Az EU állítólag új ifjúsági mobilitási javaslatot készít az Egyesült Királyság számára

| szeptember 13, 2024
Az EU állítólag új ifjúsági mobilitási javaslatot készít az Egyesült Királyság számára
A kép a Freepik jóvoltából

Az Európai Unió (EU) a hírek szerint egy új, az Egyesült Királyságnak (UK) szóló ifjúsági mobilitási javaslaton dolgozik.

Az Önök mobilitási megállapodásainak célja, hogy új lehetőségeket teremtsenek a fiatalok számára a határokon átnyúló életre, munkára és tanulásra.

Célja a két résztvevő ország közötti interkulturális csere és együttműködés előmozdítása.

A The Guardian uniós forrásai szerint minden tagállam reméli, hogy a következő hetekben érvényes tárgyalási pontokkal áll elő.

Ezek alapján egy új ifjúsági mobilitási javaslat készül, amely fontos szerepet játszhat az EU és az Egyesült Királyság közötti kapcsolatok újrarendezésében.

A Brexit által bevezetett utazási korlátozások korlátozzák a fiatalok lehetőségeit arra, hogy az Egyesült Királyságban és a kontinentális Európában éljenek, tanuljanak vagy dolgozzanak.

Siker esetén az új kezdeményezés segíthet a 2020 óta meggyengült brit-EU kapcsolatok helyreállításában is.

Ez új kezdetet kínálna a fiatalok következő generációja számára, akik a Csatorna mindkét partját szívesen felfedeznék.

Az új uniós ifjúsági mobilitási javaslat

Az EU új javaslatának célja egy olyan ifjúsági mobilitási rendszer újbóli bevezetése, amely mindkét fél számára előnyös lehet.

Az új ifjúsági mobilitási javaslat részletei azonban még mindig titkosak.

A fiataloknak mégis lehetővé kell tenni, hogy ideiglenesen az Egyesült Királyságban és az EU-ban dolgozzanak és tanuljanak.

A cél az, hogy megkönnyítsük számukra a nemzetközi tapasztalatszerzést, ami egyre fontosabb a globalizált világban.

Az ifjúsági mobilitásról szóló új vita apropóját az adta, hogy Olaf Scholz német kancellár rámutatott, hogy a németek és az Egyesült Királyságból származó fiatalok közötti interakciók száma riasztóan csökken.

„Ezen szeretnénk változtatni; ha nagyon jól ismerjük egymást, jobban megértjük egymást” – mondta Scholz az újságíróknak.

Miguel Berger, Németország brit nagykövete is hangsúlyozta, hogy az ifjúsági mobilitási megállapodásoknak semmi köze a migrációhoz vagy a szabad mozgáshoz.

[Youth mobility] „a vízumkövetelményeken és a korlátozott időtartamú tartózkodáson alapul. Az emberek egy meghatározott idő után távoznak” – mondta.

Berger hozzátette, hogy a mobilitás értelmes kapcsolatokat teremt, amelyek „ragasztóként” működnek az európai országok között.

„Végső soron ezek képezik kapcsolataink gerincét: ifjúsági cserék, sportesemények, testvérvárosi kapcsolatok” – mondta a német nagykövet.

Hozzátette: „Nem lehet olyan kapcsolatunk, amely csak a politikusok találkozásán alapul”.

Nyomás az Egyesült Királyságra az ifjúsági mobilitási megállapodás érdekében

Az EU állítólag új ifjúsági mobilitási javaslatot készít az Egyesült Királyság számára
A kép Marián Okál jóvoltából a Pixabay-en keresztül

A tárgyalások előrehaladtával egyre nagyobb nyomás nehezedik az Egyesült Királyság kormányára, hogy megállapodást kössön az EU-val.

Ifjúsági szervezetek, oktatási intézmények és vállalkozások egyaránt aggodalmukat fejezték ki a Brexitnek a fiatalok mobilitására gyakorolt hatása miatt.

Sok vállalkozás, különösen a technológiai, a vendéglátó- és a művészeti ágazatban, érezte a fiatal, mobil munkaerő elvesztését.

A brexit utáni szigorúbb vízum- és munkavállalási engedélyekre vonatkozó szabályok szintén megnehezítették a vállalatok számára, hogy fiatal tehetségeket toborozzanak az EU-ból.

A munkáltatók szerint a fiatalok mobilitási programja segíthetne a munkaerőhiány kezelésében és a szakképzett munkaerő Európa-szerte történő vonzásában. Ez segíthet fellendíteni az Egyesült Királyság gazdaságát.

Az Egyesült Királyság egyetemei hangot adtak annak, hogy az európai országokba való könnyebb bejutás visszaállítása érdekében prioritásként kezelik az ifjúsági mobilitási megállapodást.

