A Kingston upon Hullra vonatkozó brit ETA és annak hatása a látogatókra

Kingston upon Hull, gyakran egyszerűsítve Hull, kikötőváros Yorkshire-ben. Az Egyesült Királyság történelmében kritikus szerepet játszott, a korai angol polgárháborús konfliktusoktól kezdve a rabszolgaság eltörléséig. A város halász- és bálnavadászközpontként virágzott fel, és számos tengeri látványossággal várja a látogatókat. 2017-ben jelentős lendületet kapott, amikor az Egyesült Királyság kulturális városává választották, és a Turner-díjnak is otthont adott. Történelmi óvárosa, múzeumai és tengerparti környéke számos látnivalót kínál. A Hullba utazást tervezőknek meg kell ismerkedniük az Egyesült Királyságba történő utazást érintő új ETA-követelményekkel. Ismerje meg a város történelmét, látnivalóit és hangulatát, majd a Kingston upon Hullra vonatkozó brit ETA útmutatót.

Kingston upon Hull – Történelem

Hull történelme nagy múltra tekint vissza, először 1293-ban jelent meg az írásos emlékek között, amikor I. Edward Kingston (King’s Town) néven nevezte el a Hull folyó mentén fekvő várost. Fontos volt, mint a Hull és a Humber folyók stratégiai fontosságú találkozási pontja, utóbbi az Északi-tengerbe torkollik. A tényleges története sokkal régebbi, a hírhedt viking nagy pogány sereg a 9. században benépesítette és átszelte a területet útban York felé. Kereskedelmi kapcsolatai a középkor folyamán egyre erősödtek, mivel Európa és az Újvilág közötti átjáróként működött.

Illusztris kezdetek

Bár Hull virágzó történelemmel rendelkezett William de la Pole és a kereskedő családok alatt, hírhedt hírnévre tett szert, mint az angol polgárháború egyik korai konfliktuspontja. A város a parlamentaristák oldalára állt, és bezárta kapuit I. Károly király előtt, amikor 1642-ben támogatásért érkezett. Ez ostrommá fokozódott, amely a királypártiak korai, baljós vereségéhez vezetett. A helyi legenda szerint a Ye Olde White Harte történelmi és ma is működő kocsma volt az a hely, ahol a koronával szembeni ellenállásról döntöttek.

A város történelmének másik fontos momentuma a rabszolgaság eltörlésével való kapcsolata. William Wilberforce helyi politikus 1785-ben kampányt indított a rabszolga-kereskedelem ellen, és élete hátralévő részében eme ortodoxia ellen lépett fel. A rabszolgakereskedelmi törvényt 1807-ben írták alá, bár ez csak a Brit Birodalmon belül tiltotta be a rabszolgakereskedelmet. Wilberforce tovább kampányolt a rabszolgaság teljes eltörléséért, ami végül halála után meg is történt. Hull számos Wilberforce-látványossággal büszkélkedhet, többek között emlékművekkel és a szülőházával, amely ma a Wilberforce House Museum.

A halászati dicsőségtől a kultúra városáig

Hull a 19. századra jelentős halászati központtá és a világ egyik bálnavadászati központjává nőtte ki magát. Ez a jólét azzal párosult, hogy 1897-ben városi rangot kapott. Mint az Egyesült Királyság egyik legfontosabb kikötője, a város a második világháború alatt jelentős károkat szenvedett a bombázások során, amelyek a város épületeinek 95%-át elpusztították. A háború után sem javult a sorsa, mivel a halászati jogok körüli összecsapások, az úgynevezett tőkehalháborúk következtében a halászati ipar hanyatlásnak indult.

Hull országos hírnévre tett szert, amikor 2017-ben a Kultúra Városává választották. Ez kiemelte Hull meglévő kulturális attrakcióit, köztük a múzeumi negyedet, a The Deep akváriumot, a Ferens Art Gallery-t és a Hull Truck Theatre-t. Az új kulturális események és a történelmi területek, például a Hull Marina és a Gyümölcspiac megújulása új galériákhoz, fesztiválokhoz és éttermekhez vezetett, amelyeket ma is felfedezhetünk.

Hull látnivalói

Kingston upon Hull számos látnivalóval rendelkezik, amelyek között megtalálhatóak a történelmi és megőrzött sarkok, mint például az óváros, valamint a kortárs színházak, üzletek és művészeti terek.

Az óváros és a múzeumi negyed

https://goo.gl/maps/KLoRabdf7hh8rEpM8

Hull óvárosa a város egyetlen olyan része, amely túlélte a második világháború pusztítását. Itt a grúz korabeli utcák bepillantást engednek a város virágzó, kereskedő múltjába. Vannak itt élelmiszerpiacok, mint a Trinity Market, és történelmi kocsmák, valamint a szokatlan nevű macskaköves utca, a Zöld gyömbér földje. Az óváros a múzeumi negyedbe vezet, ahol a Wilberforce-ház, a Streetlife Közlekedési Múzeum és a Hull és East Riding Múzeum található.

Ferens Művészeti Galéria

https://goo.gl/maps/8vr2zZvNGrZRKTTn7

A Ferens Art Gallery Hull legjelentősebb művészeti múzeuma. Az európai régi mesterek és a 20. századi brit művészek festményeinek otthont adó galériát 2017-ben újították fel, amikor a Turner-díjnak adott otthont. A Queen Victoria Square-en található, a Tengerészeti Múzeum és a Hull City Hall mellett.

