Az Eurostat szerint az Egyesült Királyság a 8. legkönnyebben migrálható európai ország

| január 15, 2024
Az Eurostat szerint az Egyesült Királyság a 8. legkönnyebben migrálható európai ország

Az Egyesült Királyság (UK) nem a legkönnyebb európai ország, ahová a legkönnyebb kivándorolni, de az ország még mindig a top 10-ben van.

Az Egyesült Királyság a 8. helyen áll, mivel a nem európai uniós (EU) lakosok számára a legkönnyebb állampolgárságot szerezni. Ez a kanadai bevándorlási hivatal, a CanadaCIS szerint.

A CanadaCIS megvizsgálta, hogy a nem uniós lakosok számára mely európai országokban a legkönnyebb, illetve a legnehezebb állampolgárságot szerezni.

A tanulmány az Eurostat 2009 és 2021 közötti időszakra vonatkozó bevándorlási adatait elemezte, a nem uniós lakosok kérelmének sikerességi arányára összpontosítva.

A 2009 és 2021 közötti 12 éves Eurostat-adatok alapján 50-ből körülbelül három (3,2%) lakos kapott brit állampolgárságot.

„Amellett, hogy Európa rendelkezik az egyik legerősebb útlevéllel, az életminőségi mutatók is a legmagasabbak közé tartoznak, beleértve a magas karrierlehetőségeket, az életkörülményeket és az egészségügyi ellátást” – mondta Bryan Brooks, a CanadaCIS bevándorlási szakértője, akit a Financial Express .

A globális migrációs trendekről szóló külön tanulmány szerint a magasabb megélhetési költségek ellenére az Egyesült Királyság a harmadik legkedveltebb bevándorlási célország.

Az ország számos területről vonzza a szakembereket, például a pénzügyek, az egészségügy, az oktatás és a technológia területéről.

A 10 legkönnyebben és legnehezebben kivándorolható európai ország toplistája

„Az elemzés szerint Közép-Európa a legnagyobb kihívást jelentő régió az állampolgárság megszerzése szempontjából, míg Észak- és Nyugat-Európa a legkönnyebb” – állapította meg Brooks, a CanadaCIS munkatársa.

Svédország, a világ legboldogabb országa, az első helyet foglalja el a nem uniós lakosok körében a legmagasabb elfogadási arányú állampolgársággal. Majdnem minden tizedik nem uniós külföldi állampolgárságot szerez Svédországban, ami több mint kétszerese az uniós átlagnak.

Az első két-öt helyezett Norvégia, Hollandia, Portugália és Izland. Ezek az országok 25-ből több mint minden 25. pályázóból több mint egyet felvesznek.

Írország és Románia a hatodik, illetve hetedik helyen áll, míg az Egyesült Királyság a nyolcadik. Belgium és Finnország zárja az első tíz helyezettet.

A legtöbb észak-európai országban, Svédországban, Norvégiában, Izlandon és Finnországban a legmagasabb az állampolgársági arány. Dánia az egyetlen észak-európai ország, amely nem szerepel a listán.

Dél-Európában Portugália volt a legkönnyebb. Eközben Hollandia, Írország és az Egyesült Királyság volt a legkönnyebben bevándorolható nyugati állam.

Közép-Európában Lengyelország és Horvátország áll az élen, 4%-os, illetve 3,9%-os rátával.

Ha a legnehezebb bevándorlással rendelkező európai országokról van szó, Észtországban a legalacsonyabb az állampolgárságot megszerző lakosok átlagos aránya. Csak minden 200. lakos szerzett állampolgárságot Észtországban.

Lettország, Csehország és Litvánia a következő három ország, amelynek a legnehezebb állampolgárrá válni. A nem uniós lakosok kevesebb mint egy százaléka kapott állampolgárságot mindhárom országban.

Ezek a nemzetek az ötödik és kilencedik legnehezebben bevándorolható európai országok közé tartoznak: Ausztria, Liechtenstein, Szlovákia, Szlovénia és Németország. Ezek az országok ötvenből kevesebb mint minden ötvenedik nem uniós lakosnak adnak állampolgárságot.

Dánia a Közép-Európán kívüli országok közül a 10 legnehezebb állampolgárság megszerzésével foglalkozó ország között végzett, 2%-os megszerzési aránnyal.

Jelentős változások az Egyesült Királyság bevándorlási politikájában

Az Egyesült Királyság 2024-ben szigorúbb bevándorlási politikát fog bevezetni, hogy megfékezze a nettó migrációt, és kevésbé terhelje a közszolgáltatásokat.

A szakképzett munkavállalóknak meg kell felelniük az új, évi 38 700 fontban meghatározott minimális jövedelemhatárnak. Az összeg közel 50 százalékos növekedést jelent a 26 200 fontról.

Az egészségügyben és a gondozásban dolgozók mentesülnek a minimálbér-emelés alól, de többé nem hozhatnak be eltartottakat az országba.

A jövőben a Care Quality Commission (CQC) köteles szabályozni minden olyan ápolócéget, amely ápolószemélyzetet kíván szponzorálni.

A családi vízumot kérelmezőkre magasabb minimum jövedelemkövetelmények is vonatkoznak. Ez 2024-ben lépcsőzetesen lép életbe, és a teljes 38 700 font összeg 2025 végére lép életbe.

Az Egyesült Királyság hiányszakmák listáját (SOL), amely jelenleg bevándorlási bérlista (ISL) néven ismert, és a diplomás vízumot a Migrációs Tanácsadó Bizottság (MAC) egyaránt felülvizsgálja.

A SOL elveszíti a 20 százalékos kedvezményt, és a MAC felülvizsgálja, hogy az új bérhatároknak megfelelően mely jelenlegi SOL-állások maradjanak az ISL-ben.

A posztgraduális képzésben részt vevő és a kormány által finanszírozott ösztöndíjas nemzetközi hallgatók kivételével az összes többi hallgató idén januártól nem hozhatja be családtagjait az Egyesült Királyságba.

Növekvő nettó migráció

A Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) hivatalos adatai szerint az Egyesült Királyság 2022 júniusától 2023 júniusáig tartó teljes nettó migrációs hullámot 672 000 főre becsülik.

Az Egyesült Királyságban 2019 óta figyelemre méltó, 930%-os növekedést tapasztaltak az eltartott személyekre vonatkozó vízumok kiadásában. A 2019 szeptemberi 14 839-hez képest 2023 szeptemberére 152 980 főt ért el.

A jelentés a nem uniós országokból érkező migráció jelentős növekedését is mutatja, a migránsok listájának élén India, Nigéria és Kína áll.

A legtöbb brit bevándorló a felsőoktatásba (39%) vagy az egészségügyi és szociális ellátási ágazatban (33%) dolgozik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük