Az európai parlamenti képviselők szerint az Egyesült Királyság nyitott az EU-val kötendő ifjúsági mobilitási megállapodásra a kapcsolatok javítására irányuló törekvések közepette

| november 11, 2024
Az európai parlamenti képviselők szerint az Egyesült Királyság nyitott az EU-val kötendő ifjúsági mobilitási megállapodásra a kapcsolatok javítására irányuló törekvések közepette
A kép a rawpixel.com jóvoltából a Freepik oldalon keresztül

Az Egyesült Királyság és az Európai Unió (EU) közötti kapcsolatok újrarendezéséről szóló tárgyalások középpontjában az ifjúsági mobilitási megállapodás létrehozása áll.

Az ifjúsági mobilitási megállapodás lehetővé tenné, hogy a két régió fiatal felnőttjei könnyebben utazhassanak, dolgozhassanak és tapasztalatokat szerezzenek külföldön.

Az uniós vezetők úgy látják, hogy egy esetleges ifjúsági mobilitási megállapodás kulcsfontosságú a bizalom helyreállítása és az Egyesült Királysággal való pozitív, együttműködő kapcsolat újjáépítése szempontjából.

Ez azonban továbbra is összetett és érzékeny kérdés mindkét fél számára.

Egyes európai parlamenti képviselők azt állítják, hogy az Egyesült Királyság nyitott az EU-val kötendő ifjúsági mobilitási megállapodásra.

Mindezt annak ellenére, hogy az Egyesült Királyság kormánya a londoni politikai óvatosság közepette többször is elutasította a korábbi uniós ifjúsági mobilitási javaslatokat.

Az Egyesült Királyság és az EU között az ifjúsági mobilitási megállapodás megkötése még mindig nem garantált, mivel egyre nagyobb a nyomás egy mindkét fél számára előnyös megállapodás elérése érdekében.

Az ifjúsági mobilitási megállapodás az EU Brexit-újraindításának kulcsfontosságú része

Az EU és az Egyesült Királyság közötti ifjúsági mobilitási megállapodás strukturált lehetőségeket kínálna az európai fiataloknak a tanulásra, a munkavállalásra és a kulturális cserére.

Brüsszelben az uniós diplomaták és az európai parlamenti képviselők világossá teszik, hogy az ifjúsági mobilitási megállapodás az egyik legfontosabb prioritás.

Ez összhangban van a kulturális csere, a munkaerő sokszínűségének és a közös tanulásnak az egész kontinensen történő ösztönzésére irányuló hosszú távú céljaival.

Diplomaták kijelentették, hogy az ifjúsági mobilitási megállapodás elengedhetetlen a Brexit újraindításához, amihez az Egyesült Királyságnak és az Egyesült Királyságnak is engedményeket kell tennie.

Németország és Franciaország szintén határozottan támogatta a fiatalok mobilitását, mint a feszültségek enyhítésének egyik módját.

Egy kiszivárgott uniós dokumentumból az is kiderült, hogy a tárgyalási mandátumban kiemelt szerepet kap az ifjúsági mobilitási megállapodás az Egyesült Királyság és az EU kapcsolatainak javítása érdekében.

Az Európai Bizottság, amely a hivatalos tárgyalásokat vezeti, várhatóan továbbra is törekszik az Egyesült Királysággal az ifjúsági mobilitási megállapodásra.

A jelentések szerint a program korlátozott mobilitási lehetőségeket kínál a fiatalok számára, amelyeket a migrációval és a foglalkoztatással kapcsolatos brit aggodalmakra szabtak.

Starmer óvatos megközelítése az új uniós megállapodásokkal kapcsolatban

Az európai parlamenti képviselők szerint az Egyesült Királyság nyitott az EU-val kötendő ifjúsági mobilitási megállapodásra a kapcsolatok javítására irányuló törekvések közepette
A kép a Freepik jóvoltából

Az Egyesült Királyság óvatos nyitottságot tanúsított az EU-val kötött ifjúsági mobilitási megállapodással kapcsolatban.

Sir Keir Starmer miniszterelnök nem zárta ki teljesen az ifjúsági mobilitási megállapodást, még azután sem, hogy korábban elutasította a javaslatokat.

Hivatala megismételte az előző kormányzat azon álláspontját, hogy az EU egészére kiterjedő általános rendszer helyett az egyes országok közötti megállapodásokat részesíti előnyben.

Starmer azonban elkerülte, hogy bármilyen ifjúsági mobilitási megállapodás mellett elkötelezze magát, amíg az EU-val folytatott tárgyalások nem fejlődnek.

