Az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bírósága (High Court) ítéletet hozott a Belügyminisztérium ellen, amiért az nem biztosította a 3C szabadságot a vízumhosszabbításért folyamodók számára – írja a The Guardian.
A 3C engedély azt jelenti, hogy ha valaki a vízumának lejárta előtt kérelmezi az Egyesült Királyságban való tartózkodásának meghosszabbítását, akkor a tartózkodási joga automatikusan meghosszabbodik a határozat meghozataláig.
Ez segít megelőzni, hogy a személy bevándorlási státusza a kérelem elbírálása alatt szüneteljen.
Az ügyben eljáró Cavanagh bíró úr „irracionálisnak és ésszerűtlennek” minősítette a Belügyminisztérium azon döntését, hogy több ezer migránsnak nem biztosította a 3C szabadságot.
Rámutatott, hogy a státusz igazolásának hiánya sok ember számára „valódi nehézségekhez” vezet, ami kihat a mindennapi életükre és jólétükre.
A 3C engedélyt igazoló dokumentumokkal igazolni kell, hogy jogszerűen tartózkodnak az Egyesült Királyságban.
Dokumentumok nélkül sok migránsnak komoly problémákkal kellett szembenéznie. Nem tudták bizonyítani, hogy joguk van dolgozni, lakást bérelni vagy egészségügyi ellátáshoz jutni.
Ez a bizonytalanság kiterjedt a gyermekeikre is, akik szintén szenvedtek a szüleik okmány nélküli státusza miatt.
A bizonyítékok hiánya nehézségeket okozott, sokakat csapdába ejtett az Egyesült Királyság bevándorlási politikája által létrehozott úgynevezett „ellenséges környezetben”.
A Legfelsőbb Bíróság ítélete
A jogi kihívást az Essex és London Menekültek és Migránsok Fóruma (RAMFEL) és egy korábbi ügyfél vezette.
Azzal érveltek, hogy a Belügyminisztérium mulasztása miatt sokan tévesen minősültek irat nélkülieknek, és így szigorú bevándorlási ellenőrzésnek voltak kitéve.
Cavanagh bíró három fő okot emelt ki a döntés indoklásában:
A migránsok nehézségei
Sokan a 3C szabadságon lévők közül komoly problémákkal szembesültek, mert nem tudták igazolni a jogállásukat. Ez befolyásolta a munkaképességüket, a lakhatásukat és az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférésüket.
Jogalkotási cél
A bevándorlási törvények, köztük a 3C. szakasz, védik az Egyesült Királyságban jogszerűen tartózkodók jogait. Dokumentumok nélkül ezek az emberek nem tudták bizonyítani jogaikat, ami ellentmond a törvény szándékának.
Nincs igazolható ok
A Belügyminisztérium nem indokolta megalapozottan, hogy miért nem adta ki a 3C szabadságot igazoló státuszigazolást. Cavanagh bíró kiemelte, hogy nem voltak ellenérvek, amelyek ezt a mulasztást igazolták volna, így a döntés ésszerűtlen volt.
A bíró sürgette a belügyminisztert, hogy tegyen egy „egyszerű lépést”, hogy elkerülje több száz ember nehéz helyzetét.
Janet Farrell, a Bhatt Murphy Solicitors ügyvédje, aki a felpereseket képviselte, az ítéletet „jelentős győzelemnek” nevezte.
Elmondta, hogy ez sok olyan embernek segítene, akik jogi státuszuk igazolása nélkül küzdenek.
„Ez az ítélet biztosítja, hogy a 3C szabadságon lévők mostantól bizonyítani tudják státuszukat, és hozzáférhetnek az őket megillető jogokhoz” – mondta Farrell.
A 3C szabadság és a Windrush-botrány bizonyítékainak hiányában
Nick Beales, a RAMFEL kampányfőnöke a helyzetet a Windrush-botrányhoz hasonlította.
Kijelentette: „A kormány ellenséges környezete újra és újra csapdába ejti és célba veszi azokat az embereket, akiknek minden joguk megvan ahhoz, hogy az Egyesült Királyságban tartózkodjanak.
„Biztosítottak minket, hogy tanultak a Windrush-botrányból, de ezek a szavak nyilvánvalóan üresek voltak.”
A 2017-ben leleplezett Windrush-botrány olyan karibi bevándorlókat érintett, akik 1948 és 1973 között érkeztek az Egyesült Királyságba.
Brit állampolgárokként tévesen illegális bevándorlóként kezelték őket, annak ellenére, hogy joguk volt határozatlan ideig az Egyesült Királyságban élni és dolgozni.
A „Windrush” generáció tagjai igazságtalan fogva tartással, deportálással és a törvényes jogok megtagadásával szembesültek.
Ez az ügy széles körű vitát váltott ki, és igazságszolgáltatást követelt, mivel a kormány jogtalanul bánt ezekkel a hosszú távú lakosokkal.
Az „ellenséges környezet” politika
Az „ellenséges környezet” politikájának célja, hogy megnehezítse az Egyesült Királyságban való tartózkodást azok számára, akiknek nincs joguk ott tartózkodni.
Ez a megközelítés azonban gyakran érinti azokat, akik jogszerűen vannak jelen, de nem rendelkeznek az ezt igazoló dokumentumokkal.
Ez a politika olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek megnehezítik a munkavállalást, az ingatlanbérlést vagy az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést a bevándorlási státusz igazolása nélkül.
A Legfelsőbb Bíróság ítélete rávilágít e politika 3C szabadsággal rendelkező személyekre gyakorolt negatív hatására.
Ez rávilágít annak fontosságára, hogy az Egyesült Királyság kormánya minden bevándorlónak segítsen a megfelelő bevándorlási státusz dokumentációjának megszerzésében.
Beales a RAMFEL-től sürgette a következő kormányt, hogy teljesen szüntesse meg az ellenséges környezetre vonatkozó politikát.
Átállás az eVisasra
Amikor júniusban nyilvánosságra hozták a Legfelsőbb Bíróság ítéletét, a Belügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy „gondosan mérlegelik az ítéletet”.
Jelenleg a Belügyminisztérium 2025-ig a bevándorlási státuszra vonatkozó fizikai dokumentumok minden formáját digitális vízumokra állítja át.
Ez azt jelenti, hogy a migránsok többé nem kapnak fizikai igazolást arról, hogy jogosultak az Egyesült Királyságban tartózkodni, hanem státuszukat online rögzítik.
Minden biometrikus tartózkodási engedélyt (BRP), az útlevélben található nedves tintabélyegzőt és matricát online digitális nyilvántartás vagy eVisa váltja fel.
A bevándorlási státusz fizikai igazolásával rendelkezőknek létre kell hozniuk egy UK Visas and Immigration (UKVI) fiókot.
Az UKVI-fiók igazolja a bevándorlási státuszt a munkáltatók, a bérbeadók és a bankok számára. Az útlevelekhez fogják kötni, hogy elkerüljék az utazási zavarokat és kellemetlenségeket.
A „digitális alapértelmezett” bevándorlási rendszerre való áttérés célja az eljárás korszerűsítése és a csalások csökkentése.
A kritikusok azonban attól tartanak, hogy a sietős időzítés a Windrush-botrány megismétlődéséhez vezethet.
Fizikai bizonyíték nélkül a migránsok nehezen tudják igazolni státuszukat, ami hasonló problémákhoz vezet.