Az ifjúsági mobilitásban résztvevők alacsony száma az Egyesült Királyságban 2023-ban felcsillantja az EU-val kötendő ifjúsági mobilitási megállapodás reményét

| október 9, 2024
Az ifjúsági mobilitásban résztvevők alacsony száma az Egyesült Királyságban 2023-ban felcsillantja az EU-val kötendő ifjúsági mobilitási megállapodás reményét
A képet drobotdean készítette a Freepik-en

Az Egyesült Királyságba (UK) érkező ifjúsági mobilitási megállapodásban résztvevők száma 2023-ban jelentősen csökkent.

Az alacsony számok aggodalomra adtak okot az ország nemzetközi ifjúsági cserékhez való hozzáférhetőségével és vonzerejével kapcsolatban.

A The Guardian beszámolója szerint azonban az Egyesült Királyság és az Európai Unió (EU) közötti ifjúsági mobilitási megállapodással kapcsolatos remények is felcsillantak.

A két ország közötti ifjúsági mobilitási megállapodás lehetővé teszi a 18 és 30 év közötti állampolgárok számára, hogy két vagy három évig a partnerországban tanuljanak, dolgozzanak és utazzanak.

Egy brit-EU ifjúsági mobilitási megállapodás új lendületet adhatna a mindkét fél fiataljai számára, hogy külföldön éljenek, dolgozzanak és tanuljanak.

Jelenleg a Brexit utáni vízumszabályok korlátozzák az európai fiatalok lehetőségeit a La Manche-csatornán túlra és fordítva.

Csak 23 000 brit ifjúsági résztvevő 2023-ban

2023-ban mindössze 23 000 ifjúsági mobilitásban résztvevő személy érkezett az Egyesült Királyságba. Azonban 2024 első felében a résztvevők száma 15 259-re emelkedett.

Ez azonban csak töredéke az ország teljes nettó migrációs számának, amely 2023-ban 685 000 főt tesz ki.

Ez az alacsony szám segíthet meggyőzni az Egyesült Királyságot, hogy engedjen a nyomásnak, és állapodjon meg az EU-val az ifjúsági mobilitási megállapodásról.

Az Egyesült Királyság jelenleg 13 országgal kötött kétoldalú ifjúsági megállapodást, amely lehetővé teszi a résztvevők számára, hogy legfeljebb két évig az Egyesült Királyságban tartózkodjanak.

Ezek közé az országok közé tartozik többek között Kanada, Ausztrália, Japán, Tajvan és Dél-Korea.

Tavaly a legtöbb brit ifjúsági mobilitási vízumot (YMS) Ausztráliából kapták, 9 900 fiatallal. A második helyen Új-Zéland állt 5300-zal.

Ezek a számok messze elmaradtak a várakozásoktól, miután az év elején megemelték a résztvevők egyes kvótáit.

Ez aggályokat vetett fel a program jelenlegi vonzerejét illetően, és kérdéseket vetett fel a számok csökkenésének okait illetően.

A magasabb vízumdíjak, az új egészségügyi pótdíjak és a Brexit utáni szigorú szabályozás befolyásolhatta a résztvevők számát.

Az YMS vízum kérelmezési díja is emelkedett, 259 fontról 298 fontra 2023 októberében.

A bevándorlási egészségügyi pótdíj (IHS) díja a 2023-ban YMS vízummal rendelkezők számára évi 470 font.

Az IHS-t 2024 februárjától évi 776 fontra emelték.

Ezek a többletköltségek, amelyeket még azelőtt kell megfizetni, hogy a fiatal mobilitási program résztvevője az Egyesült Királyságba érkezik, több fiatalt tarthatnak vissza a jelentkezéstől.

Az Egyesült Királyság és az EU ifjúsági mobilitási megállapodása: hol tartanak a dolgok?

Az ifjúsági mobilitásban résztvevők alacsony száma az Egyesült Királyságban 2023-ban felcsillantja az EU-val kötendő ifjúsági mobilitási megállapodás reményét
Kép készítette: pch.vector a Freepik oldalon.