A kevesebb uniós beiratkozó miatt az egyetemi sokszínűség is csökkent, ami korlátozza a brit hallgatók hozzáférését a kultúrák közötti tanulási tapasztalatokhoz.

Korábbi ifjúsági mobilitási javaslatok az Egyesült Királyság és az EU között

2024 áprilisában az Egyesült Királyság elutasította az EU ifjúsági mobilitási javaslatát. Hangsúlyozta, hogy nem állítja vissza a szabad mozgást.

Sokan úgy vélték, hogy az EU javaslata elhamarkodott ellenlépés volt az Egyesült Királyság hat uniós tagállamnak – köztük Franciaországnak és Németországnak – benyújtott ifjúsági mobilitási pályázataival szemben.

Az Egyesült Királyság célja az volt, hogy minden egyes uniós országgal külön megállapodásokat kössön, lehetővé téve a brit fiatalok számára, hogy az adott nemzetekbe utazhassanak és ott munkát vállalhassanak.

Az elutasított uniós javaslat viszont egységesebb megközelítést szorgalmaz.

Az egyes országokkal folytatott tárgyalások helyett inkább egy átfogó, az egész EU-ra kiterjedő megállapodást szeretnének kötni az Egyesült Királysággal.

Ez egyszerűsítené a folyamatot, és valamennyi uniós tagállamban egységes szabályokat és előnyöket biztosítana.

Az EU javaslatának részei közé tartozott a vízum- és egészségügyi pótdíjak csökkentése, egyenlő tandíj a brit és az uniós fiatalok számára, valamint a részvételi kvóták hiánya.

Ez jelentősen különbözik az Egyesült Királyság jelenlegi ifjúsági mobilitási megállapodásaitól, amelyeket olyan országokkal kötött, mint Kanada, Ausztrália és más országok.

Bár a hírek szerint az Egyesült Királyság újragondolja az uniós javaslatot, továbbra is kitart az országonkénti ifjúsági mobilitási megállapodás mellett.

Források szerint az ifjúsági mobilitási javaslat, amely nem teszi lehetővé, hogy a diákok az Egyesült Királyság egyetemein tanulhassanak és fordítva, talán jobban járna.

Mindig is „egyensúlyhiány volt a diákok áramlásában”, mivel több uniós fiatal akart az Egyesült Királyságban tanulni, mint az EU-ban élő britek.

Ez olyan pénzügyi terheket rótt az egyesült királyságbeli intézményekre, amelyeket túlságosan nehéz elfogadniuk egy ifjúsági mobilitási program keretében.

A hallgatói mobilitás potenciális hiányosságait az Egyesült Királyságnak az EU Erasmus programjához való újbóli csatlakozásával lehetne pótolni.

A program, amelynek az Egyesült Királyság a Brexit előtt is részese volt, csereprogramokat biztosít a diákoknak Európa-szerte.

Ez előnyös lehet, mivel az Egyesült Királyság Turing-programja, amely az Erasmus helyébe lépett, nem olyan sikeres.

Még mindig van remény a brit-EU ifjúsági mobilitási megállapodásra

Az EU állítólag új ifjúsági mobilitási javaslatot készít az Egyesült Királyság számára
A kép a Naassom Azevedo jóvoltából készült a Pixabay-en keresztül.

Meglátjuk, hogy az EU által kidolgozott új ifjúsági mobilitási megállapodás végül megingatja-e az Egyesült Királyságot, hogy beleegyezzen a megállapodásba.

Úgy tűnik, hogy mind az Egyesült Királyság, mind az EU elkötelezett a fiatalok számára előnyös megoldás mellett.

Mindazonáltal van remény arra, hogy az ifjúsági mobilitási megállapodás előnyei felülmúlják ezeket az akadályokat.

Sokan úgy látják, hogy ez döntő lépés az Egyesült Királyság és az EU közötti kapcsolat újjáépítésében.

Ez egy olyan időszakban történik, amikor mindkét fél más területeken is igyekszik erősíteni a kapcsolatokat.

Ha sikerül megállapodni, az modellként szolgálhat a Brexit óta feszült brit-EU kapcsolatok más aspektusairól szóló jövőbeli megállapodásokhoz.

Sokan úgy látják, hogy ez döntő lépés az Egyesült Királyság és az EU közötti kapcsolat újjáépítésében.

Ez egy olyan időszakban történik, amikor mindkét fél más területeken is igyekszik erősíteni a kapcsolatokat.

Ha sikerül megállapodni, az modellként szolgálhat a Brexit óta feszült brit-EU kapcsolatok más aspektusairól szóló jövőbeli megállapodásokhoz.