Kormánya elkötelezett az EU-val való együttműködés helyreállítása mellett, de egyértelmű korlátok között.

„Nem fontolgatjuk a teljes mozgásszabadsághoz való visszatérést, de elkötelezettek vagyunk az EU-val való együttműködés új módjainak megtalálása mellett” – mondta a miniszterelnök.

A kormány vizsgálja a strukturált emberközi cserék lehetőségeit, ugyanakkor kizárja a migráció szélesebb körű megváltoztatását.

Starmer hivatala három pilléren alapuló stratégiát dolgozott ki az uniós kapcsolatokra vonatkozóan, amely a biztonságra, a kereskedelemre és a kulturális/emberközi kapcsolatokra összpontosít.

Nick Thomas-Symonds európai ügyekért felelős miniszter, akinek feladata az uniós tárgyalások felügyelete, állítólag a „pragmatikus megközelítést” támogatja.

Elismeri, hogy az Egyesült Királyság és az EU közötti nézeteltérések összeegyeztetése kihívást jelent, miközben kölcsönösen előnyös megállapodásokra törekszik.

Támogatás és aggályok az Egyesült Királyság és az EU közötti ifjúsági mobilitási megállapodással kapcsolatban

Az ifjúsági mobilitási megállapodás jelentős támogatást élvez az Egyesült Királyságban, különösen az Európa-párti parlamenti képviselők körében.

Ian Roome liberális demokrata képviselő kiemelte, hogy hasonló megállapodások már léteznek olyan országokkal, mint Japán és Dél-Korea.

„Ha Izland és Monaco a kölcsönös brit ifjúsági mobilitási program (YMS) keretében jóváhagyott országok lehetnek, akkor a legközelebbi szomszédainknak, például Írországnak és Franciaországnak is annak kellene lenniük” – mondta a Politico című lapnak.

Sok támogató, köztük Stella Creasy munkáspárti képviselő, hangsúlyozza, hogy az ifjúsági mobilitási megállapodás nem jelentené a szabad mozgás visszatérését.

Ehelyett olyan konkrét, strukturált feltételeket tartalmazna, amelyek korlátozzák a tartózkodás időtartamát és a megengedett munkavégzés típusait.

Egyes brit tisztviselők mégis aggódnak amiatt, hogy az összes uniós tagállammal kötött ifjúsági mobilitási megállapodás hatással lehet a bevándorlási számokra.

Yvette Cooper belügyminiszter aggodalmának adott hangot, hogy egy ilyen rendszer a nyílt migrációhoz való visszatérés útját jelentheti.

Ez a kérdés a Brexit-népszavazás óta kényes kérdés, és lényeges szempontja annak, hogy az Egyesült Királyság miért lépett ki a blokkból.

Az Egyesült Királyság kormánya kijelentette, hogy bármilyen megállapodás szigorú feltételekhez kötődik, és nem állítja vissza a szabad mozgást.

Kihívások és a tárgyalások jövője

Az európai parlamenti képviselők szerint az Egyesült Királyság nyitott az EU-val kötendő ifjúsági mobilitási megállapodásra a kapcsolatok javítására irányuló törekvések közepette
A kép Ceyda Çiftci jóvoltából az Unsplash-en keresztül

Az EU tagállamaiban és az Egyesült Királyság politikai köreiben továbbra is nagy a lelkesedés az ifjúsági mobilitási megállapodás iránt.

A mindkét fél számára kielégítő megállapodás megkötése azonban gondos tárgyalásokat igényel.

Diplomaták arra figyelmeztetnek, hogy a tárgyalásokon olyan kényes témákról is szó lehet, mint a bevándorlás felső határai, a jogosultsági kritériumok és a tartózkodás időtartama.

Egy magas rangú brit forrás a következőket mondta az Independentnek: „A [the EU] nagyon jók a tárgyalásokban. Nagyon kemények.”

Sokan mégis optimisták, hogy egy gondosan kidolgozott megállapodás áthidalhatja a megosztottságot, és közelebb hozhatja egymáshoz a fiatal európaiakat és a briteket.

Ez elősegítheti az együttműködés szellemét, amely mindkét régió reményei szerint jellemezni fogja a Brexit utáni kapcsolataikat.

Egyelőre az ifjúsági mobilitási tárgyalások értékes lehetőséget jelentenek a kapcsolatok erősítésére és a kultúrák közötti megértés előmozdítására a jövő generációi számára.