Az EU módosítja a jogszabályokat a belső határellenőrzések csökkentése érdekében

| február 21, 2024
Az EU módosítja a jogszabályokat a belső határellenőrzések csökkentése érdekében

Az Európai Unió (EU) Parlamentje és az Európai Tanács megállapodott az uniós határellenőrzési kódex módosításáról.

A frissítés célja a schengeni térségen belüli uniós belső határellenőrzések csökkentése és a szabad mozgás védelme.

Célja továbbá a külső határok biztonságának megerősítése az egészségügyi válságok idején és az illegális migráció ellen.

Annelies Verlinden belga belügyminiszter, az intézményi reformért és a demokratikus megújulásért felelős miniszter egy nyilatkozatában úgy nyilatkozott, hogy a megállapodás csak megerősíti az EU schengeni térségét.

„A belső határainkon való zavartalan mozgás és a külső határaink biztonsága a schengeni térség két sarokköve” – mondta.

A két fél 2024. február 6-án állapodott meg az ideiglenes megállapodásról. Ezt megerősítés céljából elküldik a Corepernek.

A Coreper a tagállamok kormányai állandó képviselőinek bizottsága az Európai Unió mellett.

A Corepernek és a Bizottságnak hivatalosan el kell fogadnia a megállapodást az új szabályok végrehajtása előtt.

Az EU belső határellenőrzésének csökkentése

A megállapodás „egyértelmű és korlátozott határidőket ír elő a belső határellenőrzésre vonatkozóan” – mondta Sylvie Guillaume, az EU parlamenti előadója, illetve tárgyalófelelőse.

A jelentés meghatározza továbbá azokat a kritériumokat, amelyeket az uniós tagállamoknak a belső határellenőrzés visszaállításakor követniük kell.

A tagállamok újra bevezethetik a belső határellenőrzést a közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető előre nem látható súlyos veszélyek megelőzése érdekében.

Ezt azonban csak végső megoldásként szabad alkalmazni.

A tagállamoknak először fel kell mérniük, hogy szükséges-e, és hogy alternatív intézkedésekkel el lehet-e érni ugyanazokat a célokat.

Ezek az alternatív intézkedések magukban foglalják a fokozott rendőrségi együttműködést, a hírszerzési információk megosztását és a közös műveleteket.

A megállapodás azt is kimondja, hogy előre nem látható körülmények esetén a belső határellenőrzés csak egy hónapig, de legfeljebb három hónapig tarthat.

A belső határellenőrzés azonban legfeljebb hat hónapig, de legfeljebb két évig maradhat érvényben.

Ez csak a Bizottságnak, a Parlamentnek és a többi tagállamnak előzetesen bejelentett, előre látható fenyegetések esetében lesz megengedett.

A tagállamok a belső határellenőrzéseket a két éven túl hat hónapig is érvényesíthetik.

Az EU-tagállamok évente egyszer megújíthatják őket a tartós nemzetbiztonsági fenyegetések leküzdése érdekében.

Az EU külső határainak biztonságának megerősítése

A megállapodás intézkedéseket és eljárásokat is bevezetett az uniós tagállamok számára egészségügyi válsághelyzetek és jövőbeli világjárványok esetére.

Lehetővé teszi az EU számára, hogy a külső határokon ideiglenes egészségügyi vonatkozású utazási korlátozásokat hagyjon jóvá, beleértve a vizsgálatokat, a karantént és az önszigetelést.

Az EU-n belüli szabad mozgásra jogosultak, a huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkezők és a nemzetközi védelemben részesülők továbbra is mentesülnek a beutazási korlátozások alól.

A módosítás a COVID-19 világjárvány során szerzett tapasztalatokra épül. Akkoriban az EU csak ajánlásokat fogalmazhatott meg a tagállamok számára, amelyeket azok vagy megfogadnak, vagy nem.

Az új határkódex intézkedéseket tartalmaz a migránsoknak a disszidensek és a destabilizáció eszközeként való felhasználása ellen is.

Az EU korlátozni fogja a határátkelőhelyeket, illetve csökkenteni fogja azok nyitvatartási idejét.

A megállapodás emellett eljárást vezetett be a letartóztatott illegális harmadik országbeli állampolgárok visszaszállítására abba az államba, ahonnan érkeztek.

Az illegális migránsok letartóztatásának azonban továbbra is kétoldalú együttműködési megállapodás keretében kell történnie.

EU-UK együttműködés az illegális bevándorlás ellen

Az EU és az Egyesült Királyság az illegális migráció elleni küzdelemről szóló új együttműködési megállapodást készül hivatalossá tenni.

Az Egyesült Királyságnak a blokkból való 2020-as kilépése óta nincs visszatérési megállapodása az EU-val.

Az új megállapodás az illegális migrációban részt vevő csoportokkal kapcsolatos információk megosztását és az emberkereskedelem megelőzését célzó technológiák terén való együttműködést foglalná magában.

Az EU és az Egyesült Királyság új digitális beutazási engedélyezési rendszereivel azonos célokat szolgálna az illegális migráció megelőzésében.

Az Egyesült Királyság elektronikus utazási engedélye (ETA) már működik az Egyesült Királyságba látogató öböl-menti utazók számára.

Az Egyesült Királyságba utazó, nem vízumköteles állampolgárok számára hamarosan kötelező lesz a brit ETA. Ez vonatkozik az uniós polgárokra is.

Másrészt az Egyesült Királyság állampolgárainak és a harmadik országok állampolgárainak ETIAS-t kell kérelmezniük a schengeni térségbe való belépéshez.

Az ETIAS az Európai Utazási Információs és Engedélyezési Rendszer rövidítése, amely 2025 közepére kerül bevezetésre.