Az Egyesült Királyság 2024 áprilisában elutasította az EU ifjúsági mobilitási javaslatát. Eddig határozottan ellenezte az uniós mozgásszabadság visszaállítását.

Az EU által javasolt rendszer mindkét fél fiatal állampolgárai számára lehetővé tenné, hogy akár négy éven keresztül dolgozzanak, utazzanak és tanuljanak.

Emellett megszünteti a magasabb vízumdíjakat és egészségügyi pótdíjakat, amelyeket általában azok fizetnek, akik az Egyesült Királyságban szeretnének dolgozni és tanulni.

Emellett az EU szorgalmazta, hogy az európai diákok számára egyenlő tandíjakat állapítsanak meg, hogy az Egyesült Királyságban való tanulás megfizethetőbbé váljon.

Ez azt jelenti, hogy az uniós fiatalok ugyanannyit fizetnének, mint a brit fiatalok, ahelyett, hogy a nemzetközi hallgatóknak felszámított magasabb tandíjat kellene fizetniük.

Az Egyesült Királyság kormánya az összes uniós tagállammal kötendő általános megállapodás helyett inkább kétoldalú megállapodásokról tárgyal az egyes országokkal.

Ennek ellenére egyre nagyobb nyomás nehezedik az Egyesült Királyság kormányára, hogy állapodjon meg az EU-val egy ifjúsági mobilitási megállapodásról.

Ez a helyzet azóta áll fenn, hogy az új miniszterelnök, Sir Keir Starmer ígéretet tett az uniós kapcsolatok újrarendezésére.

Az EU a hírek szerint egy új, az ifjúsági mobilitási megállapodásra vonatkozó javaslaton dolgozik az Egyesült Királyság számára.

A jelentések szerint a tervezett változtatások között szerepel a tanulmányi lehetőség megszüntetése és az egyenlő tandíj.

Az új javaslat az ifjúsági mobilitási megállapodás időtartamának négy évről két évre történő csökkentését is magában foglalhatja.

Az EU még mindig nem jelentett be új javaslatot az Egyesült Királyság számára az ifjúsági mobilitásról.

Mire számíthatunk a jövőben

Az ifjúsági mobilitásban résztvevők alacsony száma az Egyesült Királyságban 2023-ban felcsillantja az EU-val kötendő ifjúsági mobilitási megállapodás reményét
Kép a rawpixel.com által a Freepik-en

Fontos megjegyezni, hogy az ifjúsági mobilitási programok eltérnek az EU szabad mozgás politikájától.

Ahogy Miguel Berger, Németország brit nagykövete hangsúlyozza, az ifjúsági mobilitási programok időhöz kötöttek és vízumalapúak.

Az YMS nem teszi lehetővé az állandó tartózkodást vagy a munkaerőpiachoz való hosszú távú, korlátlan hozzáférést. Ez különbözteti meg a szabad mozgás politikájától.

Egy ilyen megállapodás segítene a munkaerőhiányt pótolni az olyan iparágakban, mint a vendéglátás és az egészségügy.

Az oktatási intézmények szintén aggodalmuknak adtak hangot a Brexitnek a hallgatói mobilitásra gyakorolt hatása miatt.

A brit egyetemek kevesebb uniós hallgatója azt jelenti, hogy csökken az egyetemi sokszínűség és a kultúrák közötti tanulás lehetősége.

Az ifjúsági mobilitásban résztvevők alacsony száma az Egyesült Királyságban javíthatja az Egyesült Királyság és az EU közötti ifjúsági mobilitási megállapodás esélyeit.

Egy ilyen megállapodás a Csatorna mindkét partján lehetőséget kínálna a fiataloknak arra, hogy külföldön dolgozzanak, tanuljanak és megtapasztalják az életet.

Az Egyesült Királyság azonban továbbra is óvatos a szabad mozgáshoz hasonló dolgok újbóli bevezetésével kapcsolatban.