A bevándorlási jogászok aggodalmukat fejezték ki az új elektronikus utazási engedély (ETA) miatt, amely hatással van az Egyesült Királyságba utazó üzleti utazókra.
Sophie Barrett-Brown, a Laura Devine bevándorlási hivatal munkatársa elismerte, hogy az ETA új, és hogy nagyon kevés látogató vette igénybe az Egyesült Királyságban.
Elárulta azonban, hogy cégük már sok visszajelzést kapott arról, hogy esetleg problémák merültek fel az ETA-alkalmazásokkal kapcsolatban.
Barrett-Brown a brit parlament igazságügyi és belügyi bizottságának 2024. március 12-i ülésén elmondta: „Aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy ez milyen hatással lehet az üzleti utazások megkönnyítésére”.
Az új rendszer előírja, hogy minden vízummal nem rendelkező utazónak kérelmeznie és megkapnia az ETA-t, mielőtt az Egyesült Királyságba utazik.
Az üzleti utazók bizonytalanságot hoztak fel azzal kapcsolatban, hogy az ETA-kérelmüket jóváhagyják-e vagy elutasítják.
Azoknak a személyeknek, akiknek az ETA-kérelmét elutasították, fontolóra kell venniük, hogy brit vízumot kérjenek.
„A látogatói vízummal kapcsolatban számos nehézség van, amelyek szerintem ennek következtében még hangsúlyosabbá válnak, és ezt figyelembe kell venni” – mondta Barrett-Brown.
Az egyesült királyságbeli vízumkérelem bonyolultabb folyamat. Ez drágább és hosszabb ideig tart, legalább három hétig tart, amíg a határozat megérkezik.
Ez kellemetlen lehet a vízummal nem rendelkező üzleti utazók számára, akik megszokták, hogy utazási engedélyek nélkül látogatnak az Egyesült Királyságba.
Az ETA elutasításokkal kapcsolatos lehetséges torzítások
Az ETA kérelmezéséhez a kérelmezőknek csak ki kell tölteniük egy űrlapot, be kell nyújtaniuk egy friss útlevélképet, válaszolniuk kell a biztonsággal kapcsolatos kérdésekre, és online be kell fizetniük a díjat.
A rendszer automatikusan összeveti a kérelmező adatait több biztonsági adatbázissal, hogy megállapítsa az ETA-jogosultságot.
A büntetlen előéletű vagy bevándorlási szabálysértést nem elkövető kérelmezők akár órákon belül megkaphatják az ETA-t.
Egyes kérelmek feldolgozása és a döntés meghozatala azonban legalább három vagy több napot is igénybe vehet.
Ez akkor fordul elő, amikor az automatizált rendszer elutasítja a kérelmet, és az emberi ügyintéző általi kézi felülvizsgálatra van szükség.
Barrett-Brown megosztotta: „Minden automatizált rendszerrel kapcsolatban felmerülnek aggályok az elfogultság különböző formáival kapcsolatban, amelyek beépülhetnek a technológiába.”
Elmondta, hogy aggályok merültek fel azzal kapcsolatban is, hogy a humán ügyintézők hogyan fognak dönteni a támogatásokról és az elutasításokról, még a Belügyminisztérium meghatározott iránymutatásai ellenére is.
Ez kulcsfontosságú az üzleti utazók számára, mivel a korábbi elutasítások befolyásolhatják a jövőbeli brit ETA- vagy vízumkérelmekkel kapcsolatos döntéseket.
Potenciálisan merev és zavaros biztonsági kérdések
Barrett-Brown szerint az üzleti utazók elutasításokkal kapcsolatos aggodalmainak inkább az alkalmassághoz, mint a személyazonossághoz van köze.
Ez problémás lehet attól függően, hogy az ETA automatizált rendszere hogyan van programozva.
Christi Hufford Jackson, a Laura Devine bevándorlási ügyvédje, aki az Egyesült Államokba történő bevándorlásra szakosodott, kiemelte az elektronikus utazási engedélyezési rendszer (ESTA) rugalmatlanságát és „nagyon fekete-fehér” jellegét.
Az ESTA az Egyesült Államok előre jóváhagyott utazási engedélye, hasonlóan az Egyesült Királyság ETA-jához.
Hufford Jackson megosztott néhány példát az ESTA-kérelem merev és esetleg zavaró kérdéseire.
Ezek a kérelmezők által meglátogatott országokra, a világjárvány idején való tartózkodásra vagy a bűnügyi múltra vonatkoznak.
„Sokan úgy gondolják, hogy 20 éves korukban volt egy elítélésük, de az már elévült és lényegtelen, így nem kell bejelenteniük, pedig valójában igen” – magyarázta.
Javasolta, hogy az ETA biztonsági kérdései legyenek egyértelműek, és legyen hely az ezekre a kérdésekre adott válaszok pontosítására.
Emellett Hufford Jacson azt javasolta, hogy a folyamat „ne legyen teljesen automatizált”, mivel „kiszűri azokat az embereket, akiket nem kellene kiszűrni”.
Nincs jogorvoslati lehetőség az ETA elutasításai ellen
Azok a kérelmezők, akik ETA-kérelmükben tévesen rossz négyzetet jelöltek be, nem vonhatják vissza, nem módosíthatják és nem javíthatják azt.
Hufford Jackson megosztotta, hogy ez az egyik leggyakoribb hiba, amellyel a cég az ESTA-kérelemmel kapcsolatban találkozik.
A felbukkanó figyelmeztetések ellenére közölte, hogy sok pályázó még mindig tévesen jelölte be a rossz négyzetet.
Az ETA esetében a kérelmezők csak az automatizált határozat ellen fellebbezhetnek. Az elutasító döntéseket azonban a kérelem kézi felülvizsgálata után az emberi ügyintézők hozzák meg.
Ez azt jelenti, hogy az ETA elutasítás ellen nem lehet fellebbezni. A kérelmezők csak „ezt támadhatják meg vízumkérelem benyújtásával, és a [the ETA application] oldalon felmerült problémák megoldásával”. Barret-Brown azt mondta.
Hozzátette: „Végső soron a bírósági felülvizsgálat lehetséges igénybevétele hosszú időt vesz igénybe, és költséges eljárás is”.
Az ETA elutasítás alapjának tisztázása
Az Igazságügyi és Belügyi Bizottság ülésén Barret-Brown rámutatott az „átláthatóság hiányával kapcsolatos jelentős problémára”.
„Aggályaink vannak azzal kapcsolatban, hogy milyen mértékben lesz egyértelmű, hogy mi az elutasítás oka” – mondta Barret-Brown.
Elmagyarázta, hogy az ETA jelenlegi, az ügyintézőknek szóló iránymutatása nem utasítja őket arra, hogy adjanak teljes körű magyarázatot az elutasítás indokaira.
Hufford Jackson ugyanezt a nehézséget és következetlenséget állapította meg az ESTA elutasítás okainak meghatározásakor.
A bizottsággal folytatott külön megbeszélésen Tony Smith, az Egyesült Királyság határellenőrzésért felelős korábbi igazgatója szintén az ETA-rendszer működésének tisztázására szólított fel.
Kérte az ETA-rendszer kockázati keretrendszerének pontosabb ismertetését, amely meghatározza, hogy az ETA hogyan adja meg vagy utasítja el az utazási engedélyeket.
Smith, aki jelenleg a Nemzetközi Határigazgatási és Technológiai Szövetség (IBMATA) elnöke, azt is hangsúlyozta, hogy a technológia még mindig hibázhat.
Hangsúlyozta, hogy emberi beavatkozásra és párhuzamos rendszerre van szükség arra az esetre, ha megzavarják vagy manipulálják.