A mély

https://goo.gl/maps/f7fBzJYaavrijkUq8

A The Deep Hull modern akváriuma, amely a Hull és a Humber folyóra néz. A Hull Castle egykori helyén található akvárium több mint 3000 tengeri élőlénynek, köztük cápáknak ad otthont. „Submariumként” emlegetik, mivel maga a komplexum részben a környező vízbe merül.

Burton Constable Hall

https://goo.gl/maps/gt1qqfUFc3Eyh5jw6

Burton Constable Hall egy Erzsébet-kori vidéki birtok Hulltól északkeletre. Kiterjedt területeket és érdekességeket fedezhetünk fel, például egy bálnacsontvázat, amely Melville Moby Dick című regényét befolyásolta. A csarnok legfontosabb elemei közé tartozik a 16. századi Hosszú Galéria és a 19. századi Kínai terem.

Az új brit ETA Kingston upon Hull számára

Az Egyesült Királyság új elektronikus utazási hitelesítési rendszert (ETA) vezetett be, amely sok látogatót érint. A rendszert az állampolgárságról és a határokról szóló törvényjavaslatban jelentették be, hogy lehetővé tegye az Egyesült Királyságba utazók nyomon követését és a potenciális biztonsági kockázatok jobb felmérését.

Az új ETA-rendszer leginkább azokat a külföldi látogatókat érinti, akiknek nem kell vízum az Egyesült Királyságba való beutazáshoz. Ide tartozik a legtöbb nemzetközösségi ország, az európai állampolgárok és az Egyesült Királysággal utazási megállapodást kötött más nemzetek állampolgárai. Ez hatással lesz arra, hogy az utazók hogyan léphetnek be az Egyesült Királyságba, mivel mostantól kötelező lesz az ETA, még a rövid városnéző utak esetében is. A rendszer az Egyesült Államok hasonló elektronikus utazási engedélyezési rendszerén (ESTA) alapul, és az EU európai utazási információs és engedélyezési rendszerében (ETIAS) is visszaköszön majd.

Milyen előnyei vannak az ETA-rendszernek?

Az ETA-rendszer hasznos lesz az országba érkezők nyomon követésére. A korábbi szabályok szerint a vízummentesen utazókat nem ellenőrizték az Egyesült Királyságba való belépéskor. Az új rendszerrel a határellenőrzés ellenőrizni fogja az érkező látogatók biztonsági adatait, és jobban felismeri az olyan problémákat, mint a bűnügyi nyilvántartás vagy a bevándorlási szabályok megsértése. Ez egy további bevételi forrást is biztosít.

Az Egyesült Királyságba utazók számára az ETA-rendszer biztosítja, hogy a látogatók legálisan lépjenek be az Egyesült Királyságba. Az egész folyamat sokkal egyszerűbb lesz, mint egy hagyományos vízumkérelem.

Milyen dokumentumokra lesz szükség az Egyesült Királyságbeli ETA-hoz?

Az ETA olyan alapvető adatokat igényel, mint a teljes név, születési dátum, születési ország és utazási információk. A kérelmezőknek érvényes biometrikus útlevélmásolatot, egy kapcsolattartási e-mail címet és egy fizetési kártyát kell benyújtaniuk a díj befizetéséhez.

Mi az ETA pályázati eljárás?

Az ETA-t az utazás előtti napokban online kell kitölteni. Mivel a kérelmeket előreláthatólag 72 órán belül be kell fejezni, a látogatóknak jóval ezen időn belül be kell fejezniük a kérelmüket. Az igazolásokat e-mailben küldik el a határőrségnek ellenőrzésre.

Mennyi ideig érvényes az ETA általában?

A részletek még nem kerültek teljesen körvonalazásra, de az ETA várhatóan legfeljebb 6 hónapig lesz érvényes. Ez összhangban van a hasonló brit elektronikus vízummentességi rendszerrel (EVW ).

Mikor kerül bevezetésre az ETA-rendszer?

Az Egyesült Királyságban az ETA jelenleg a kísérleti szakaszban van, és 2023 januárjában kezdik meg a bevezetését. A teljes megvalósítás 2024 elejére várható.

Kinek lesz és kinek nem lesz szüksége brit ETA-ra Kingston upon Hullban?

A legtöbb nem vízumköteles állampolgár mostantól jogosult az Egyesült Királyságban tartózkodó, Kingston upon Hull-i ETA-ra. A vízumköteles országokból érkező utazóknak nem kell további ETA-t kérniük, mivel ez a szokásos vízumeljárás részét képezi. További mentességek vonatkoznak jelenleg az Egyesült Királyságban tartózkodási engedéllyel rendelkezőkre és az Ír Köztársaság útlevelének birtokosaira.

Szükség van-e ETA-ra a Kingston upon Hullba való utazáshoz?

Igen. A Kingston upon Hullba látogató, vízummal nem rendelkező állampolgárok többségének online kell ETA-t igényelnie, amikor a rendszer bevezetésre kerül.

Kingston upon Hull történelmi kikötőváros, amely egyedülálló helyen fekszik a Humber folyó partján. Az egykor tengeri csomópontként működő város számos fontos nemzeti esemény középpontjában állt. Híres lakosok emlékművei találhatók szerte a város határában, William Wilberforce-tól Amy Johnsonig és Philip Larkinig. A rendszer bevezetésekor a Hullba látogatóknak ETA-t kell majd készíteniük, ezért az Egyesült Királyságba történő utazás előtt mindenképpen el kell készíteni az ETA-t.