Az EU új menekültügyi és migrációs reformpaktumot fogad el

| június 7, 2024
Az EU új menekültügyi és migrációs reformpaktumot fogad el

Az Európai Unió hivatalosan is jóváhagyta a menekültügyi és migrációs szabályok alapvető felülvizsgálatát.

Az Európai Tanács 2024. május 14-én tíz új jogszabályt fogadott el, amelyek a migrációs folyamat valamennyi aspektusát lefedik.

A szabályok segíteni fogják a rendezett érkezések kezelését, hatékony eljárásokat hoznak létre, és biztosítják a tagállamok közötti méltányos tehermegosztást.

Meghatározza a menedékjog iránti kérelmek átvilágítási eljárásait, a menekültek áthelyezését és az elutasított ügyek visszaküldését.

Nicole de Moor belga menekültügyi és migrációs államtitkár kijelentette, hogy az új paktum „igazságosabb és erősebb migrációs rendszert biztosít” a blokk számára.

„Ezek az új szabályok hatékonyabbá teszik az európai menekültügyi rendszert, és növelik a tagállamok közötti szolidaritást” – mondta a miniszterelnök sajtóközleményében.

De Moor hozzátette, hogy az EU „továbbra is szorosan együttműködik harmadik országokkal az illegális migráció kiváltó okainak felszámolása érdekében”.

Hangsúlyozta: „Csak közösen találhatunk választ a globális migrációs kihívásra”.

Az EU Menekültügyi és Migrációs Reformpaktumának főbb szempontjai

Az EU új menekültügyi és migrációs reformpaktumának célja a menekültügy és a migráció teljes európai keretének javítása.

Az alábbiakban az új jogszabály kritikus pontjait ismertetjük:

Szabványosított migráns szűrés

A javaslat egységesített eljárásokat vázol fel a migránsok gyors azonosítására és a menedékjog iránti kérelmek elbírálására az uniós határokon.

A hatóságok a külső határokon a megfelelő eljárásokhoz irányíthatják az illegális migránsokat és a menedékkérőket.

A migránsok szokásos szűrési eljárása segít a nem befogadható esetek előzetes azonosításában.

Emellett biztosítja a következetes azonosítást, a biztonságot, a sebezhetőségi ellenőrzéseket és az állapotértékeléseket.

Frissített Eurodac adatbázis

Az Eurodac-adatbázis frissítései lehetővé teszik a migránsokra vonatkozó teljesebb és pontosabb adatok gyűjtését, beleértve a biometrikus adatokat is.

Az Eurodac adatokat gyűjt a különböző migránsokról, beleértve azokat, akik nemzetközi védelmet kérnek, és azokat, akik illegálisan érkeznek az EU-ba.

Segíteni fogja a migránsok érkezési és menedékkérelmi történetének pontosabb nyomon követését.

Menekültügyi elbírálási eljárás

Az új keretrendszer lehetővé teszi az egész EU-ra kiterjedő, ésszerűsített menekültügyi eljárásokat, a tipikus esetek esetében kötelező határátlépési eljárással.

Tartalmaz egy visszatérési rendeletet, amely az elutasított menedékkérők kitoloncolásának szabályait tartalmazza.

Az új menekültügyi eljárás meghatározza, hogy melyik uniós ország kezeli az egyes menedékkérelmeket.

Emellett a képviselők közötti felelősségmegosztási rendszert is bevezet.

Azok a tagállamok, amelyekben több menedékkérő van, mint amennyit kezelni tudnak, kérhetik a menekültek áthelyezését más uniós tagállamokba.

Szükség esetén operatív támogatást is kérhetnek.

Az EU kvótákat fog megállapítani annak meghatározására, hogy az egyes nemzetek milyen mértékben járulhatnak hozzá a befogadott személyek vagy a rendelkezésre bocsátott erőforrások révén.

Válságok és vészhelyzetek esetén a menekültügyi eljárásokat ki lehet igazítani, ha a kérelmezők száma túl magas.

Meghosszabbított feldolgozási határidőkre vagy korlátozott menekültügyi biztosítékokra kerülhet sor olyan helyzetekben, mint a tömeges érkezések vagy vis maior események.

Az Európai Tanács jóváhagyásával a válságkezelési mechanizmus csak kivételes körülmények között és a szükséges ideig alkalmazható.

A szabálytalanul érkezők kezelése

Az új keretrendszer egyik célja, hogy csökkentse a jogosulatlan belépésre való ösztönzést.

Az illegális migránsok gyorsított menekültügyi eljáráson mennek keresztül, és az elutasított ügyeket gyorsan visszaküldik a frontországokból.

A nemzetközi védelemre vonatkozó képesítések

A paktum egységes szabályokat és kritériumokat állapít meg a nemzetközi védelem megadására, és normákat határoz meg a menedékkérők befogadására vonatkozóan.

Ez segít csökkenteni a tagállamok közötti másodlagos mozgásokat.

Az uniós áttelepítési jogosultság

Az új jogszabály áttelepítésről szóló rendelete az EU-ba való legális és biztonságos beutazással foglalkozik.

Ez a letelepítésre és a humanitárius befogadásra vonatkozó egységes szabályok megállapításával történik.

Az uniós migrációs eljárásokat kezelő harmadik országok

Néhány tagállam nem teljesen ért egyet az új kötelező áthelyezési és felelősségmegosztási kötelezettségekkel.

Dánia és Csehország a menekülteket befogadni hajlandó nem uniós országok számára menekültügyi feldolgozó központok létrehozását támogatta.

Ez az Egyesült Királyság (UK) Ruanda biztonságáról szóló törvényéhez hasonló „externa” migráció nem szerepelt az elfogadott jogszabályban.

Néhány uniós tagállam mégis arra törekszik, hogy kétoldalú megállapodásokat kössön a menekültügyi eljárások egy részének Európán kívüli kiszervezéséről.

A kritikusok szerint az ilyen politikák sértik a nemzetközi humanitárius normákat, és nehezen ellenőrizhetők.

Egyesek szerint ez elrettentheti az illegális migránsokat, miközben tiszteletben tartaná a hivatalos csatornákon átadott valódi menedékkérők és menekültek jogi kötelezettségeit.

Az új menekültügyi és migrációs keretrendszer végrehajtása

Az Európai Bizottság hamarosan pontos és egységes végrehajtási iránymutatásokat dolgoz ki az új menekültügyi és migrációs keretrendszerre vonatkozóan.

A tagállamoknak két évük lesz az elfogadott menekültügyi és migrációs jogszabályok végrehajtására.

Független ellenőrzési rendszereket kell létrehozniuk, és fel kell készülniük az új migránsok átvilágítási kötelezettségeinek és az esetleges áthelyezési kötelezettségeknek a kezelésére.

A cél az, hogy a teljes felújított rendszer 2026 elejére az egész EU-ban működőképes legyen.