Az EU új szabályokat fogad el a digitális schengeni vízumkérelmekre vonatkozóan

| december 12, 2023
Az EU új szabályokat fogad el a digitális schengeni vízumkérelmekre vonatkozóan

Az Európai Unió (EU) nyilvánosságra hozta a digitális schengeni vízumkérelmezési platform nevét és a hétéves átmeneti időszakot.

Novemberben az EU megállapodott a schengeni vízumkérelmezési eljárás digitalizálásának elfogadásáról.

A schengeni vízum rövid távú tartózkodásra jogosító engedély, amely 180 napos időszakon belül legfeljebb 90 napra engedélyezi az utazást az EU schengeni térség országaiban.

A schengeni közös utazási térség 23 uniós tagállamot és olyan szomszédos országokat foglal magában, mint Svájc, Norvégia, Izland és Liechtenstein.

Az Európai Bizottság 2023. december 7-én jogszabály-módosításokat tett közzé, amelyek lehetővé teszik a schengeni vízumok online kérelmezését.

„Annak érdekében, hogy a schengeni vízumkérelmezési eljárás a harmadik országok állampolgárai és a tagállamok hatóságai számára gördülékenyebbé és hatékonyabbá váljon, lehetővé kell tenni a schengeni vízumkérelmek online benyújtását” – áll a módosításban.

A digitális schengeni vízumkérelmi platform

Az EUR-Lexben közzétett módosítások szerint az új schengeni vízum online platform neve Európai Uniós Vízumkérelmi Platform vagy EU VAP.

A többi hivatalos uniós weboldalhoz hasonlóan az EU VAP is a „.Europe.eu” domain alatt fog működni. A weboldal pontos címe még nem került nyilvánosságra, mivel a platform még fejlesztés alatt áll.

Az új jogszabályok hét évet biztosítanak a tagállamoknak arra, hogy a hagyományos, személyes schengeni vízumkérelmekről áttérjenek az EU VAP-ra.

„Ennek az átmeneti időszaknak a működés megkezdésétől számított hét évre kell szólnia” – áll az új rendeletben.

Az átmenet során az uniós tagállamok választhatnak, hogy az EU VAP-ot használják-e, vagy továbbra is hagyományos vízumokat állítanak ki.

Ez azt jelenti, hogy egyes uniós tagállamok hamarabb át tudnak majd térni az uniós VAP használatára, mint mások.

Ha egy uniós tagállam csatlakozni kíván az uniós VAP-hoz, és használni kívánja azt, értesítenie kell a Bizottságot és az eu-LISA-t.

Az eu-Lisa a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatásával foglalkozó európai ügynökség.

A felülvizsgált rendeletek lehetővé teszik, hogy az EU VAP más uniós rendszerekkel, például az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszerrel(ETIAS) és a Beutazási és Kilépési Rendszerrel (EES) párhuzamosan működjön.

A módosítások figyelembe veszik a meglévő technológiai korlátozásokat és az uniós tagállamok nemzeti rendszereikbe történő beruházásait is.

Mi az a digitális schengeni vízum?

A digitális schengeni vízum 2D vonalkód formájában készül, amelyet a kibocsátó tagállam országos aláíró tanúsítványkiadó hatósága titkosítva ír alá.

A digitális formátum tartalmazza a vízumbirtokos arcát, személyes adatait, a vízumot kiállító országot és egyéb lényeges információkat.

Adott esetben a digitális schengeni vízum vízumfeltételeket is tartalmazhat, vagy jelezheti, ha a jogosult uniós vagy egyesült királyságbeli (UK) állampolgár családtagja.

Ez is nyomtatható lesz.

Egyetlen platform az összes vízumkérelemhez és -eljáráshoz

A digitális schengeni vízumot igénylő valamennyi utazó használhatja majd az EU VAP-ot, függetlenül attól, hogy hány országot terveznek meglátogatni, vagy milyen célból utaznak.

A platform automatikusan továbbítja a kérelmeket az érintett tagországoknak a vízumkérelem feldolgozásához.

Az EU VAP-on a kérelmezők kitölthetik kérelmüket, válaszolhatnak az utazással kapcsolatos kérdésekre, és feltölthetik a szükséges dokumentumokat.

Az utazók adatait csak ideiglenesen tárolják a rendszerben, amennyiben az alkalmazási feladatok elvégzéséhez szükséges.

Az elektronikus fizetési adatok nem lesznek részei a Visa Információs Rendszernek.

A kérelmezők továbbra is online fizethetik majd a schengeni vízumdíjakat egy, az EU VAP-hoz kapcsolódó átjárón keresztül. A platform közvetlenül az érintett tagállamba utalja a kifizetéseket.

Ha az elektronikus online fizetés nem lehetséges, a konzulátusok vagy az engedélyezett vízumközpontok szedhetik be a díjakat.

Az utazókat elektronikus úton értesítjük a kérelmükkel vagy vízumstátuszukkal kapcsolatos frissítésekről vagy új információkról.

Az EU VAP révén néhány kivételtől eltekintve a személyes találkozókra már nem lesz szükség.

Az első alkalommal kérelmezőknek, az érvénytelen biometrikus adatokkal rendelkező személyeknek és az új úti okmányokkal rendelkezőknek továbbra is fel kell keresniük a konzulátusokat vagy a vízumközpontokat.

Milyen hatással lesz az EU VAP az ETIAS-ra?

A schengeni vízum olyan állampolgárok számára kiadott rövid távú tartózkodási engedély, akiknek vízumra van szükségük az EU schengeni térségébe való belépéshez. Ez a vízum megegyezik az Egyesült Királyság standard látogatói vízumával azon utazók számára, akiknek vízumra van szükségük az Egyesült Királyságba történő látogatáshoz.

A digitális schengeni vízumkérelmekre való áttérés nem érinti a vízummentességet élvező állampolgárokat. Ezeknek az utazóknak nincs szükségük vízumra ahhoz, hogy a schengeni térségbe látogassanak rövid utazások alkalmával.

A vízummentes állampolgároknak azonban a schengeni térségbe való belépéshez online kell kérelmezniük az ETIAS-t, az új digitális engedélyezési rendszert.

Az ETIAS a tervek szerint 2025 közepén indul.

Az ETIAS hasonló az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélyéhez (ETA). A vízummentességet élvező állampolgároknak, például az uniós polgároknak ETA-val kell rendelkezniük, ha Angliába, Walesbe, Skóciába és Észak-Írországba szeretnének utazni.

2024-re az ETA online alkalmazások minden vízummentes állampolgár számára elérhetővé válnak.

Mind az ETIAS, mind az ETA célja a határbiztonság fokozása és a határellenőrzések egyszerűsítése.

Mi lesz a következő lépés a digitális schengeni vízummal kapcsolatban?

Az új rendeletek kiadása után az EU a következő lépésekre fog összpontosítani. Ezek közé tartozik a domain felállítása, magának az EU VAP-nak a kifejlesztése és a rendszer tesztelése.

Az EU-tagállamoknak azt is el kell dönteniük, hogy az EU VAP-ot használják-e, vagy maradnak a hagyományos vízumnál. A digitális vízumkérelmekre való áttérés magában foglalja a nemzeti portálok képzését és a szükséges technológiai beruházásokat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük