság útlevelének birtokosaira.

Szükség van-e ETA-ra a Manchesterbe való utazáshoz?

A Manchesterbe utazni szándékozó, vízummal nem rendelkező állampolgároknak az utazás előtt online ETA-t kell igényelniük. Ha többet szeretne megtudni, látogasson el az ETA GYIK oldalára.

Manchester egy történelmi város, amely Anglia Pennine-hegységének közelében található. A 19. századi Nagy-Britannia ipari központjaként a város számos múzeumot és nevezetességet kínál, amelyek ezt az örökséget tükrözik. A futballrajongók számára a város ad otthont a híres Old Trafford futballstadionnak és a Nemzeti Futballmúzeumnak. Az ETA kötelező lesz a városba látogatók számára, amikor a rendszer elindul. Alapvető fontosságú, hogy megtervezze és felkészüljön a Manchesterre vonatkozó brit ETA-ra, mielőtt elutazik ebbe az észak-britanniai városba.